Zavrieť

Porady

dotaz pre vodoinstaletera

zdar.....dnes som po odzimovani sachty zistil ze tam mam pekne jazero...cca 9kubikov som v minuse ale to prežijem horsie je ze neviem zastavit hlavny ventil(na fotke,pod tym poklopom je iba stvorcovina cca 14x14mm) otocil som s ventilom tak cca 10-12x v smere hod.ruciciek ako s klasickym ventilom a nic...furt rovnaky tlak ...robim nieco zle? dakujem za radu
Je to vyriesene...v pondelok mi to pridu zavriet osobne vodari...som sa pytal na vec a je pravda ze obycajny smrtelnik sa toho nema dotykat...to som z toho teda vedla...predstavujem si situaciu ked niekde praskne komplet potrubie a musi cakat na dalsi pracovny den,,,dakujem za rady
Naposledy upravil vulxy : 26.03.22 at 16:53 Dôvod: vyriesene
voda.jpg  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lapejko je offline (nepripojený) lapejko

    živnostník remeselník lapejko
    točiť v smere ručičiek ďalej...volať vodárov.
    Inak, na ten štvorhran čo trčí zo zeme z navŕtavacieho pásu, je ťažko zohnať kľúč. Ale pasuje predlžovacia tyčka z 1/2" Gola sady. Hore nad terénom sa už dá pomôcť aj vidlicovým kľúčom, či hasákom. Niektoré račne majú dokonca aj štvorcovú dieru na opačné nasadenie predlžovacej tyčky.
    Naposledy upravil lapejko : 27.03.22 at 11:22
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vulxy ale ako dlho? keby ze tam je klasicky zavit teoreticky uz by sa to malo zastavit...u nas na dedine musime vodarov emailom objednavat a nerad by so vyzeral ako pako ze prejdu cez cely okres pre nic
    buchač To fakt mailom sa objednávate ?
    Ale veď to je havarijná situácia, tak by mali naklusať hneď.
    Ak máš telefónne číslo, tak volaj, nech nabehnú.

    K tomu otáčaniu snáď len to, že ten tvoj kľúč na ventil môže byť zlý alebo je už ventil na trt.

    Mne sa pred pár rokmi realizovali vodári...ledva ventil uzatvorili, lebo kľúč sa prešmykoval.
    vulxy mailom veru vraj...volal som vcera na poruchovu linku nech mi aspon poradia...strasne neprijemna teta mi za kazdu cenu len emailovu adresu diktovala ...ze vraj toto musim zaziadat emailom...skusal som aj dnes a zdvyhla ta ista osoba tak som to hned vzdal aj polozil...
    buchač Ta fasa...služby na dve veci.
    Ešte dobre, že u mňa na chalupe mám číslo priamo na vodárov...stačí cinknúť a okamžite sa také veci riešia.
    ...a o tých iných ani nevravím. Proste nie je potrebné sa niekomu doprosovať, vypisovať...stačí len a len požiadať.

    P.S.:
    Ja ti neviem...ale ak je niekto nepríjemný, tak ja som dvojnásobne. Paničke by som asi čo to vysvetlil...a kľudne aj osobne.
    vulxy no ja to mam tiez na chalupe...jednak tam nikto nieje aj keby som vodara zavolal a jednak hlavne potrebujem to uzavriet-vysususit sachtu...nemozem volat instalatera teraz aby sa cvachtal v polmetrovej vode...
      zbaliť

    Taserda je offline (nepripojený) Taserda

    Taserda
    Ak to nie je šupatko tak sa zatvára pomalšie ako bežný ventil. Točil by som ďalej. Otázka je pre instalatérov, nie som ním ale pomohol by som si takto.
    Taserda Chybička, nie tam nepatrí: ak to je šupatko tak sa zatvára pomalšie.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    S týmto ventilom ty nesmieš manipulovať. Ak ho ty uzatvoríš, koleduješ si o pruser. Treba volať havarijnú službu.
    16 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač ... koleduješ si o pruser....
    ====================
    Iba ak v Bratislave...
    Povedal kto ??? TY ??? Málo, veľmi málo...
    ...a o aký prúser by sa asi tak malo jednať ? Nože daj zákon, vyhlášku, nariadenie.
    Mimochodom, na dedinách nejak nezvykne byť havarijná služba.

    Ak by som to vzal aj z inej strany, tak potom podľa teba by sa nemohol uzatvoriť ani hlavný ventil prívodu vody v paneláku (vchode). To mi chceš tvrdiť ? Akože fakt vážne ?

    Nevie veru, že kto tu trepe...a teda fest. Ja to nie som, ostávaš len ty...občas síce niečo málo poradíš, ale inak len trepeš.
    Chobot § 27 ods. 5 zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách č. 442/2002:

    (5) Vykonávať zásahy na zariadeniach verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie môžu len tie osoby, ktoré sú na to prevádzkovateľom určené.

    Hlavný uzatvárací ventil v paneláku je ZA hlavným meračom vody, a ten ventil patrí vlastníkom bytov.

    Tento ventil na ulici patrí vodárňam. To by si niekto mohol uzatvoriť hlavný prívod a pred vodomer nainštalovať čierny odber.
    buchač Chobot (Dnes 10:10) § 27 ods. 5 zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách č. 442/2002:

    (5) Vykonávať zásahy na zariadeniach verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie môžu len tie osoby, ktoré sú na to prevádzkovateľom určené.
    ======================
    Môj ty pekný...a to akože UZATVORENIE ventilu ty považuješ za ZÁSAH do verejného vodovodu ???
    Kuwa...tak to je iné psycho.

    Ale dobre, vezmime, že ten zásah by bol podľa zákona neprípustný.
    ALE existujú aj určité výnimky, kedy sa dá porušiť - ba dokonca aj konať v rozpore so zákonom.
    Doporučujem preštudovať Zákon č. 300/2005 (Trestný zákon) §24.
    Poznámka - už som tento § použil a nebol som stíhaný...
    Chobot Nie som tvoj pekný a zdrž sa invektív. Nie sme kamaráti.
    buchač Chobot (Dnes 11:41) Nie som tvoj pekný a zdrž sa invektív. Nie sme kamaráti.
    ===================
    OT
    Nie si vôbec pekný...ale čo už s tebou.
    S invektívami si začal ty a nie ja...takže len vraciam požičané.
    Máš pravdu...ja si kamarátov vyberám.
    Chobot Nemal si pravdu. Vulxy napísal: "Je to vyriesene...v pondelok mi to pridu zavriet osobne vodari...som sa pytal na vec a je pravda ze obycajny smrtelnik sa toho nema dotykat..."

    Takže trepal si ty. Zase si sa ukázal ako hlupák, ktorý sa chcel robiť chytrým a uráža druhých.
    bodliak .
    vulxy to sa mi nezda...si myslim ze je tam prave preto aby v pripade havarie alebo aj opravy ako ten moj pripad dala rychlo zastavit voda....ale neviem,uvidim zajtra asi musim splasit nejaku kompetentnu osobu..
    Chobot Je to síce z českej stránky, ale legislatíva je podobná:

    https://www.poradte.cz/volna-diskuze...anu-tocit.html
    sito Hovorí sa, že zákon je ohýbaný paragrafom a paragraf je ohýbaný zákonom. Prečo asi? §
    pavol54 Medzi tým hlavným uzáverom a hodinami musíš mať uzatvárací ventil. za hodinami musíš mať ďalší. Ten uzavrieš a máš po havárii, po hodiny je to majetok vodární a za prípadný únik a škodu po hodiny zodpovedajú. Stačí len nahlásiť. Ak prídu hneď alebo až na Vianoce je ich problém a zodpovednosť
    mari2x Mne v sobotu doobeda vodári tvrdili, že fakturačný vodomer je ich , aj uličný rad,
    ale že tá prípojka medzi nimi patrí vlastníkom 4bytovky a že tam nie je ventil a nech si to opravujú sami.
    Poobede drnčali telefóny a nejaký vodár tam zrazu aj ventil - nefunkčný našiel.
    Dnes zamerajú siete, vykopú, vymenia ventil, asi aj opravia prípojku.
    Netuším čo povie cesta/primátor , ak spod nej 2 dni prúdila voda.
    Chobot Medzi hlavným uzáverom na ulici a hodinami nemá byť už žiadny ventil. Ide o to, aby majiteľ prípojky nemohol uzatvoriť vodu pred meračom, lebo by mohol potom manipulovať s meračom.
    buchač .
    bodliak .
    pavol54 chobot, mám vodomery jeden firemný jeden pre domácnosť. a predstav si ten vodomer má na vstupe takú plastovú plombu, čo myslíš prečo? aby som si sám vodomer neodpojil. Prečo je tam ten ventil? vodomer ako každá meracia technika podlieha metrologickej službe a pri výmene sa skrátka oba ventily zatvoria a zodpovední vymenia. to je jasné že vodomer je majetkom vodární. aj pripojovaciu rúru od hlavnej som kupoval a je majetkom vodární
      zbaliť

    dotaz pre vodoinstaletera

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.