Zavrieť

Porady

SZCO + TPP - danova strata

Dobry den poradaci,

chcem sa opytat, SZCO uctuje v jednoduchom uctovnictve, uplatnuje preukazatelne vydavky a stav za rok 2020 vykazuje stratu, t.j. prijmy boli nizsie ako vydavky. Popri tom mu vsak trva trvaly pracovny pomer.

Chcem sa opytat, vznikne mu danova strata, ktoru si bude nasledne ak dosiahne v dalsich rokoch zisk uplatnovat 1/5?

Alebo kedze ma prijem z TPP nemoze uplatnovat stratu z podnikania

Vopred velmi pekne dakujem za odpovede a usmernenia a prajem vsetko dobre v novom roku 2021
Naposledy upravil Laco.SK : 28.12.20 at 21:21
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Platí § 30 zák o DzP - rovnako, ako pre pre všetky ostatné SZČO . (max 5 rokov )
    jeho príjem zo zamestnania (§5) nie je dôležitý - so stratou z § 6 nemá nič spoločné .
    doplnenie zákona o DzP - kuk § 30☺
    https://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595
    - a je na zváženie - či sa vôbec oplatí vykazovať stratu (a učtovať) - ak už neplánuješ podnikať
    Naposledy upravil Katy a R : 28.12.20 at 22:35
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Laco.SK Dakujem velmi pekne za odpoved.

    Nerozumiem, inde na webe sa pise:
    Citujem: " Daňovú stratu nemôže vykázať fyzická osoba, ktorá uplatňuje tzv. paušálne výdavky, t. j. percentom z príjmom a fyzická osoba, ktorá uplatňuje preukázateľné výdavky a má príjmy:
    - zo závislej činnosti, t. j. podľa § 5 zákona,
    - z prenájmu nehnuteľností, t. j. podľa § 6 ods. 3 zákona,
    - z použitia diela a umeleckého výkonu, t. j. podľa § 6 ods. 4,
    - z kapitálového majetku, t. j. podľa § 7,
    ostatné, t. j. podľa § 8. "
    Doplnam link kde som to cital:
    https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/odpocet-danovej-straty-2020

    Nie je prave §5 prijem z TPP?

    V pripade teda ze si moze uplatnit danovu stratu, este ma napada otazka, ak dojde k ukonceniu SZCO v r.2021, ako sa to potom odpocita, naraz? alebo moze iba 1/5
    veronikasad Ty si ale neuplatňuješ z podnikania výdavky percentom z príjmov, ale skutočné výdavky ...
    marjankaj Laco a to v ktorom zákone sa tak píše?
    Laco.SK veronikasad
    Ano, uplatnujem skutocne vydavky.

    Katy a R
    to ci budem podnikat v buducom roku este neviem zhodnotit
    ? ako viem neuplatnit stratu v DP ?
    veronikasad Teraz to čítam pozornejšie, možno to bolo myslené že strata z podnikania (pri preukázatelných výdavkoch) nemôže byť započítaná s príjmom zo závislej činnosti + ďalšie vymenované príjmy ...
    Katy a R laci - píšem o nevykázaní straty! Ak nemáš nejaké veľké príjmy - tak je v takom prípade úplne zbytočné učtovať - vôbec nemusíš byť UJ - stačí si uplatniť výdavky % z príjmu
    Laco.SK Aj napriek tomu ze som platcom DPH?
    veronikasad Pokial si platitelom DPH celý rok, nemôžeš si uplatniť výdavky paušálom ...
    Katy a R o DPH v zadaní nie je nič - však pozri si ten zákon konečne . preto som ho priložila - nechce sa mi veštiť (napr aj ako dlho... a čo ešte iné ??? )
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pravidlá odpočtu daňovej straty platné pre daňové straty vykázané za zdaňovacie obdobie od 1.1.2020:

    ...
    2. daňovník, ktorý je živnostníkom a „ostatné spoločnosti“ (t. j. nie mikrodaňovník) si môže odpočítať daňovú stratu každoročne maximálne vo výške 50 % zo základu dane (čiastkového základu dane). Uvedené znamená, že zaniká povinnosť umorovať daňovú stratu rovnomerne vo výške 1/4,
    Prečítajte si tiež
    Dôležité čísla v podnikaní v roku 2020

    3. mikrodaňovník si môže odpočítať daňovú stratu v ľubovoľnej výške počas piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích obdobiach. Uvedené znamená, že na takéhoto daňovníka sa nevzťahuje podmienka umorenia daňovej straty vo výške 50 % zo základu dane (čiastkového základu dane) a je na jeho rozhodnutí v akom pomere si daňovú stratu počas nasledujúcich zdaňovacích období, umorí. Upozorňujeme, že mikrodaňovník si môže daňovú stratu podľa nových pravidiel odpočítať až za vykázané zdaňovacie obdobie od 1.1.2021, nakoľko až vtedy nadobudne status "mikrodaňovníka".
    https://www.google.com/url?sa=t&rct=...JkeRB3d8A9zEEz
    Laco.SK Dakujem velmi pekne za objasnenie uplatnenia danovej straty.

    Za mikrodanovnika, ak to spravne chapem sa povazuje danovnik, ktory nepresiahne prijem 49 749 eur, co je ciastka pre povinost stat sa platitelom DPH.

    Ale moze byt mikrodanovnik aj subjekt, ktory uz je platitelom DPH (napr. v minulosti ako dobrovolny platitel DPH)?

    Prijmy sa pocitaju iba zo zivnosti, nespada do toho TPP, vsak?

    SZCO + TPP - danova strata

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.