Zavrieť

Porady

TPP + živnosť. resp. opačne

Zrejme sa to tu uz niekde rozoberalo, ale toto je trocha komplikovanejsie. Takze:
Cely rok 2004 mam zivnost. Kedze som v tom roku zacinal platil som minimalne, dobrovolne odvody. Za rok 2004 som mal zisk na zivnost presahujuci 80 000 korun. Takze od 1.7 by som mal zacat platit odvody vypocitane z tohoto prijmu.

Mam ale moznost sa zamestnat na TPP. Firma mi nechce umoznit pracovat na zivnost ale o zivnost nechcem prist. A moje otazky su:
1. Kto bude platit odvody?
2. Ake velke budu odvody? Ako sa vypocitaju?

Dakujem za radu.
Naposledy upravil thomas : 05.04.05 at 17:14
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    1/. z TPP zamestnávateľ
    2/.Z Vašej hrubej mzdy na TPP percentuálne, vypočíta Vám ich aj odvedie zamestnávateľ/resp.jeho účtovník vypočíta a zamestnávateľ by mal odviesť/

    Živnosť nemusíte zrušiť, pozastavte ju. Je na to na Živnostenoskom úrade tlačivo.
    Myslím, že vtedy sa neplatia odvody, ale neviem to určite, možno ostatní...

    thomas je offline (nepripojený) thomas

    thomas
    Ak ich bude platit zamestnavatel, nemali by sa zohladnovat aj moje prijmy za rok 2004?
    Co sa tyka tej zivnosti, pozastavit ju nechcem, lebo z nej budem mat dalsie prijmy.

    Dufam, ze nebudem musiet platit 2x odvody.
    1. Za zivnost vypocitane za rok 2004
    2. Odvody, ktore bude platit zamestnavatel!

    Alebo sa mylim?

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    Určite budete platiť odvody od 1.7.2005 aj zamestnávateľ aj Ty ako zivnostník. Čistý zisk ktorý si dosiahla, vydeľ dvomi a čo Ti vyjde vydeľ 12-timi a to by mal byť tvoj vymeriavací mesačný základ na odvodovú povinnosť ak si toho nemala veľa je možné, že Ti povinnosť odvodov ani nevyjde. Ale je tam jeden fígel at.j. prevažujúca činnosť ak bola príjem zamestnanca, tak to tam čosi robí ale neviem, treba si poriadne preštudovať zákon o príjme.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Bionda
    Určite budete platiť odvody od 1.7.2005 aj zamestnávateľ aj Ty ako zivnostník. Čistý zisk ktorý si dosiahla, vydeľ dvomi a čo Ti vyjde vydeľ 12-timi a to by mal byť tvoj vymeriavací mesačný základ na odvodovú povinnosť ak si toho nemala veľa je možné, že Ti povinnosť odvodov ani nevyjde. Ale je tam jeden fígel at.j. prevažujúca činnosť ak bola príjem zamestnanca, tak to tam čosi robí ale neviem, treba si poriadne preštudovať zákon o príjme.
    Bionda, keďže mal čistý zisk viac ako 80 tis., Určite mal hrubý príjem presahujúci 78 tis.. Tzn., že na SP je povinný platiť 2155,- Sk /a je jedno či mal zisk, alebo stratu/ a ZP bude platiť 80000:24X14 % = 467,- Sk /ak bude platiť ešte aj ako zamestnanec/. Ak nebude zamestnaný tak na ZP 910,- Sk

    thomas je offline (nepripojený) thomas

    thomas
    No do kelu. Chce sa mi z tychto zakonov vracat. Strasne!!!

    Co by sa stalo, keby som teraz zrusil resp. pozastavil zivnost do datumu 1.7.2006? A potom by som ju obnovil. Ake odvody by mi vychadzali za zivnost potom?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Súhlasím s Muškou. Za rok 2005 bude vymeriavací základ.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.