Zavrieť

Porady

Vrátenie poistného na soc. poistenie bez právneho dôvodu

ahojte, prosím vás, do žiadosti o vrátenie poistného bez právneho dôvodu ( spätne priznaný dôchodok), sa píše suma poistného aj za zamestnanca a zamestnávateľa, alebo len za zamestnanca? aj zamestnávateľovi by mali vrátiť, tak asi za obidvoch, že?
5 komentárov     zbaliť
Mila123 kedy je vydané rozhodnutie o spätnom priznaní D? bola veľká zmena pri spätnom priznávaní D a vrátení sociálneho poistenia.....
peter.kovac126 rozhodnutie je vydane vo februári a zamestnanec mi to priniesol po spracovaní výplat za 02/2022. zmena tam nieje veľká, ale som na pochybách či mám dať v žiadosti sumu za zamestnanca aj zamestnávateľa, keďže obaja platili aj IP aj PvN, alebo iba za zamestnanca a oni to potom doplatia zvlášť zamestnávateľovi
Mila123 25.02.2020 | Výber poistného | Zamestnávateľ, Zamestnanec, Dôchodca
Do konca roku 2019 bolo potrebné vykonať opravu sociálnych odvodov ku dňu priznania starobného dôchodku. Od 1.1.2020 vstúpila do platnosti novela, na základe ktorej musí zamestnávateľ upravovať odvody pre dôchodcu odo dňa, kedy bolo vydané rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku. Otázkou je, aký je postup, ak je dátum priznania dôchodku ešte v roku 2019 (napr. 20.12.2019), ale rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku bolo vydané až vo februári 2020. Musí sa vykonať oprava od 20.12.2019 alebo až od februára 2020 (odo dňa vydania rozhodnutia o priznaní starobného dôchodku)?

Podľa zákona platného od 1.1.2020 (§ 65a), ak skutočnosťou rozhodujúcou na posúdenie vzniku, trvania alebo zániku sociálneho poistenia a na posúdenie platenia poistného na sociálne poistenie, je dovŕšenie dôchodkového veku alebo priznanie dôchodku, právne účinky:

dovŕšenia dôchodkového veku nastávajú dňom, ktorý Sociálna poisťovňa určila ako deň dovŕšenia dôchodkového veku, najskôr dňom jeho určenia,
priznania dôchodku nastávajú dňom vydania rozhodnutia o priznaní dôchodku.
Uvedené platí aj vtedy, ak zamestnanec požiadal o dôchodok v roku 2019, ale rozhodnutie dostal až v roku 2020. Ak bol napríklad zamestnancovi priznaný starobný dôchodok od 20.12.2019, a rozhodnutie o priznaní starobného dôchodku bolo vydané 10.2.2020, tak Vy ako zamestnávateľ ako aj Váš zamestnanec nie ste povinní platiť poistné na invalidné poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti odo dňa vydania rozhodnutia o priznaní starobného dôchodku, teda od 10.2.2020.



Vaša Sociálna poisťovňa (kopírované zo stránky socpoist.sk)
peter.kovac126 Toto ja viem, zamestnanec je starobný dôchodca od 02.01.2022, rozhodnutie bolo vydané 22.02.2022, v marci mu bola vyplatená mzda za február ešte s invalidným poistením a poistením v nezamestnanosti. Po odoslaní mesačného výkazu mi priniesol rozhodnutie, mzdy za február sa opravili a teraz potrebujem vypísať žiadosť o vrátenie poistného a potrebujem vedieť tú sumu či sa tam dáva celková aj so zamestnávateľom aj zamestnancom, s tým mi neviete poradiť prosím?
veronikasad Áno. Za február za zamestnanca aj zamestnávateľa...

V zadaní píšeš o spätnom priznaní, tak som predpokladala že mu doplácali za niekoľko mesiacov spätne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    peter.kovac126 Ja mám iné tlačivo https://www.socpoist.sk/formulare-zi...-/48016s24831c
    ivka70 je to to iste, len jedno je v rtf a druhe v odt formate, preco nema odt aj tabuku, neviem, ale pouzit ju mozes ....kazdopadne je to tam rozpisane vzdy za zamestnanca aj za zamestnavatela ...
    peter.kovac126 Ivka, ďakujem veľmi pekne
      zbaliť

    Vrátenie poistného na soc. poistenie bez právneho dôvodu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.