Zavrieť

Porady

odmeny zdravotníkom

Prosím o radu ako vyriešiť nasledovný problém. Lekár, ktorý je spoločník aj konateľ pracuje bez nároku na mzdu. Je starobný dôchodca, tak nechce platiť žiadne poistenie. Okrem dividend si nevypláca žiadne odmeny. Teraz požiadal aj on o odmenu vo výške 350 €. Neviem čo mám s tým urobiť. Kamarát, daňový poradca mi povedal, aby som lekára v januári aspoň na 1 deň prihlásila do poisťovne na nejakú dohodu a odmenu vyplatila až v januári a samozrejme odviedla príslušné poistné. Je to obvodný lekár, odmenu nechce vrátiť s tvrdením, že nárok na odmenu majú všetci zdravotnícki pracovníci.

Prosím o Váš názor a radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Nemusi byt na dohodu, odmena sa vyplati ako priznany narok spolocnikovi (je garant vykonu povolania - ci ako to maju lekari pri licencii/povoleni na poskytovanie zdr. starostlivosti) ... kedze to ma byt odmena za december, RLFO na nepravidelny prijem by som dala 31.12.2021 prihlasku aj odhlasku, to iste v ZP, a do SP nasledne vykaz za 1/2022 a ZP mesacny vykaz za 12/2021, vyplata odmeny v 1/2022 a na DU prehlad za 12/2021.

    Mozno by som k zauctovaniu naroku dala rozhodnutie jedineho spolocnika o vyplateni tejto odmeny ... pozor ak ide o odmenu konatelovi musi byt podpis uradne overeny - nech sa poradi s pravnikom.

    adiutrix je offline (nepripojený) adiutrix

    adiutrix
    Ja mám tiež dilemu, no podľa mňa je jedno z riešení vysporiadania odmeny zdravotníka bez pracovnoprávneho vzťahu je, že odmenu zaúčtujem ako zdaniteľný príjem (z čoho je následne odvedená daň zo zisku a daň z dividend) a sumu (123,19), ktorú MF uhradilo ako náklad zamestnávateľa (nad 350 €), by som vrátila MF ako nevyčerpané prostriedky. Zdá sa mi to jednoduchšie riešenie, ako prihlasovať, odhlasovať konateľa na poistenie. Prosím o názor

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.