Zavrieť

Porady

Tapeta - fólia na kuchynskú linku - dvierka

Ahojte, viete poradiť, prípadne napísať Vaše osobné skúsenosti s fóliou / tapetou na dvierka kuchynskej linky?
Našla som staršie príspevky, je to buď do nebies vychválené alebo ošomrané pod čiernu zem ☺
Ako dlho to vydrží, prípadne na čo sa zamerať, aby to v konečnom dôsledku nevyzeralo lacno?
Ďakujem Vám :-)
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  So samolepiacou foliou mam skusenost na inych skrinkach, nie na kuchynskych.
  Drzi to viac ako 10 rokov, bez problemov. Je nachylna skor na manualne poskodenie ostrym predmetom. Lepenie vacsej rovnej plochy je trochu problem, pomahali sme si nastriekanim vody pod foliou a dolezite je aj spravne vytlacit bublinky.
  Kuchynske linky ludia dnes skor renovuju natermi. Aj ked 2-3 vrstvy, da sa to spravit asi jednoduchsie ako lepit foliu, najma ak s lepenim nema clovek skusenosti.
  https://www.navidieku.sk/renovacia-kuchynskej-linky/
  Naposledy upravil ivka70 : 24.08.20 at 11:18
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  janulka5595 Dakujem, Ivka. Je to vsak laminovana starsia retro linka, nater nezvladne, preto sme sa pokusali o tieto folie. Dvierka su uplne rovne bez akychkolvek vyfrezovanych priehlbin takze by to mohlo byt jednoduchsie?
  Dáša_ dôležité bude zvládnuť hrany
  janulka5595 Dakujem, Daska. Skusila som kupit na skusku kus tej folie a skusila som to na podobnom povrchu, no ale nejak mi to nejde. Same bublinky a ako si pisala tak tie hrany je dost zlozite zarovnat tak, aby to nevyzeralo ako obhryzene. :-) Nakoniec som nakontaktovala znameho, co robi polepy na auta (tie folie) a na vyklady, tak snad par skriniek zvladne, predsa len to ma v rukach.
  misoft Prečítaj si senčana - postup. Chyba je, že niektorí stiahnu ten krycí papier celý a potom sa snažia to naraz polepiť.
    zbaliť

  senčan je offline (nepripojený) senčan

  senčan
  Roky som sa podnikal v renovácií dverí a kuch. liniek fóliovaním. Dôležité je použitie kvalitnej fólie /rozlišujú sa 2 druhy - na renováciu dverí, ktorá je trošku hrubšia a fólia na menej namáhané zariadenia - líšia sa trochu aj cenou/. Kvalitná fólia + kvalitná práca = dlhodobá spokojnosť. Treba si uvedomiť, že žiadnym náterom nedocielite to, čo fóliou - kresba napr. dreva, odtiene a pod. Naviac, fóliovanie je časovo výrazne menej náročné ako natieranie/striekanie povrchov. Pri fóliovaní je vhodné použitie teplovzdušnej pištole práve pri rohoch a hranách - docielite verné kopírovanie povrchu. Pri fóliovaní rovných plôch nie je potrebné vôbec používať vodu, ale je na to jednoduchá technika: ochrannú fóliu, kryjúcu lepiacu vrstvu, odlepte len na začiatku odstrihnutej rolky, nalepte na začiatok plochy tak, aby nikde nevznikli záhyby alebo bubliny a následne suchou flanelovou handrou postupne vyhladzujte fóliu pri súčasnom pomalom rolovaní rolky a odlepovaní krycej fólie. Dobré je, ak fóliujú súčasne dvaja ľudia - jeden ťahá kryciu fóliu na zrolovanej rolke a druhý vyhladzuje. Veľmi dôležité je, aby fóliovaná plocha bola zbavená akéhokoľvek prachu, najlepšie je použiť stlačený vzduch. Ak by sa stalo, že niekde by vznikla bublinka, jednoducho ju prepichnite špendlíkom a teplovzdušnou pištoľou zľahka/ale len zľahka aby sa neodparil lep/ nahrejte povrch a vyhlaďte flanelovou handrou. Dôležité je tiež, aby fólia vždy presahovala na priľahlú plochu, pretože ak by končila na hrane, časom pri údržbe by sa začala odliepať.
  misoft Tak som to robil i ja - a nepotreboval som ani teplovzdušnú pištoľ. A zvládol som to aj sám - zásada je - postupovať pomaly po 5-7cm "skokoch" a vyhladzovať. Ako "pomôcku" na vyhladzovanie som použil obyčajnú kuchynskú chňapku a vyhladzovať od stredu k okrajom. Potom žiadne bubliny nie sú. Prekrývanie som robil až na rub, teda cez hranu (aj boky otapetované) - na rube to potom pekne drží.

  dmc je offline (nepripojený) dmc

  dmc
  Skusenosti mam na kuchynskej linke ako aj na dverach - dokonca aj kazetovych. Rovne plochy niesu problem. Dolezite su ako bolo pisane zvladnut hrany. Treba si zvolit "spravnu" farbu (vzor) tapety /folie . Dvere mam ofoliovane asi 15 rokov - bez vecsich problemov.

  Dvierka kuchynskej linky boli nalepene asi 7 rokov. (Byt ktory som prenajimal) Potom sa linka vymenila.

  Na lepenie bez "bublin" treba mat zvladnutu techniku. Lepenie s vodou s pridavkom saponatu je lahsie avsak dlhsie trva vyschnutie /prilepenie na konencnu pevnost.

  Tapeta - fólia na kuchynskú linku - dvierka

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.