Zavrieť

Porady

OČR pandemická

Dobrý deň chcem sa informovať som SZCO a mam dieťa ktoré dovršilo v juni 3 roky. Môžem požiadať o pandemicku OČR za mesiace JUL a AUGUST keď bolo zapísane v škôlke až od 2.9.
Ak áno ako mám uviesť v čestnom vyhlásení za mesian JUL a AUGST či bolo alebo nebolo zapísane v škôlke?
14 komentárov     zbaliť
veronikasad veď si si odpovedala sama, zapísané je až od 2.9. - teda za 07-08/20 nebolo
lenka1309 Ale nárok na OČR mam keď aj nebolo zapísané v týchto mesiacoch?
A keď podavam žiadosť o ošetrovné v 9 mesiaci za 7 a 8 mesiac v žiadosti uvediem nie je zapísane v materskej škôle? Vopred ďakujem
veronikasad Myslím, že nárok na ošetrovné máš len z titulu ineho ochorenia, ktoré ti potvrdí pediatrička, nie z titulu pandemie... Informuj sa na pobočke SP, alebo infolinke ustredia SP
lenka1309 Informovala som sa. vyjadrili sa mi že Dochádzka do predškolského zariadenia nie je povinná zo zákona na túto skupinu deti mali rodičia nárok na ošetrovné aj v čase letných prázdnin. Len ma seklo v tlačivách čo uviesť či je alebo nie je zapísane v materskej škole.
veronikasad Veď tvoje dieťa do predškolskeho zariadenia cez prázdniny nebolo prihlásené, tak o akej povinnosti píšeš. Ak by chodilo aj v juni, potom je to OK.
lenka1309 Nerozumiem o akej povinnosti píšeš? Cez infolinku socialnej som sa informovala a povedali mi že aj takáto skupina deti nárok na pandemicku OČR má.
veronikasad Ty si písala v komentári, že dochádzka do zariadenia nie je povinná. Ja tvrdím že v tvojom prípade nárok na pandemické ošetrovné nemá - možno sa mýlim. Podaj si žiadosť, uvidíš či ti ju schvália ...
Mila123 Lenka, ako dr. Mihál uvádza máte nárok na pandemickú očr, od 3. roka veku dieťaťa (pokiaľ nechodilo do škôlky, myslím tým, že nebola v škôlke) do zmeny zákona, ktorý sa už pripravuje, a ten bude znieť, že nárok na pandemickú očr bude na tie deti, ktoré nie sú prijaté do predškolského zariadenia (nedostali sa tam lebo je preplnené, alebo rodičia ho neprihlásili), ale tým, že už máte rozhodnutie o prijatí do MŠ zmenou zákona stratíte nárok na pandemické očr, tí ostatní môžu mať až do ukončenia mimoriadnej situácie......zmena zákona sa týka iba očr pri deľoch v predškolských zariadeniach....
Mila123 pozrite sa na Relia.sk
veronikasad Keď si volala do SP, povedala si, že dieťa do škôlky ešte nechodilo, nastupuje až od 2.9.?
lenka1309 Keď som tam volala tak som hovorila že nástup mali deti /dvojičky/ 2.9. do škôlky a volala som tam 14.9.
lenka1309 Ďakujem za každý názor podám a uvidím .
veronikasad Ešte jedna otázka - prečo si o ošetrovné nežiadala v júli, ale chceš žiadať v polke septembra spätne od 1.7.?
lenka1309 Lebo som nevedel či môžem poberať OČR a zároven prvú pomoc pre ľudi . A bolo mi vysvetlené že áno. Tak preto.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Príklad

  Ak vláda vyhlási skončenie mimoriadnej situácie k 16. septembru 2020, nárok na "pandemické ošetrovné" bude mať rodič dieťaťa ktoré do predškolského zariadenia vôbec nechodilo a ktoré malo 3. narodeniny v čase od 12. marca 2020 do 31. augusta 2020.

  Napríklad ak dieťa dosiahlo vek 3 roky dňa 15. mája 2020 (do konca mája 2020 bol nárok na rodičovský príspevok), nárok na pandemické ošetrovné je od 1. júna 2020. Nárok na ošetrovné trvá aj po 1. septembri 2020 až dovtedy, pokiaľ dieťa nezačne chodiť do predškolského zariadenia alebo pokiaľ sa nezmení zákon.

  Napríklad ak dieťa nastúpilo do predškolského zariadenia od 1. septembra 2020, rodič má nárok na ošetrovné do 31. augusta 2020.

  Viac info
  https://najmama.aktuality.sk/clanok/...vsky-prispevok
  7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  lenka1309 Ďakujem za príklad.
  veronikasad Z tohto výkladu p. Mihála vyplýva, že nárok na to pandemické ošetrovné od 1.7. do 31.8.2020 máš.
  lenka1309 Ďakujem
  Mila123 k pripravovanej zmene zákona č. 461/2003, o pand. očr je zmienka o tom, že dieťa nemôže byť prihlásené v MŠ (t.j. neexistuje rozhodnutie o prijatí dieťaťa do predškolského zariadenia..... nestačí, že dieťa nechodí do školy, lebo rodičia nechcú dávať.....pritom nemusia dieťa dávať, ale očr nebude, inak vláda odsúhlasila zmenu očr, na zasadaní vlády k 09 09 2020, teda už len aby to stihla p. prezidentka podpísať a predtým poslanci schváliť a keď tlačivo vyjde na svetlo božie, zákon je platný a očr je zmenená
  misoft Myslím, že od zajtra pandemická OČR skončila. Takže ak nedá dieťa do predškolského zariadenia - už nemá nárok na OČR z titulu pandémie. Vraj to odklepli.
  Mila123 Dušan, si ako vareška, nemiešaj sa do vecí, prepáč, ktorým nerozumieš...... dnes odsúhlasil parlament, ak by zajtra to podpísala prezidentka, ešte to musí vyjsť v zbierke zákonov, teda najskôr po víkende......
  veronikasad Dušan, čítaj pozorne, dieťa od 2.9. do predškolského zariadenia chodí...
    zbaliť

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.