Zavrieť

Porady

Fond prevadzkovej udrzby a oprav bytoveho domu

Dobry den, zaujima ma, do akej sumy v bytovom dome, vie bytovy dovernik cerpat fond oprav bez suhlasu vlastnikov bytoveho domu? Jedna sa o sumu 1100eur, je potrebny suhlas vlastnikov bytoveho domu?
ivka70 ako si schvalia vlastnici, kolko mu doveruju, tolko moze, musi to byt odsuhlasene schodzou ....
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  sito je offline (nepripojený) sito

  sito
  Podľa 182ky nemôže bez súhlasu spoluvlastníkov bytového domu čerpať z FPÚaO domu ani cent. Ale, ale spoluvlastníci BD mu môžu určiť, schváliť dohodnutú sumu, príklad 300 €.

  "do akej sumy v bytovom dome, vie bytovy dovernik cerpat fond oprav bez suhlasu vlastnikov bytoveho domu?" Ak je šikovný, vie ho vyčerpať aj na nulu. "0"
  Naposledy upravil Mária27 : 07.02.22 at 09:52
  sito Marka, a toto si prečo upravila, popravila?

  "Jedna sa o sumu 1100eur, je potrebny suhlas vlastnikov bytoveho domu?" JE!!!

  Veď je to jednoznačná odpoveď, jedným slovom a je v súlade so 182kou, či nie?

  "Komunikáciu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome. ...... Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14 až 14b."

  "Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome prijímajú rozhodnutia nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak hlasujú o preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv a účele použitia prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv, zásadách hospodárenia s týmito prostriedkami vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi."

  Takže, je potrebný súhlas vlastníkov bytového domu? JE!!!

  Ale, ale to čo zákon nezakazuje, to je možné vykonať, že? Teda je možné zástupcovi vlastníkov bytov dať dôveru spoluvlastníkmi domu a jeho spoločných veci konať s ich financiami FPÚaO do sumy XYZ bez ich súhlasu. 100 € ??? 3 000 Sk.

  Kedysi sa dali čísla domov do klobúka, jedno sa vybralo a správca išiel vydrancovať, pustiť tomu domu žilou z FPÚaO. Dnes, V počítači majú tri válce na ktorých majú po tretine čísel domov. Štvrtý valec má všetky čísla domov. Roztočia ich a zastavia. Na troch sú rôzne čísla, tým pustia žilou z FPÚaO. Na štvrtom je bonus pre jeden dom s tých troch. tomu pustia viac.

  Perlička.

  Čítal som zmluvu o výkone správy v ktorej si správca uviedol právo čerpať peniaze z FPÚaO vo výške 500 € bez súhlasu spoluvlastníkov domu. Pritom v 182ke je jasne uvedené čo môže, je povinný správca vykonať za peniaze z FPÚaO bez súhlasu spoluvlastníkov domu.

  "Správca alebo predseda je povinný zabezpečiť odstránenie chyby alebo poruchy technického zariadenia, ktoré boli zistené kontrolou stavu bezpečnosti technického zariadenia,5a) ak bezprostredne ohrozujú život, zdravie alebo majetok, a to aj bez súhlasu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

  Správca alebo predseda je povinný zabezpečiť aj bez súhlasu vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome odstránenie chyby, poruchy alebo poškodenia spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva, ak bezprostredne ohrozujú život, zdravie alebo majetok."

  Tí, čo nevedia čítať s pochopením povedia "načo je v 182ke 2 x veta s rovnakým významom", ale oni nie sú s rovnakým významom, že?

  Perlička k tej druhej.

  Pred jedným domom sa upcháva kanalizácia od stúpačky pred prípojkou do kanalizácie vodárni, asi 12 metrov od domu pod cestou. Tak raz dva - krát do mesiaca. Správca začal s opravou od spodného bytu v dome. Spravil novú kanalizáciu pod stropom a pred revíznou šachtou sa napojil na pôvodnú kanalizáciu. Stalo to vraj 1 000 €. Ale bolo to zbytočné. Na otázku prečo robili, čo nebolo treba? "no odkiaľsi sme museli začať." No tú poruchu, závadu vraj nemôžu bez súhlasu spoluvlastníkov domu odstrániť.

  A tak chodí správca, gazda jeden dva - krát do mesiaca podojiť kravu. Jedno dojenie = 200 €. Veďže, dobrý gazda nezabije kravu, ktorá mlieko dáva!

  Ta 182ka by mala byť pre vlastníkov bytov, spoluvlastníkov bytového domu ako šlabikár! Žiaľ, väčšinu je to ako Španielská dedina, či Luník IX, či cigánska osada. A preto sa pýtajú. A niekedy aj odbornú, odpornú odpoveď dostanú. Čo už, že?

  buchač je offline (nepripojený) buchač

  Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
  Jedna sa o sumu 1100eur, je potrebny suhlas vlastnikov bytoveho domu?
  ======================
  Tak to si píš, že je potrebný súhlas...
  Vlastníci by boli na hlavu padnutí, ak by nechali tak vysokú čiastku čerpať bez súhlasu.

  P.S.:
  Keď som bol ja ZVB, tak som mal oprávnenie na čerpanie do výšky 50€.

  Fond prevadzkovej udrzby a oprav bytoveho domu

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.