Zavrieť

Porady

Nechat obciansky preukaz mojej mamy v ZPS?

Zdravim, mama musla nastupit do ZPS (zariadenie ore seniorov) . Zariadenie si nechalo jej OP(obciansky preukaz) . Je svojpravna. Zatial mi nedali podpisat doklad o tom ze som dovernik mojej mamy.
Je to v poriadku? Obavam sa zneuzitia OP, pretoze predsalen sa s OP da vybavit kadeco ked je v nespravnych rukach. Nechavali by ste OP v ZPS len tak?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ide o to, v akom stave je. Seniori mnohokrát majú OP pri sebe a niekedy si nezapamätajú, kde ho majú, kde ho použili, kde ho založili. Pokiaľ má povolené ZPS opúšťať (mnoho seniorov je i v takýchto zariadenia dosť aktívnych) - OP by mala mať pri sebe - niekedy (v dopr. prostriedkoch) sa nim preukazujú, že majú nárok na bezplatnú prepravu a pod. Takže - nie je síce správne, že OP má ZPS u seba - porušujú Zákon o OP §15 ods.4, ale iste to robia z dôvodu, aby iná osoba nezneužila tento OP. ZPS - ak by ho použilo v mene seniora pre vlastné účely - porušilo by tento zákon a mohlo by byť aj trestne zodpovedné.
    Moja mama je už v DSS, OP (ešte starý typ s nekonečnou platnosťou) nemá u seba, v DSS je uložený v trezore - brat, ktorý to tam má na skok si overoval - a prístup do tohto trezoru mala len riaditeľka - na požiadanie brata ho normálne ukázala, že je tam uložený.
    Treba si uvedomiť, že ZPS i DSS je pre seniorov ich "domovom", i keď sú tam na "prechodný" pobyt.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Úschova občianskeho preukazu a preukazu poistenca

    Z dôvodu zabezpečenia pred poškodením, stratou, zneužitím alebo odcudzením preukazu totožnosti (občiansky preukaz prijímateľa) a preukazu poistenca môžu byť tieto uložené po predchádzajúcom súhlase prijímateľa v uzamykateľnej skrinke v miestnosti personálu na sociálno-zdravotnom úseku. Pri odchode PSS mimo zariadenia (lek.vyšetrenie, hospitalizácia, dovolenka) sa prijímateľovi, ustanovenému opatrovníkovi alebo doprovodu prijímateľa preukazy odovzdajú a po návrate sa opätovne uschovajú.
    V prípade nesúhlasu PSS s uschovaním, zostávajú preukazy u neho, čím preberá zodpovednosť za prípadnú stratu, či odcudzenie.
    Prijímateľ sociálnej služby môže kedykoľvek svoj súhlas s úschovou preukazov odvolať.
    Tieto bezpečnostné opatrenia sú zavedené z dôvodu viacročných skúseností so stratou občianskeho preukazu a preukazu poistenca.

    ZDROJ :
    Internet

    Nechat obciansky preukaz mojej mamy v ZPS?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.