Zavrieť

Porady

Daňové priznanie dôchodkyne poberajúcej súčasne rakúsky a slovenský dôchodok, naďalej pracujúcej v Rakúsku?

Ako je to so slovenskými dôchodkyňami, poberajúcimi súčasne rakúsky a slovenský dôchodok, ale na ďalej pracujú v Rakúsku? Dôchodok sa zadáva do daňového priznania ako príjem ?

Je to iné, keď naďalej pracujú? Keby išlo len o samotný dôchodok, ten je oslobodený od dane z príjmu, no čo v prípade, že pracujú naďalej ? Napríklad zarobí 13 000 eur v hrubom ročne a dôchodok ročne jej výjde 5 000 eur. Ak má dôchodok vyšší ako nezdaniteľná časť - 4511,43 eur, nemá ani nárok na túto nezdaniteľnú časť? Vopred vďaka
Naposledy upravil ivka70 : 23.01.22 at 20:17
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Platí pre každého dôchodcu - že pri takom dôchodku (5000) si nemôže znížiť základ dane o NČZD - lebo mu žiadna nevýjde (ani pár eur) kuk §11 odst 6 zák o DzP
    a tiež pozri tuto - užitočné pre teba
    https://www.porada.sk/325370-zmeny-t...ml#post3181445
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    gabrieleda Ešte by som predsa rada, takú jednoduchú odpoveď .....uvediem príklad: Dve opatrovateľky pracujúce v zahraničí, ktoré podajú daňové na Slovensku: Prvá nie je dôchodkyňa, druhá je súčasne aj dôchodkyňa, ALE obe zarobia rovnako. Aký je rozdiel pri podávaní daňového, keď obe rovnako zarobia, ale jedna z nich už poberá dôchodok? Rozdiel tam nie je, lebo v podstate dôchodok sa nezdaňuje? Vopred vďaka
    Katy a R ale veď som ti napísala, že dôchodkyňa si nemôže uplatniť NČZD - pri takomto dôchodku jej žiadna nevýjde (ak je dôchodkyňou od 1.1. v danom roku). Takže dôchodkyni výjde vyššia daň .
    kn-alka Jednoduchá odpoveď: dôchodkyňa zaplatí o 857 € vyššiu daň
    gabrieleda Vďaka, nebolo mi to jasné, nakoľko ani účtovníčka nie som. Robíme podklady k rakúskemu DP, no spomenúť musím aj čo sa týka zmien na Slovensku. Predtým to bolo iné, čo sa týkalo dôchodkýň, zmena prišla sa mi zdá minulý rok.
    kn-alka nie, nebola zmena
    Anik Jarka, gabrieleda má zrejme na mysli to, že do minulého roku bol ten ich príjem vyňatý a tým pádom neplatili z toho príjmu v AT daň, nakoľko to ide teraz zápočtom starobné dôchodkyne to poškodí a na SVK tú daň zaplatia.
    kn-alka to môže byť
    Katy a R gabrieleda - na Slovensku vždy platilo, že dôchodca si pri takomto dôchodku nemohol uplatniť NČZD - každý dôchodca, či už mal zamestnanie, alebo živnosť (opatroval)... - takže platil dane - pri takomto príjme z celého VZ. Do minulého roku boli "zvýhodnení" dôchodcovia pracujúci v AT oproti domácim v tom, že mohli použiť metódu vyňatia príjmov. Teraz už nemôžu - tak sa to "zrovnoprávnilo" (aj slovenské, aj rakúske opatrovateľky - dôchodkyne platia dane z celého VZ )
      zbaliť

    Daňové priznanie dôchodkyne poberajúcej súčasne rakúsky a slovenský dôchodok, naďalej pracujúcej v Rakúsku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.