Zavrieť

Porady

Ako na zdaňovanie prenájmu

Dovolím si uviesť kópiu zo slovenského zákona:
"1. Výdavky pri prenájme nehnuteľnosti zaradenej do obchodného majetku. Ak prenajímanú nehnuteľnosť daňovník zaradí do obchodného majetku, to znamená, že o tejto nehnuteľnosti bude účtovať ako o obchodnom majetku alebo bude nehnuteľnosť evidovať v evidencii hmotného majetku zaradeného v obchodnom majetku, môže si uplatniť v preukázateľných výdavkoch výdavky vynaložené v súvislosti s touto nehnuteľnosťou ako napr.: výdavky na obstaranie prenajímanej nehnuteľnosti (formou odpisov), výdavky na technické zhodnotenie (ustanoveným spôsobom), výdavky na jej opravy a udržiavanie, iné súvisiace výdavky spojené s používaním nehnuteľnosti (najmä výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti ako výdavky na energie), ďalej výdavky na poistenie prenajímanej nehnuteľnosti, daň z nehnuteľností, výdavky týkajúce sa úhrad vlastníka bytu a nebytových priestorov v dome do fondu prevádzky, údržby a opráv, úroky z úverov a pôžičiek na zakúpenie prenajímanej nehnuteľnosti.
2. Výdavky pri prenájme nehnuteľnosti nezaradenej do obchodného majetku. Ak prenajímanú nehnuteľnosť daňovník nezaradí do obchodného majetku, môže si ako daňový výdavok uplatniť len výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti, ako sú napr. výdavky na energie vrátane výdavkov na ostatné služby. Do daňových výdavkov si v takomto prípade nemôže zahrnúť napr. výdavky na poistenie nehnuteľnosti, daň z nehnuteľnosti, ani príspevky do fondu opráv a údržby."
Mali by sme v tom prípade zvážiť, či dom zaradiť do majetku. V tom prípade by sme podľa bodu 1. museli mať na prenajímanie nehnuteľnosti živnosť?
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

  Katy a R
  Zdaňovanie príjmov z prenájmu je podľa zák o DzP §6 odst.3 . Ak teda ide ozaj len po prenájom . Obidva prípady tam spadajú - aj keď zaradíš aj keď nezaradíš do obch. majetku (rozdiel je v uplatňovaní výdavkov - ako si popísal). Potrebná je registrácia na daň z príjmu . Je to pasívny príjem.
  Živnosť by bolo treba vtedy - ak by si popri prenájme aj nejaké služby poskytoval, napr raňajky , upratovanie ..... A to by už bol aktívny príjem - podľa odst 2 §6
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  liveman1 Upresním - rezident SR prenajíma nehnuteľnosť v ČR. Bude v tom prípade nejaký iný postup? V ČR podáva klasické DP. Ide o to, čo s tým na Slovensku
  Katy a R Ak je rezident SK - tak spraví DP zo všetkých celosvetových príjmov - ako všetci, čo majú zahraničné príjmy . A aspoň na na stránke FS si niečo o tom prečítaj! (o metódach eliminácie dvojitého zdanenia - aj tabuľku - aká metóda - pre všetky štáty nájdeš)
  liveman1 Pozeral som znova tlačivo DP riadky od 99-1xx, ale nenašiel som tam príjmy z prenájmu v zahraničí podľa par.6, ods.3.
  Akosi mi z toho vychádza, že sa na Slovensku nezdaňujú. Prípadne sa mýlim? V čom? V ktorom riadku to teda má byť?
  Katy a R v DP uvádzaš VŠETKY zdaniteľné príjmy - rozčlenené podľa druhu - k DP je aj poučenie na vyplnenie- podľa tvojich otázok to vyzerá, že si ho zatiaľ anilen nevidel (na stránke FS je všetko). Alebo si to daj niekomu spraviť !
  ivka70 Mylis sa, do DP tie prijmy dat musis. A potom, kedze ide io prijem zo zahranicia, pouzit spravne metodu zapoctu (ci vynatia - ale to pri prijmoch z prenajmu nejde)
    zbaliť

  Ako na zdaňovanie prenájmu

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.