Zavrieť

Porady

Upratovačka na živnosť je PN - hrozí pokuta 2000 eur

Dobrý večer,
chcel by som vás poprosiť o radu ohľadom mojej kamarátky.
Začala robiť na živnosť a po pár týždňoch si natiahla sval na nohe a ostala PN.
Bohužiaľ v zmluve bola stať, že pokiaľ nedodrží 2 mesačnú výpovednú lehotu alebo nenajde náhradu za seba hrozí jej pokuta 2000 eur.
PN bude minimálne dva týždne a riaditeľ jej povedal, ze si musí nájsť náhradu za seba, čo sa jej zatiaľ nepodarilo. V prípade, ze sa jej to nepodarí, je dosť možné, ze s ňou zruší zmluvu a môže od nej vymáhať pokutu, co v konečnom dôsledku bude znamenať, ze nedostane žiadnu výplatu a ešte bude musieť vyše tisíc eur doplácať.
Viem, že zmluva na živnosť sa riadi iným zákonníkom ako pracovný vzťah zamestnanca a že PN v tomto prípade asi nehrá rolu, ale chcem vás poprosiť o radu, či neexistuje nejaká možnosť, čo by sa dalo v danom prípade urobiť.

Ďakujem
5 komentárov     zbaliť
veronikasad Priatelka bola predtym zamestnana vo firme ako upratovacka a prinutili ju prejsť na zivnost ?
kn-alka to fakt ako živnostníčka nenájde nikoho, koho by zamestnala na upratovacie práce?
buchač kn-alka (Dnes 07:38) to fakt ako živnostníčka nenájde nikoho, koho by zamestnala na upratovacie práce?
======================
Otoč otázku proti sebe. Vedela by si niekoho zohnať na túto činnosť ?
Máš natiahnutý sval na nohe a si PN. Takže toho veľa nenabeháš a neriskuješ ani kontrolu.
Takže ostáva len telefón a obvolávanie kontaktov, nech ponuku dajú ďalej. Prípadne dáš inzerát na Bazoš alebo na Fejs.
Ajhľa...lenže pohovor vychádza akurát na dobu, keď máš rehabilitácie...

Ty by si poslala svoje deti upratovať ? Lebo je veru nie.
Poslala by si svojich rodičov na takúto činnosť ? Ak by mňa moje deti požiadali, pošlem rovno do páááá.

Fiktívna otázka :
Ak by živnostník ochorel na oveľa vážnejšiu chorobu, bol by hospitalizovaný a aj operovaný, tak by sa mohla firma postaviť k nemu podobným spôsobom, t.j. nech si zoženie náhradu alebo dostane pokutu ???

No neviem, či by nebolo vhodné preventívne navštíviť nejakého advokáta.
avalik buchac, kludne by som za rodica, ci dieta isla upratat - nevidim v tom problem, je to rodina ... a dokonca aj kamoske - a to by som este vybavila aj vsetky pracovnopravne veci

zivnostnik je podnikatel, je jedno ci podnika ako FO, s.r.o., a.s. - co podpise v zmluve musi dodrzat, a musi aj pocitat s tym, ze niekedy bude potrebovat zastupit ... odberatel sa tiez nepyta dodavatela s.r.o, a.s. ci ma dost zamestnancov na dodrzanie zmluvy
veronikasad Juraj, vidno, ze si zivnostnikom nikdy nebol... Pokial ju zamestnávateľ neprinutil prejst zo zamestnania na zivnost, tak si môže stanoviť podmienky, za ktorych bude praca vykonana... Ani uctovnikovi DU neodpusti pokutu za neskoro podané DP DPH, aj keby v tom case bol hned v nemocnici ...
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  avalik je offline (nepripojený) avalik

  avalik
  mozu za nu ist uptatat rodicia, deti, manzel, ktori su bud dochodkovo poisteni alebo poberatelia dochodku alebo deti studenti

  druha moznost je zamestnat napr. teba alebo niekoho ineho

  jslancik je offline (nepripojený) jslancik

  bez servítky jslancik
  je až neuveriteľné, ako ľudia nerozmýšľajú (dlhšie som rozmýšľal, aký mierny výraz použiť, natískali sa úplne iné...). tak ona dobrovoľne a vedome podpíše takúto úplne nevýhodnú zmluvu. Výhodnú výlučne pre jednu stranu, a tou kamarátka nie je... Je to čistá závislá práca a ak to začne riešiť po inštitúciách, tak bude postihovaná aj ona. So závislou prácou musia súhlasiť obidve strany.

  zmluva je zmluva. v zmluve (o dielo?) obchodných partnerov bývajú aj zmluvné pokuty. kľudne jej ju môže vyfakturovať... kamarátka by si zaslúžila prefackať, ale tak snáď pomôže aj takáto studená sprcha v podobe zmluvnej pokuty... snáď to nie je viac ako jej mesačná "výplata" (aj keď osobne si myslím, že to sú dve mesačné "výplaty")
  6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  buchač Súhlasím s tvojim názorom...niektorí podpíšu hocičo, pritom si neuvedomujú následky.
  Na druhej strane je ale takéto správanie firmy / riaditeľa vrcholne neetické a amorálne.
  Neplatí náhodou práve pre takéto prípady toto ? To sa len pýtam, špekulujem...
  https://www.akmv.sk/relativna-neplat...keho-zakonnika

  Ustanovenia o právnych úkonoch v obchodnom práve sú predmetom zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v platnom a účinnom znení (ďalej ako „Obchodný zákonník“) Táto právna úprava však nie je komplexná a v rámci použitia princípu subsidiarity právnych predpisov sa na úkony v obchodnom práve, resp. ich neplatnosť aplikujú ustanovenia zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v platnom a účinnom znení (ďalej ako „Občiansky zákonník“).

  A Občiansky zákonník vraví, že :

  § 39
  Neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom.
  jslancik juraj, ale vzťahy dvoch podnikateľov sa asi neriešia občianskym zákonníkom.
  buchač jslancik (Dnes 20:24) juraj, ale vzťahy dvoch podnikateľov sa asi neriešia občianskym zákonníkom.
  =====================
  To je mi jasné...ALE z článku mi vyplýva, že Obchodný a Občiansky zákonník v určitých veciach súvisia...či ?

  Riešenie je vo hviezdach.
  Riaditeľ vysexoval so živnostníkom, na ktorého vyslovene dlabe.
  Ak by mal upratovačku vo svojej firme na TPP, tak čo by robil ? Komu by sa vyhrážal, kto by upratoval ? Rodina upratovačky, ako spomenula avalik ? Veď to je choré....

  Je ale tiež na zamyslenie, že jedinci popodpisujú kadejaké lajstrá a potom sa čudujú, že je s nimi vydrbávané.
  Ale na druhej strane je aj pochopiteľné, že podpíšu aj takú zmluvu...v dnešnej dobe si jeden veľmi nenavyberá, lebo si to proste nemôže dovoliť...a účty je potrebné platiť.
  Chobot To nie je pravda, že zmluvné vzťahy podnikateľov nerieši občiansky zákonník. Občiansky zákonník sa vzťahuje aj na fyzické aj na právnické osoby. Treba poznať obsah daných zákonov, nie len názov zákona.
  Kubick Ďakujem za odpovede aj za tipy, súhlasím s tým, že uzatvárať zmluvu za takýchto podmienok bolo nerozumné. Chápem, ze asi ste to nemysleli zle, no bohužiaľ veľa ľudí stále nechápe, že keď je niekto na kolenách, vyčítať mu veci, o ktorých sám vie, že neboli tie najsprávnejšie rozhodnutia, naozaj nepomáha.
  Riaditeľ si je dobre vedomý, že nie všetci ľudia si dokážu uvedomiť, čo vlastne podpisujú a vlastne sa stávajú jeho otroci. Ľudia tam drú, chodia do roboty aj keď by mali ležať doma s chrípkou, lebo je nemysliteľné, aby vždy mali niekoho v zálohe v prípade, ze sa niečo stane.
  Z ekonomického a manažérskeho hľadiska krásne vymyslené, pán riaditeľ nemusí nič riešiť, nech sa ľudia starajú, veď podpísali zmluvu.
  jslancik na takéto veci treba obidve strany, ktoré s tým minimálne súhlasia. a keď sú ľudia vyslovene blbí... minule som reagoval na jeden inzerát, kde bola presne takáto ponuka "práce" na živnosť. dostal som, čo pes nechce. ale nie od "zamestnávateľov", ale od "zamestnancov". že je to v poriadku, normálna vec, nie je na tom nič zlé, je to všetko OK, všetci to tak robia. Fakt vážne sa do mňa obuli a vyhnali ma odtiaľ. nepodarilo sa mi v nich ani len vzbudiť nejaké povedomie, že je to výhodné iba pre jednu stranu a pre druhú vrcholne nevýhodné. takže prosím, takéto otázky tu ani nedávaj. na závislú činnosť a zneužívanie s ňou spojené treba vždy súhlas a spoluprácu obidvoch strán. ako sa hovorí, kto chce kam...
    zbaliť

  Upratovačka na živnosť je PN - hrozí pokuta 2000 eur

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.