Zavrieť

Porady

Slovenská živnosť v Česku

Milí účtovníci, mám problém. Fyzická osoba - živnostník má slovenskú živnosť, zamestnáva v Česku pracovníkov. Kde má viesť účtovníctvo, ako je to s daniami? Bolo mu povedané českou firmou, že mu nemôže fakturovať služby na slovenskú živnosť? Musí mať aj českú živnosť? Čo vy na to? Srdečná vďaka. Chocolate.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  anto je offline (nepripojený) anto

  ekonóm anto
  Je tu viacero problémov, myslím že ich poriešime.:

  Slovenská firmy (živnostník) zamestnáva pracovníkov, ktorí nie sú občanmi SR. Títo pracovníci pracujú v zahraničí (ČR). Z hľadiska dane z príjmov sú títo pracovníci vo firme, ktorá má daňovú povinnosť na území SR. To znamená, že ich príjem, vyplatený zo závislej činnosti, musí zdaniť na území SR a túto daň odviesť daňovému úradu.

  Z hľadiska zdravotného poistenia túto otázku nechám iným. Podobne aj sociálne poistenie. Tu by som mohol urobiť chybu, pretože som takýto prípad ešte nemal.

  Olgica je offline (nepripojený) Olgica

  Olgica
  Pracujem vo firme, ktorá mala podobný problém.
  Hovoríte, že slovenský podnikateľ zamestnáva pracovníkov v ČR. Ak sú to jeho zamestnanci v hlavnom pracovnom pomere, tak odvody sú normálne na území SR, len treba im vybaviť v sociálke a zdravotke preukaz E101 a E111 (v rámci EU). Je to len papierovanie ale je to potrebné.
  Účtovníctvo vedie normálne na Slovensku.
  Ak je plátca DPH na Slovensku a nemusí sa ako plátca DPH registrovať v ČR*, tak česká firma (pre ktorú tento slovenský podnikateľ robí) vystaví faktúru bez DPH a tento SR podnikateľ si prepočíta kurzom NBS faktúru a pripočíta k nej DPH - lebo musí fa zdaniť na Slovensku (DPH na výstupe) ale zároveň si túto DPH aj uplatní (DPH na vstupe).
  *Povinnosť registrácie na DPH v ČR je podľa toho aké práce tam vykonáva a v akom rozsahu - najlepšie je preštudovať zákon o DPH (ČR) alebo priamo zavolať tel: Daň.úrad Praha I: 00420 2 24042133, preto že ich §108 hovorí: osoby povinné priznať a zaplatiť DPH je povinný plátca, ktorý uskutočňuje zdaniteľné plnenia v tuzemsku (ČR).
  Čo sa týka dani z príjmu, tak ak tam ako firma nebude viac ako 183 dní neplatí daň z príjmu ale ak toto obdobie prekročí musí sa registrovať a platiť v ČR daň z príjmu z obratu, ktorý tam nadobudol. Samozrejme, že tých 183 dní sa počíta následne po sebe idúcich mesiacoch (nie v jednom roku ale stále za sebou), čiže najlepšie je 1/2 roka tam robiť a 1/2 roka nerobiť.

  Slovenská živnosť v Česku

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.