Zavrieť

Porady

Ako vydokladovať náklady na rekonštrukciu bytu ak občan ani netušil, že bude musieť štátu niečo dokladovať?

Prosím vás, je možné vydokladovať náklady na rekonštrukciu bytu čestným vyhlásením? Ľudia ani netušili, že si majú odkladať všetky bločky na rekonštrukciu bytu.
4 komentárov     zbaliť
marjankaj Ideš predávať rekonštrukciu alebo byt?
jslancik predali dom, či byt? ako dlho ho vlastnili? ak sú to takí "jednoduchší" ľudia (ako píšeš), tak snáď nemenia nehnuteľnosti nejak rýchlo.
Chobot Benko, treba upresniť otázku, takto sa nedá odpovedať.

A neviem, čo nariekajú- Veď ak kúpili byt menej než pred 5 rokmi a predali ho drahšie, tak na ňom zarobili. A tú daň platia len z toho, čo zarobili.
buchač Či predali, či menili, či zarobili a či nie, či je potrebné platiť daň alebo nie...všetko jedno, pre mňa nepodstatné.
Že ľudia netušili, tiež je to vedľajšie.
No ešte som nepočul ani nechyroval, aby bolo možné vydokladovať bločky na rekonštrukciu nehnuteľností nejakým čestným vyhlásením. Takúto možnosť nepripúšťa žiaden bankový dom.
Predsa inak by kde kto nehľadal bločky potrebné ku úveru...a na druhej strane by neboli v ponuke k predaju.
https://dom.bazos.sk/inzeraty/blo%C4%8Dky/
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Keď je to takto napísané - tak sa mi to zdá aj úsmevné Lebo neviem, prečo by mal "občan štátu dokladovať bločky na rekonštrukciu bytu " ?
    je na mne, čo spravím so svojimi bločkami. (už aj bločková lotéria je zrušená)

    Ale vážne - ak správne tuším, že píšeš o výdavkoch v Daňovom priznaní - daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti ? - tak tam je zákon jasný. VZ si vypočítaš ako rozdiel príjmov a výdavkov - a čo je výdavok, tiež zákone definuje.
    A že občan "netušil" ... nuž ??? - pred prípadnou daňovou kontrolou bude obhajovať
    Naposledy upravil Katy a R : 07.03.21 at 15:38
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Benko Ale si zober 25% daň a 14% ZP. Predali, aby si vyplatili dlhy. Na Slovensku sú aj ľudia, ktorí chodia každý deň do roboty a z roboty za smiešny, spokojní, že žijú ako sa patrí a ani len netušia, že to nestačí.
    Katy a R lenže neznalosť bohužiaľ nikoho neospravedlňuje! A vieš čo je isté - Smrť a dane
    Inak podľa mňa si ľudia všetky dôležité doklady odkladajú - aspoň ja mám takú skúsenosť.
    marjankaj Odkedy vlastníš byt? Ten je predsa po piatich rokoch od dane oslobodený. A predaj si v zadaní nespomínal. Myslíš, že sme tu jasnovidci?
    Benko Kati, sú to postarší ľudia, nechcem písať o ich IQ, a ani neviem či majú dokončenú ZDŠ, predali chalupu aby splatili dlhy, majú 1500 eur odložené na pohreb, to sa mi pochválili, a sú spokojní ako sú dobre zabezpečení. Do plaču. To len na doplnenie, lebo neznalosťou zákona v tomto akože štáte trpí asi viac ľudí.... Ďakujem ti za pokec.
    lubko6394 To tú chalupu kupovali v posledných 5 rokoch ? Ak ju majú dlhšie neplatia nič.
    Katy a R Predpokladám, že dostali lisť z FS (čo viacerí dostali) ... ale ako sa vraví, najhoršia je smrť z vydesenia. Ak im chceš pomôcť - pozri sa na to - aj na tie ich doklady - lebo je celkom možné, že nebude treba vôbec nič riešiť (možnože oslobodený príjem? ). A aj keď by nebol - nebude to až také dramatické, ako si napísala (tie sadzby)
    marjankaj Ak dostali výzvu, tak musia podať daňové priznanie. Ak ten byt nenadobudli počas 5 rokov, tak všade uvedú nuly.
    Katy a R janko - vôbec neposielali výzvy - iba listy - že MOŽNO treba podať DP
    marjankaj A je v tom nejaký rozdiel? Navyše Benko zrejme o tom nemá ani šajnu.
    Katy a R No dosť veľký rozdiel je to! - však sám píšeš, že ak ti pošľú výzvu - MUSÍŠ podať DP. Totoje ale niečo úplne iné (tých 13 tisíc listov, čo poslali) - zjavne si to nevidel! (ja áno - kamoška celá vyplašená - a v jej prípade vôbec nič netreba)
    marjankaj Takže ak všetci na to hodia bobek, tak je to vybavené? Alebo ešte budú posielať výzvy? Takto sa šetria peniaze daňových poplatníkov?
    Inak predávať budem až tento rok.
    Katy a R Aký bobek? - ty dávaš DP z oslobodených príjmov? A okrem toho - je tam všetko riadne napísané a vysvetlené - takže úplne zbytočne o tom špiritizujeme
    marjankaj Ale ja netuším, čo je v tých listoch.
    No ak ma vyzvú, tak tam budem musieť uviesť nulu.
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Cestne prehlasenie k danovemu priznaniu k dani z predaja nehnutelnosti urcite nestaci. Ak nevies vydokladovat naklady, tak si ich nemozes uplatnit.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    §15 Daňové priznanie
    (1)
    Daňové priznanie je povinný podať každý, komu táto povinnosť vyplýva z osobitných predpisov,1) alebo ten, koho na to správca dane vyzve. Vo výzve správca dane poučí daňový subjekt o následkoch nepodania daňového priznania.
    Katy a R zopakujem - žiadne výzvy FS neposielala
    marjankaj A ako to mám ja vedieť? Zadávateľ mlčí ako partizán.

    Ako vydokladovať náklady na rekonštrukciu bytu ak občan ani netušil, že bude musieť štátu niečo dokladovať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.