Zavrieť

Porady

Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Mirkaporada
Musím mať vytvorený osobitný účet v banke na sociálny fond?
Nemusíš .
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mirkaporada
Musím mať vytvorený osobitný účet v banke na sociálny fond?
Nie, nie je to potrebné.
0 0
Mirkaporada Mirkaporada

Mirkaporada je offline (nepripojený) Mirkaporada

Ďakujem.....
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Dostala som informáciu, že kreditné úroky, ktoré nám banka pripisuje na účet SF, musím prevádzať na bežný účet a tam zdaňovať. Čo vy na to?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Vlasta Č.
Dostala som informáciu, že kreditné úroky, ktoré nám banka pripisuje na účet SF, musím prevádzať na bežný účet a tam zdaňovať. Čo vy na to?

Ak nie sú zdanené na účte SF, zdania sa v rámci DP. Prevádzať netreba. Napíš prosím, odkiaľ máš túto informáciu.
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Paula
Ak nie sú zdanené na účte SF, zdania sa v rámci DP. Prevádzať netreba. Napíš prosím, odkiaľ máš túto informáciu.
Kolegyňa, ktorá predo mnou robila účtovníctvo hovorila, že kadysi to tak účtovala. Zaujímavé je, že minulý rok nám na BÚ SF banka nepripisovala žiadne úroky, až tento rok. Máme účet v SLSP. Napr. vo VÚB úroky. kt. pripisujú na BÚ SF, následne banka sama prevádza na bežný účet. Tak som z toho v pomykove.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Vlasta Č.
Kolegyňa, ktorá predo mnou robila účtovníctvo hovorila, že kedysi to tak účtovala.
Účtujte účtovné prípady, ktoré máte dokladované výpismi. Nič viac a nič menej. Ak bude prevod úrokov na výpise uvedený, zaúčtujte ho, ak nebude ... neúčtujte. Účtovná operácia by nebola dokladovaná. K účtom ste povinní viesť "bankovú knihu" za každý osobitne, zostatky Vám musia súhlasiť s výpismi.
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Jana Acsová
Účtujte účtovné prípady, ktoré máte dokladované výpismi. Nič viac a nič menej. Ak bude prevod úrokov na výpise uvedený, zaúčtujte ho, ak nebude ... neúčtujte. Účtovná operácia by nebola dokladovaná. K účtom ste povinní viesť "bankovú knihu" za každý osobitne, zostatky Vám musia súhlasiť s výpismi.
Ďakujem /poďakovanie poslané neskoro ale predsa/.
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Paula
Ak nie sú zdanené na účte SF, zdania sa v rámci DP. Prevádzať netreba. Napíš prosím, odkiaľ máš túto informáciu.

Citujem DÚPP č. 1/2007 str.175 prvé 3 riadky: "Pri vedení prostriedkov na osobitnom bankovom účte je vhodné s bankou dohodnúť, aby úroky preúčtovala na bežný účet a poplatky týkajúce sa vedenia účtu zúčtovala z bežného účtu. Zákon o soc. fonde použitie prostriedkov na úhradu takýchto poplatkov nepripúšťa."
Aký máte na to názor?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Vlasta Č.
Citujem DÚPP č. 1/2007 str.175 prvé 3 riadky: "Pri vedení prostriedkov na osobitnom bankovom účte je vhodné s bankou dohodnúť, aby úroky preúčtovala na bežný účet a poplatky týkajúce sa vedenia účtu zúčtovala z bežného účtu. Zákon o soc. fonde použitie prostriedkov na úhradu takýchto poplatkov nepripúšťa."
Aký máte na to názor?
Niektoré banky to robia aj bez dohody .
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

...vtedy ak banka vie že ide o účet soc. fondu.
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Naša banka to nerobí a v roku 2006 som poplatky za vedenie SF dávala do prevádzkovej réžie. Čo s tým, keď by to podľa zákona nemalo takto byť? Máme sa tento rok s bankou radšej dohodnúť aby nám poplatky a úroky prevádzala na BÚ?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Vlasta Č.
Naša banka to nerobí a v roku 2006 som poplatky za vedenie SF dávala do prevádzkovej réžie. Čo s tým, keď by to podľa zákona nemalo takto byť?
Čo by ńemalo byť? Prevádzková réžia z titulu poplatkov? To veru byť môže. Neúčtujete tým predsa o použití SF. K tomu si vediete osobitnú evidenciu. Dôsledok, ktorý má strhávanie poplatkov priamo z účtu SF je, že výpis nekorešponduje s knihou SF v položke čerpania ... a to podľa môjho názoru ani nemusí.
Vlasta Č.
Máme sa tento rok s bankou radšej dohodnúť aby nám poplatky a úroky prevádzala na BÚ?
Podľa môjho názoru je to jedno.
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Dobre som pochopila: úroky zo SF pri účtovaní v peňažnom denníku idú do príj. ovp. ZD a poplatky do prev. réžie, ale ani jedno ani druhé nie je uvedené v evidencii SF ako ostatná tvorba alebo ostatné čerpanie?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Vlasta Č.
Dobre som pochopila: úroky zo SF pri účtovaní v peňažnom denníku idú do príj. ovp. ZD a poplatky do prev. réžie, ale ani jedno ani druhé nie je uvedené v evidencii SF ako ostatná tvorba alebo ostatné čerpanie?
Správne. Tvorba a čerpanie SF by malo byť upravená interne, nakoľko zdroje môžu byť rôzne a aj čerpanie by malo byť upravené na účely v zmysle zákona ... a to určite nie je napríklad na krytie prevádzkových nákladov zamestnávateľa a pod.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Vlasta Č.
Dobre som pochopila: úroky zo SF pri účtovaní v peňažnom denníku idú do príj. ovp. ZD a poplatky do prev. réžie, ale ani jedno ani druhé nie je uvedené v evidencii SF ako ostatná tvorba alebo ostatné čerpanie?
Ja som to zvykla mesačne/štvrťročne - podľa výšky sumy - aj finančne vysporiadať z bežného účtu.
0 0
ciaaa ciaaa

ciaaa je offline (nepripojený) ciaaa

Mirkaporada
Musím mať vytvorený osobitný účet v banke na sociálny fond?

Staci teda ak si ucet SF vediem v PC? A co vtedy, ak nastane cerpanie SF? Napr. mam cerpanie SF na kolekcie. Odkial mam uhradit pokladnicne doklady, z hlavnej pokladne? A do evidencie si len zapisem cerpanie?
Dakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Skúsme si nepridávať na starostiach, máme ich aj tak dosť.

ciaaa
Staci teda ak si ucet SF vediem v PC?
Nikde nie je podľa môjho názoru povedané, že nejaký "účet" SF musíte viesť a to či už v banke alebo v PC (to si neviem presne predstaviť).

ciaaa
A co vtedy, ak nastane cerpanie SF? Napr. mam cerpanie SF na kolekcie. Odkial mam uhradit pokladnicne doklady, z hlavnej pokladne? A do evidencie si len zapisem cerpanie?
Čerpanie SF je spojené jednak s pohybom peňažných prostriedkov, vo Vašom prípade v hotovosti, ktoré sa premietne v peňažnom denníku a to ako položka znižujúca pokladničnú hotovosť a jednak ako nedaňový výdavok (čerpanie SF). Okrem toho účtovná jednotka účtujúca v sústave JÚ je povinná viesť aj knihu sociálneho fondu, kde zaznamenáte spomínané čerpanie. Účtovanie výdavku v peňažnom denníku nemá nič spoločné s knihou sociálneho fondu, v ktorej sledujete tvorbu a čerpanie SF v zmysle Vašich interných podmienok, ako aj reálny zostatok prostriedkov SF, ktorý je záväzkom voči zamestnancom a vykazuje sa aj v účtovnej závierke - vo výkaze o majetku a záväzkoch.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jana Acsová
Účtovanie výdavku v peňažnom denníku nemá nič spoločné s knihou sociálneho fondu...
Aby sa táto veta zle nevysvetľovala, mám na mysli, že peňažný denník je osobitná účtovná kniha a kniha SF je samostatná pomocná kniha o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.
0 0
tamara tamara

tamara je offline (nepripojený) tamara

takze ak zrusim účet SF v banke, peniaze si dam do pokladne, bude to ok?
0 0
Načítať ďalšie