Zavrieť

Porady

Živnosť/TPP?

Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na váš názor. Pracujem ako kuriér, momentálne na TPP. Platená som od počtu roznesených balíkov - 0,70€ brutto / ks. Denne doručím od 70-115 balíkov, tá škála je naozaj široká. Všetci moji kolegovia do jedného sú na živnosť a chvália si to. Premýšľam či sa mi to oplatí alebo nie. Nikdy som živnosť nemala, vôbec neviem, čo to obnáša, aké sú riziká a čo všetko sa môže stať.
Prosím o radu.
Ďakujem
6 komentárov     zbaliť
veronikasad základný mesačný plat máš aký ?
veronikasad pri živnosti by bola rovnaká sadzba za doručenie balíka ?
veronikasad na doručovanie používaš svoje motorové vozidlo ?
Aďka242 Nemám daný mesačný finančný základ. Všetko závisí od toho, koľko balíkov rozveziem. Pri živnosti by to bolo platené rovnako a používam firemné auto
ivka70 Ako zivnostnik by si nemohla len tak pouzivat auto inej firmy, pocitas s tym, ze by ti pribudli aj taketo naklady?
Ak by si mala dostat rovnake peniaue na TPP a na zivnost, tak je zivnost pre teba nevyhodna.
veronikasad V prvom roku podnikania - kým neplatí odvody do SP - jej pri živnosti zostane viac ako čistá mzda zo zamestnania, ak teda nebude mať žiadne výdavky s autom a uplatní si 60 % výdavky paušálom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zober si kalkulačku a počítaj :
    - ak budeš na pracovnú zmluvu, z hrubej mzdy zaplatíš odvody do ZP a SP spolu 13,4 %, zo zbytku po uplatnení mesačnej NČZD (375,95€) zaplatíš 19 % daň a čistu mzdu ti zamestnávatel pošle na účet.

    Keď budeš živnostník, už nebudeš zamestnancom, ale výkon práce budeš mesačne fakturovať. Doporučujem pred prechodom na živnosť písomne si dohodnúť zmluvné podmienky - cena práce, splatnosť faktúry, zodpovednosť za škodu.

    Na účet - na základe tebou vystavenej faktury ti príde celá suma vykonanej práce. Mesačne - do konca roka 2022 - budeš plati preddavky na zdravotné poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu - aktuálne do konca roku 2021 - 76,44€.
    Sociálne poistenie začneš platiť až od 1.7.2022 - ak tvoj príjem v roku 2021 prekročí 12-násobok min. vymeriavacieho základu cca 6800€.

    Píšeš že budeš používať firemné auto odberatela, kto bude platiť PHM ?

    Ak budeš mať okrem odvodov minimálne výdavky, bude pre teba výhodnejšie pri spracovaní DP uplatniť si výdavky paušálom 60 % z príjmov + zaplatené poistné. Daň zaplatíš z podstatne nižšej sumy ako zamestnanec, ale treba si naňu odkladať, lebo platiť budeš až po podaní DP v marci nasl. roka.

    Čo je re teba výhodnejšie ? Finančne určite živnosť, len nezabudni, že nebudeš mať žiadny nárok na dovolenku, kým nebudeš nemocensky poistená v SP (do 1.7.2022), žiadne nemocenské v prípade PN, žiadne stravné lístky a zodpovednosť za škodu v plnom rozsahu ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.