Zavrieť

Porady

Uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku za časť roka

Manželka zamestnanca v januári roku 2019 poberala príspevok na opatrovanie a vo februári až apríli bola evidovaná na úrade práce. Od 1. mája až do konca roka bola zamestnaná. Jej celkový príjem za rok 2019 dosiahol 2700 EUR.
Akú sumu si môže uplatniť jej manžel v RZD?

3937,35 - 2700 = 1237,35 EUR

alebo 1237,35 :12 x 4 = 412,45 EUR?
veronikasad Z hrubého príjmu zo zamestnania si odpocitala poistne? Aj príspevok na opatrovanie sa zapocitava do vlastného príjmu manželky...
tina.mm Áno započítala som aj príspevok na opatrovanie. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Áno za štyri mesiace. Ale od vlastného príjmu ešte odrátaj odvody,( NČZD-vlastný príjem ponížený o odvod)y/12x4.
    17 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tina.mm Ďakujem veľmi pekne.
    Liptáčik Nekomentujem, len prosím o odsúhlasenie môjho problému. Robím to raz za rok a nie som si istá na 100 %:
    Zamestnanec si uplatnil nárok na nezdaniteľnú časť za manželku
    Pracovala 3 mesiace, jej vlastný príjem z PP je 900 Eur za 3 mesiace.
    Manžel si môže uplatniť za ňu nezdaniteľnú časť 2 278,01 Eur
    (3 937,35-900=3037,35 :12 x 9)
    Do vlastného príjmu manželky mám okrem príjmu z pracovného pomeru započítať aj:
    2 900 Eur (nemocenské, materská,?) Podľa mňa áno, ale nie som si na 100 % istá.
    Do vlastného príjmu jej nezapočítam príspevok pri narodení dieťaťa a rodičovský príspevok. Mám pravdu?
    Ďakujem za pomoc
    veronikasad Kedy sa narodilo dieťa?
    Liptáčik dieťa sa narodilo v 05/2019. Pracovala 01-03, potom mala nemocenské a materské
    Katy a R spočítaš VŠETKY jej príjmy za celý rok, ak nemocenské a materské (tie z UP nie) .. a nárok je len za pomernú časť - 7 mesiacov! (založ si svoju otázku - nech nemýliš!)
    veronikasad Liptacik, rocna NCZD- vlastny príjem manzelky/12*7
    Do vlastneho prijmu manzelky zahrnies hrubu mzdu znizenu o poistne, náhradu prijmu, nemocenské a materské
    Liptáčik Som rada, že dostávam rady. Skúsim rekapitulovať:
    Rodičovský príspevok nie
    prísp. pri nar. dieťata nie
    nemocenské + materská áno
    prac. ppomer áno

    Súčet za áno je 3 800
    Manžel si môže uplatniť 2 278

    Výsledok ?

    čím viac sa snažím, tým menej akosi viem
    Katy a R podľa mňa výjde NČZD na manželku, ktorú si manžel môže uplatniť 80,12 eura. (na 7 mesiacov starostlivosti o dieťa.. prečítaj poučenie (ak teda príjem mala 3800)
    veronikasad Ako si k tej sume manzela prisla? Vzorec mas v komentári z 14:45
    Katy a R veronika - dieťa sa v máji narodilo - tak len od júna - či? nie 9 ale 7 mesiacov
    veronikasad Katy, súhlasím, prečítala som v marci. Ďakujem za opravu.
    Opravila som komentar
    Liptáčik Prečítala som si poučenie. Vďaka Vám som opravila počet kalendárnych mesiacov v ktorých si môže uplatniť. Vyšlo mi 1771,78 (3937,35 - 900 .12 x 7)
    Vlastný príjem manželky za rok je 3 800 (pp+nem+md)
    počítam, počítam, neviem prísť na Váš výsledok 80,12 Niekde robím chybu. Pomôže mi ešte prosím?
    Katy a R tak prečo tam dávaš 900, keď príjem m je 3800???
    veronikasad Z rocnej nczd musis odpočítať cely vlastný prijem, vratane nemocenského a materského...
    Liptáčik Aleluja,,,,, ani neviem, ako poďakovať.....Keby ste boli z Košíc, pozývam.....
    Katy a R jáj moja - keď zlyhajú všetky pokusy, prečítame návod!!! len aby sme ťa neprekvapkali - a neskočili na kávičku do Košíc
    Liptáčik Teraz, keď už to mám vypočítané tak rozumiem aj návodu. Ako to bolo kedysi v reklame? "musím sa veľa učiť, mamička". Ešte raz vrelá vďaka
      zbaliť

    Uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku za časť roka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.