Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodok spätne z roku 2005 (výpočet)

Ak mi v roku 2021 vznikol nárok na invalidný dôchodok spätne z roku 2005, pri jeho výpočte sa bude brať aktuálny dôchodkový bod z roku 2005?
6 komentárov     zbaliť
veronikasad v roku 2005 ti bol priznaný a po nejakom čase odobratý a v roku 2005 ti ho znovu priznali ?
baganja asi som zle skonštruoval otázku v tomto roku som požiadal o invalidný dôchodok s poklesom o 45%, zdravotné problémy s tým spojené začali v roku 2005, teda uznali ma od roku 2005 invalidným. Pri výpočte dávky ma zaujíma hlavne to, či sa bude SP riadiť aktuálnou ADH - dôchodkovou hodnotou, alebo tou z roku 2005.
veronikasad už máš rozhodnutie o priznaní ID ?
baganja práve naň čakám a krátim si čas výpočtom ale hlavne viem, že posudkový ma uznal invalidným od roku 2005. Na stránke SP píšu: Dôchodková hodnota je jednou zo základných veličín na výpočet dôchodkovej dávky v danom roku. Na výpočet dôchodkovej dávky sa použije aktuálna dôchodková hodnota platná v kalendárnom roku, v ktorom vznikol nárok na jej výplatu. Ak teda nárok na dôchodkovú dávku vznikne v roku 2021, použije sa dôchodková hodnota 14,2107 eur.
Teda vychádza mi to tak, že dôchodková hodnota bude z roku 2005...
veronikasad invalidný dôchodok z mladosti ?
baganja v roku 2005 som mal 26 rokov, keď sa mi to prihodilo (od 18tky som si platil každý rok odvody ako SZCO), od pani zo SP viem, že do úvahy pri výpočte sa budú brať len tie roky pred vznikom invalidity, čo je podmienka, ktorú tiež spĺňam. Len ma máta to ADH -https://www.socpoist.sk/aktualna-dochodkova-hodnota/66763s ... ID si vybavujem vlastne až tento rok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

Invalidný dôchodok spätne z roku 2005 (výpočet)

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.