Zavrieť

Porady

Čo a ako môžem loviť (klasický lov aj rybolov)?

Zdravím,
najprv by som sa chcel ospravedlniť, ak som nedal otázku do správneho zaradenia, ale mňa zaujíma čisto právne pozadie veci.
Aby som všetko uprestnil, tak sa nejedná o klasický rybolov či lov (ďalej spoločne len "lov"), ale o lov kušou...

Je nejaké zviera(tá), ktoré môžem loviť bez akéhoľvek povolenia (aj vrátane rýb)? Ak nie, dá sa nejako získať povolenie na takýto lov v SR (nemyslím na všetok lov, ale napríklad na nejakú skupinu - napr. malú zver, apod.)?

A ešte by som sa chcel opýtať, že či si môžem zobrať kušu s terčom na lúku (kde nie sú ľudia) a strieľať na terč bez akejkoľvek sankcie. Prípadne, môžem si tam upraviť terén (tzn. pokosiť)? U nás je totiž lúka dosť neudržiavaná a najviac tam chodia niekedy do lesov bezdomovci spať, ale priamo na lúke iba občas niekto prejde zo psom alebo len tak v rámci prechádzky...

Ďakujem!
13 komentárov     zbaliť
Mila123 neviem odpoveď, ale opýtam sa, z ktorého okresu ste? resp. v ktorom okrese idete loviť na lúku? (aby som vedela, že ma nejaký lovec neuloví kušou na lúke)......
0verlord Pokiaľ viem, tak nikde som nepísal ani len zmienku o love na lúke (lov by bol v revíri a v čase, kedy sa to zvykne robiť, takže tam budete mať značku, že niečo hrozí)... Len práve tieto detaily ja o tom absolútne nepoznám a ani v rodine nie je poľovník...
U nás na lúke nik nie je, a keby bol, tak ho vidno, lebo je to klasická rovná lúka, navyše by som určite nestrieľal, keby ("len") hrozilo, že by som niekoho mohol zraniť... A ešte, s kušou sa cvičná streľba nestrieľa s loveckými šípmi, ale cvičnými/športovými (príp. určené na relaxačnú streľbu).
Mila123 ak by niekto sa "hral" so športovou, alebo normálnou zbraňou, dokonca i atrapa to môže byť ja osobne nerozoznávam......ak by som Vás stretla určite by som volala 158, teda asi tak.....mňa šokovalo, že by ste išiel na lúku s kušou a niečo tak tak voľne nacvičoval......158 to istí.....
buchač Mila123 (Dnes 15:48) neviem odpoveď
---------
Mila123 (Dnes 16:49)....158 to istí.....
---------
Odpoveď nevieš.....hm...to je síce aj vidno...ale prečo sa realizuješ ?
Ako by chlapci prišli, tak isto by aj odišli.
buchač Hm...

1. Nie
2. Nie

Poznámok sa radšej zdržím....ale snáď len jednu.
Loviť môžeš akurát jalca v spodnom prádle...na toto nepotrebuješ žiadne povolenie.

P.S.:
...kuwa...a ty si chcel byť policajný vyšetrovateľ ?
Len pevne dúfam, že ním nie si.

Kuwa...kde na také nápady (čítaj íčoviny) poniektorí chodia.
...a ani nevravím, že takto položená otázka je úplne nesprávne sformulovaná...nakoľko je rozdiel medzi lovom a odstrelením (na zbrani nezáleží).
buchač 0verlord (Dnes 16:03) Pokiaľ viem, tak nikde som nepísal ....
===================
Radšej už nič nepíš...
Najprv si preštuduj zákon :
- o zbraniach
- o poľovníctve
- a súvisiace odkazy

Budeš vedieť viac a na hlúposti (možno) zabudneš.
0verlord Viete, keď som to sem dal, tak som chcel odpoveď a nie vaše postrehy z dielne... Nechcel som vám na tieto vaše "podpichovania" reagovať, ale kašlem na to.
Dospelý chlap s menom "buchač", čo píše: "Kuwa...", aby nedostal ban a povie si, že aký je frajer a obišiel pravidlá, fíha.
Kde chodím na tieto nápady? Vždy sa mi páčila lukostreľba, ale my tu nemáme klub lukostrelcov (v blízkosti, kde by som vedel zájsť do pár km).
A čo, že som chcel byť vyšetrovateľ? Len preto musím všetko poznať? LEN CHCEL, nie SOM a nie BUDEM. Ešte nejaký problém? Volá sa to tu porada.sk, tak asi sa môžem poradiť, nie? A zákon si viem nájsť, ale nechce sa mi ho celý čítať, ak tu reálne mi poradí napríklad nejaký poľovník s praxou.

A to ty tu nie si najhorší, pani nad týmto príspevkom má 18000 príspevkov a ani jeden užitočný. :O To je konkurencia.
buchač 0verlord (Dnes 19:12) Viete, keď som to sem dal, tak som chcel odpoveď A zákon si viem nájsť, ale NECHCE sa mi ho celý čítať...
==================
Zlatý.....
misoft Už bolo napísané!
1) Na lov (aj kušou) zveriny, rýb potrebuješ povolenia. Žiadna zver NIE JE voľne lovná!!! Bez potrebných povolení = pytliactvo.
2) Strieľať s kúšou na lúke do terča? OMG! Každý kúsok pôdy niekomu patrí! Takže aj tá lúka môže patriť súkromníkovi, spoločenstvo, družstvu, štátu. A pokiaľ je verejne prístupná, nemôžeš si na nej robiť, čo si zmyslíš. Teda ani "strieľať s kušou"! Pokiaľ nebude priestor zabezpečený = všeobecné ohrozenie.

A prečítaj si, aké pálky sa teraz dávajú za pytliactvo a všeobecné ohrozenie.

A ako buchač poznamenal - ak by si bol policajný vyšetrovateľ, tak pri nejakom prípade by si asi vyšetril veľké h0vn0.
0verlord Seriete sa do toho, že čo by som dokázal a čo nie, ale vy nedokážete prečítať vetu. Pýtal som sa dosť jasne aj na povolenia, že či to môžem dostať, aj keď nie som poľovník, pytliactvo a zákaz streľby bežných zvierat, na ktoré sa poľuje, mi je jasné (je to aj v príspevku). Narážam na to, že trebars keby som šiel do svojej (oplotenej záhrady a na zemi by sedel (nechránený, neohrozený druh) vták a ja by som ho zastrelil, tak či je za to sankcia.
buchač 0verlord (Dnes 19:16) Seriete sa do toho, že čo by som dokázal a čo nie, ale vy nedokážete prečítať vetu. Pýtal som sa dosť jasne aj na povolenia, že či to môžem dostať
===============
Ak je podľa teba tá základná otázka jasne položená...tak potom si fakt jasný prípad.

...a ozaj....odpoveď si dostal odo mňa o 16:05.

P.S.:
Skús prásknuť diviaka, čo rozhodne nie je chránená zver...a ak ťa chytia, tak máš smolu.
buchač 0verlord (Dnes 19:12)
Dospelý chlap s menom "buchač", čo píše: "KUWA...", aby nedostal ban a povie si, že aký je frajer a obišiel pravidlá, fíha.
Kde chodím na tieto nápady? Vždy sa mi páčila lukostreľba, ale my tu nemáme klub lukostrelcov (v blízkosti, kde by som vedel zájsť do pár km).
======================
Chlapče môj.....KURVA...čo ti na to povedať ?
Že mám roky zbroják ? Že mám odstrieľaných pekných pár hodín na strelniciach.

KURVA...a vieš, že ma začínaš srať ?
Nevieš sa (KURVA) vyjadriť...nevieš, čo (KURVA) chceš...nepoznáš zákony....nemáš skúsenosti...proste (KURVA)nevieš.
Si myslíš, že jednou stupídnou (KURVA) témou sa dozvieš všetko a budeš v poho :
Tak to sa, KURVA, veľmi mýliš....
KURVA...ale hlavne, že sa urážaš a aj ideš robiť múdreho.
Tak to si (KURVA) na zlej adrese....

...a ozaj...mám AJ luk. Dokonca AJ moja vnučka má ten svoj a už pozná základy.

P.S.:
Absolútne mi nešlo o vyhýbanie sa banu...ale ty si ozrejmi výrazy, ktoré sú zvýraznené veľkými písmenami...a že v akej súvislosti a kedy sa používajú.
dmc Gratulujem. Fakt - klobuk dole.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    a čo takto na terč!!! prečo lov! to tak hn nuž niekde.............sú krúžky v strieľaní tak prečo práve lov!?
    https://slovakbowhunting.sk/legislativa/

    dobre - pre niektorých doplním!
    https://www.luk.sk/sk/eshop/lov-lukom-a-lov-kusou/81
    časť
    Lov kušou na Slovensku nie je povolený !!!



    Je možné loviť v niektorých krajinách aj kušou (najjednoduchší spôsob lovu s mechanickou zbraňou podobný palnej zbrani, je treba poznať vzdialenosť a mať aspoň minimálne kušu zastrieľanú, loví sa cca do 45 metrov), kladkovým lukom (treba získať základnú zručnosť streľby z kladkového luku a loví sa do 45m) alebo loveckým lukom (absolútne najťažšia forma lovu zo vzdialeností do 25 metrov, klasickým typom luku, na ktorý treba niekoľkoročné skúsenosti s intuitívnou lukostreľbou pred tým, než sa rozhodnete s takýmto lukom loviť (v opačnom prípade je to len šarlatánstvo a nie poľovníctvo)

    My zabezpečujeme v rámci kurzov aj prípravu strelcov na skúšky, učíme ich strieľať z kladkových lukov a zlepšiť ich šance na ulovenie zveri. Tréning na lov lukom sa najlepšie realizuje na tzv. 3D terče. tieto kurzy zabezpečujeme individuálne a celoročne v našej vnútornej aj vonkajšej strelnici na luky a kuše.

    Simulácia lovu s lukom - 3D lukostreľba pozri www.strelba.sk/3d-lukostrelba
    Naposledy upravil Terezia13 : 15.08.20 at 17:29
    buchač Prečo ?
    Napríklad preto, že niekoho už strieľanie do terčíkov nebaví ?
    Napríklad preto, že sa niekto chce dostať vyššie ?

    vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

    vlado 33
    Podľa zákona, iba na terč, iba na strelnici.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Daj link...inak je to len tvoje tvrdenie....a to dosť chabé, a samozrejme je aj mýlne, chybné, zavádzajúce, kde je neznalosť problematiky samotnej.
    vlado 33 Ja myslím, že je to dosť jasne.
    vlado 33 V návode má to jasne napísane, kde ju môže používať. Pokiaľ to nie je hračka, platí príspevok od Terezia13.
    buchač To sa vážne ideme naťahovať ?

    Nebudem sa rozpisovať...tu je presne a dopodrobna rozpísaná problematika...(je to síce z Česka, ale pointa zostáva, nakoľko zákon v Čechách a na Slovensku je robnaký).
    http://www.bowhunter.cz/lov-lukem/lo...k-a-zakon.html

    Čo sa týka streľby mimo strelnice, tak je potrebné dodržať hlavne a jednoznačne bezpečnosť.
    vlado 33 Nebudeme, ja to mám u prdele. Každý je zodpovedný sám za seba.
    buchač vlado 33 (Dnes 22:58) V návode má to jasne napísane, kde ju môže používať. Pokiaľ to nie je hračka, platí príspevok od Terezia13.
    ===================
    Terézia napísal po 30 hodinách to, čo som ja už predtým tvrdil.
    ----------------------------
    buchač (07.08.20 17:01) 0verlord (Dnes 16:03) Pokiaľ viem, tak nikde som nepísal ....
    ===================
    Radšej už nič nepíš...
    Najprv si preštuduj zákon :
    - o zbraniach
    - o poľovníctve
    - a súvisiace odkazy
    vlado 33 Sa smejem z teba. Ja som ho totiž študoval.
    buchač vlado 33 (Včera 23:50) Sa smejem z teba. Ja som ho totiž študoval.
    ====================
    Keď sa ty smeješ zo mňa, tak ja sa rehocem...
    Milujem takúto debatu, kde nejaké (tvoje) vyjadrenie bez argumentácie sa ide dávať za nezvratiteľný zdroj a pritom je to blbosť jak traky.

    Študoval si ? Hm...a si aj ten zákon pochopil ?
    Silne pochybujem...
    vlado 33 Načo argumentáciu? Zákon o držaní zbraní kategórie D hovorí snáď jasne. A čítal som, v Čechách už z Dčka prešlo niečo do Cčka, preto som to študoval. A ty si prečítaj toto, tam to máš po lopatistický vysvetlené.
    https://www.afg.sk/blog/ake-su-zakla...dajnej-zbrane/
    buchač Pane Bože...daj mi silu.
      zbaliť

    Čo a ako môžem loviť (klasický lov aj rybolov)?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.