Zavrieť

Porady

Daň z predaja po vysporiadaní podielov v nehnuteľnosti

Dobrý večer, vie mi niekto poradiť ako je to s platením dane z predaja v tomto prípade: V roku 2017 sme s bratom nadobudli ako dedičia dva pozemky. Jeden väčší a jeden menší, na ktorom stojí rodinný dom, rodičia ich vlastnili cca 20 rokov. Vtedy sme sa dohodli, že pozemky aj dom si podelíme na 1/2. Teraz sme sa rozhodli, že spoluvlastnícke podiely vysporiadame tak, že dom a menší pozemok si nechám ja a brat väčší. Ak by som ja chcel dom s pozemkom následne predať, musím čakať 5 rokov, alebo môžem bez toho aby som zaplatil daň z predaja nehnuteľnosti? Ďakujem za relevantné odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nemusíš čakať 5 rokov. Ak ste dedili v priamom rade, príjem z predaja bude oslobodený od dane.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R nededia - idú sa vysporiadať - možno zámena, možno kúpa, možno darovanie ????
    marjankaj Katy presne tak.
    Tweety Ale budú predávať zdedené, či?
    Katy a R nie nejdú predávať iba zdedené - ale až po tej zámene, resp predaji... len polovica je zdedená
    marjankaj Majka, áno 1/2 zdedenú a 1/2 vymenenú a túto pekne zdaní. A nehovoril, že aj brat bude predávať.
    Ak by predávali obaja, tak si to nemusia zamieňať a bude to oslobodené od dane.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Záleží aj akú zmluvu spravíte - no a rozhodujúci je dátum vkladu do katastra. predpokladám, že zmluvu o vyporiadaní spoluvlastníctva? Celkom také jednoduché to nie je - ale potrebné info nájdeš na stránke FS.
    Ak by ste dodržali rovnaký pomer - že hodnota tej polovice zodpovedá hodnote nového podielu, ktorý získaš, tak by to bolo od dane oslobodené. (môžu si v prípade kontroly vyžiadať doklady) Tu pozri:
    https://lnk.sk/nwrs
    všeobecne https://www.financnasprava.sk/sk/obc...-nehnutelnosti
    rastik121 Rozdiel v pozemkoch je 611 m, obvyklá cena v tejto lokalite cca 20e, on získa 12220 na pozemku. Dom sme v dedičskom konaní ocenili na 25000, teda polovica je 12500
    Katy a R a akou zmluvou to chcete urobiť? Ale sa obávam, že v prípade následného predaja veru bude treba buď čakať 5 rokov, alebo spraviť DP. To samozrejme ešte naznamená, že budeš platiť vysokú daň (možno aj žiadnu - pozri si, čo môžeš dať do výdavkov). Napr ak zoberiem dom - ak by ho predal za 30 tisíc - tak do DP pôjde len príjem 15 tisíc a výdavok 12500 Plus ešte iné výdavky sa k tomu dájú pripočítať . a daň platí len z rozdielu

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Musíš čakať 5 rokov, nakoľko 1/2 už nenadobudneš dedením.
    Naposledy upravil marjankaj : 14.10.20 at 16:58

    Daň z predaja po vysporiadaní podielov v nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.