Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel

1.11.2004 Vyšiel v zbierke zákonov zákon č. 582/2004, ktorý okrem iného upravuje aj daň z motorových vozidiel. Na stránke www.finance.gov.sk je už aj návrh tlačiva na daňové priznanie k dani z motorových vozidiel, ktoré by malo platiť od 1.1.2005.
Usporiadat
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

Zo stránky DR SR:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...veletaky04.doc
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

Krajčovičová
K dani z motorových vozidiel na stránke www.obcan.sk som sa dočítala, že daň z motorových vozidiel budú platiť i fyzické osoby - nepodnikatelia.
Upozornenie je vyznačené červeným písmom.

v § 85 zákona o dani z motorových vozidiel sa píše " Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá
a/ je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla .... atď.

Podľa tohto daň už v tomto roku budeme musieť platiť všetci!?

Prosím ,máte na to iný názor, ak áno dajte vedieť.

Mária
Podla usmernenia DU určite nie všetci čo vlastnia auto, len podnikatelia.
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

Neviem, co presne autor na stranke www.obcan.sk myslel
fyzickymi osobami - nepodnikatelmi,
lebo z §84:

Predmetom dane je motorové vozidlo a prípojné vozidlo
(ďalej len „vozidlo", ktoré má pridelené evidenčné
číslo, osobitné evidenčné číslo alebo zvláštne evidenčné
číslo38) v Slovenskej republike, vozidlo dovezené do Slovenskej
republiky, ktoré nie je považované za vozidlo
v medzinárodnej cestnej premávke39) a držiteľ vozidla
nemá trvalý pobyt v Slovenskej republike, patrí do kategórie
vozidiel M, N a do kategórie vozidiel O40) a používa
sa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním
.12)

Urcite sem nepatria nepodnikatelia so svojim sukromnym autom.
Ale malo by tam patrit auto zapozicane - prenajate podnikatelovi.

DR je vsak ineho nazoru, ked pise:
"Daň z motorových vozidielsa vzťahuje podobne ako cestná daň iba na vozidlá, ktoré držiteľ používa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním."

Myslia "drzitela" zapisaneho v papieroch od auta ? Ten v pripade zapozicaneho auta nepodnika...

0 0
Darin Darin

Darin je offline (nepripojený) Darin

Prosím Vás som zamestnaná vo firme s.r.o. a svoje vozidlo používam na služobné účely v tejto firme. Platím dan z motorového dozidla já, alebo zamestnávateľ, alebo nikto?
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

pripájam najnovšie poznaky z daňových úradov v KE:

čísla účtov pre daň z motorových vozidiel:
DÚ KE I. 7000194820/8180
DÚ KE II. 7000195065/8180
DÚ KE III. 7000195022/8180
DÚ KE IV. 7000195006/8180

KS: 1144
VS: DIČ

termín na podanie a zaplatenie: 31.01.2005

sumy pre KE ostali nezmenené, sú teda rovnaké, ako boli pre cestnú daň

pýtala som sa, kam to máme podávať, na každom jednom daňovom úrade mi povedali, že na ten daňový úrad, kde ako daňový subjekt patrím
0 0
Danovnik Danovnik

Danovnik je offline (nepripojený) Danovnik

Rada by som sa spýtala na Váš názor, či je konateľ spoločnosti, ktorý pracuje pre spoločnosť na základe zmluvy o výkone fukcie, povinný platiť daň z motorových vozidiel z vlastného osobného automobilu, ktoré používa pri výkone funkcie konateľa.

Ďakujem za Váš názor.

Ostávam s pozdravom.
0 0
esprit esprit

esprit je offline (nepripojený) esprit

Podľa môjho názoru ak má len zmluvu na výkon funkcie konateľa mal by platiť daň z motorových vozidiel, lebo toto auto používa v tomto prípade na podnikanie.
0 0
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

Dovolím si nesúhlasiť s esprit,konateľ pracuje pre spoločnosť na základe zmluvy o výkone, pri tejto práci používa vlastné t.j. súkromné osobné auto. Príjmy konateľa za prácu aj na základe zmluvy o výkone funkcie sa vždy zahnujú do § 5 ods. 1 písm. b zákona o dani z príjmov / príjem zo závisl. činnost/ a v nádväznosti na zákon o cestovných náhradách ide o zamestnanca definovaného v § 1 ods. 2 písm.b, ktorý je menovaný do orgánu právnickej osoby,je štatutárnym orgánom. Zamestnanec, keď používa sukr. auto na služ. účely daň z motor. voz. neplatí. Konateľ sa berie ako zamestnanec, aj keď nemá prac. zmluvu, za používanie auta si vyučtuje cest. náhrady
.
0 0
Danovnik Danovnik

Danovnik je offline (nepripojený) Danovnik

Ďakujem za názor.

Čo sa týka znenia zákona o cestnej dani účinného do 31.12.2004, stretla som sa s názormi niektorých odborníkov, že konateľ nebol napr. v r. 2004 povinný platiť cestnú daň v našom prípade (§ 20 ods. 3 zákona o cestnej dani - pri definovaní zamestnanca sa vychádzalo zo znenia zákona o dani z príjmov).

Chcela by som Vás poprosiť ešte o jednu radu (už je tento dotaz síce položený, ale nenašla som odpoveď) - ako je to so zamestnancami (napr. obchodnými zástupcami), ktorí používajú svoj osobný automobil pravidelne pri pracovných cestách?

Ďakujem pekne :-)
0 0
Danovnik Danovnik

Danovnik je offline (nepripojený) Danovnik

Ďakujem za tvoj názor, dom. Môžem ťa poprosiť o znenie paragrafu, príp. odseku zákona, v zmysle ktorého nie je povinný zamestnanec platiť daň z motorového vozidla, ak ho využíva pri pracovnej ceste (t.j. v súvislosti s podnikaním)?
0 0
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

Daň z motorových vozidiel sa vzťahuje podobne ako cestná daň iba na vozidlá, ktoré držiteľ používa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním. Podľa mňa zamestnanec keď používa svojeauto pri pracovnej ceste, to nie je podnikanie, má nárok na cestovné náhrady, to nie je príjem ktorý podlieha dani z príjmov.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

dom
Daň z motorových vozidiel sa vzťahuje podobne ako cestná daň iba na vozidlá, ktoré držiteľ používa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním. Podľa mňa zamestnanec keď používa svojeauto pri pracovnej ceste, to nie je podnikanie, má nárok na cestovné náhrady, to nie je príjem ktorý podlieha dani z príjmov.
Ehmm... nechcem byt zlomyselny a aj by som suhlasil, keby tam nebol ten pridavok "v suvislosti s podnikanim". Pracovna cesta je rodinny vylet? Alebo rekreacna jazda? Pracovny pomer nesuvisi s podnikanim?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Luckasari: Srdečná vďaka za údaje pre Košice!

Dovolím si otázku ešte: môže sa odovzdať aj tlačivo čierno-biele doma vytlačené?
0 0
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

Máte pravdu, pracovné cesty súvisia so všeličím......, ale to je už vecou zamestnávateľa, jeho kontroly, u konateľa asi vecou valného zhromaždenia. Keď som napísala, že prac. cesta nespvisí s podnikaním, myslela som, že s podnikaním tej fyz. osoby, nie s podnikaním s.r.o. prostred. konateľa, ktorý je v tomto prípade považ. za zamest. To je môj názor.
0 0
dom dom

dom je offline (nepripojený) dom

Pre Paulu, asi to závisí od DÚ. Osobne si myslím že nie,pozerala som FS14/2004 v opatrení k dani z motorových voz., nie je uvedené, že sa môže v čierno bielom vyh., ale napr. v Oznámení MF o určení vzoru tlačív hlásenie o vyučt. dane a o úhrne príjmov zo záv. č......je uvedené, že sa môže predl. podĺa určeného vzoru aj v čierno-bielom vyhotovení. Prečo by nám nekomplikovali život??
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

dom: radšej dodám originál na základe tvojej informácie
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

dom
Máte pravdu, pracovné cesty súvisia so všeličím......, ale to je už vecou zamestnávateľa, jeho kontroly, u konateľa asi vecou valného zhromaždenia. Keď som napísala, že prac. cesta nespvisí s podnikaním, myslela som, že s podnikaním tej fyz. osoby, nie s podnikaním s.r.o. prostred. konateľa, ktorý je v tomto prípade považ. za zamest. To je môj názor.
Ja vam drzim palce, aby vam vas nazor vydrzal :-). Ale hovori sa o dvoch veciach.
1. pouzivat NA PODNIKANIE - tak to moze naozaj len priamo drzitel vozidla
2. pouzivat V SUVISLOSTI s podnikanim, t.j. auto sa pouzije pre ucelu podnikatelske kohokolvek mimo drzitela auta, lebo ten samotny je uz spomenuty v tom prvom pripade.
0 0
cclass cclass

cclass je offline (nepripojený) cclass

hron
Ja vam drzim palce, aby vam vas nazor vydrzal :-). Ale hovori sa o dvoch veciach.
1. pouzivat NA PODNIKANIE - tak to moze naozaj len priamo drzitel vozidla
2. pouzivat V SUVISLOSTI s podnikanim, t.j. auto sa pouzije pre ucelu podnikatelske kohokolvek mimo drzitela auta, lebo ten samotny je uz spomenuty v tom prvom pripade.
Myslim, ze v suvislosti s podnikanim znamena, ked drzitel aj podnika, vozidlo nema na firmu a vyuziva ho na firmu a prislusne si vyplaca nahrady. Netreba to vysvetlovat ze v suvislosti s podnikanim ineho ako drzitela.
0 0
duniaz duniaz

duniaz je offline (nepripojený) duniaz

Pochopil som to spravne?
Ked majitel osobneho auta, sukromna osoba-nepodnikatel, prenajima auto pravnickej osobe, je majitel auta povinny zaplatit tento poplatok?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Ak sa nic nememi a zostava to ako pri cestnej dani, je to takto:

SZO plati dan za automobil vlozeny aj nevlozeny do podnikania ako ho na tento ucel pouziva. Vydavok je danovo uznatelny. Ak pouziva automobil pozicany, zaplati dan drzitel automobilu a vydavok nie je danovo uznatelny.
Ak pouziva automobil ako zamestnanec, cestna dan sa neplati.
Ak je teda pozicany zamestnancovi pravnickej osoby dan sa neplati.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať