Zavrieť

Porady

Ako vyriesit problem - zateplenie panelakovej loggie zvnutra vs. ram okna

Dobry den,

mam nasledovny problem:

Potrebujem zateplit v panelakovom byte -v kuchyni- loggiu zvnutra.
Jedna sa o typicky panelovy byt konstrucie asi T.XY... Vid podorys v prilohe

Chcem zvacsit kuchynu a teda posunut okno smerom von a osadit ho na betonove zabradlie loggie. (Teda vlastne loggiu zrusit.)

Panelak uz zatepleny je okrem betonoveho zabradlia loggie>>vid foto

Pritom mi vzniknu mi vsak 3 nezateplene plochy smerom k susedom:
- na boku(susedia zateplenu loggiu nemaju, nemaju tam okno, loggia je na vzduchu, v povodnom stave - medzi nami su povodne zrejme izolovane panely, ale ich izolacna schopnost je asi nizka),
- na betonovom strope(susedia loggiu nad nami tiez nemaju zateplenu, je takisto v povodnom stave)
- a na samotnom betonovom zabradli hrubky ca 5 cm (v sucastnosti je tam omietnuty polystyren v hrubke 5 cm, eventualne odstranime-kvoli plesniam)

Potrebujem poradit, aky typ izolacie zvolit, kedze chcem do otvoru loggie osadit dobre izolujuce okno - Izolacia by mala byt tenka, aby mohla ciastocne zvnutra prekryt ram okna, ale zaroven paropriepustna (pripadne inak osetrena voci vzniku pliesni ci kondenzatu?), kedze sa jedna o izolaciu zvnutra.

Je to standartna situacia a zrejme ju uz muselo riesit x ludi. Netusim vsak, ci sa ludia obycajne prevenciou vzniku plesni a tepelnych mostov vobec zaoberaju.

Vedeli by ste mi poradit, ako riesit taketo zateplenie? Ako ste riesili tuto situaciu vy? (vela ludi totiz kuchynu zvacsenu o priestor loggie uz ma)

Aky typ izolacie pouzit? (Strasne by som to chcela cele riesit aspon trooosku setrne k prirode, prosim chapte ma v tomto.....???? Bolo by mozne eventualne pouzit vakuovu izolaciu, kingspan kooltherm, alebbo inu? Jednalo by sa zhruba o plochu max 12m2.

Hlavne riesim, ako osadit ram okna a zaroven zateplit menovane steny tak, aby neprekryvali ram(pripadne ho prekryvali tak, aby sa dalo otvorit okno). A zaroven je problem mozna vlhkost v kuchyni.

Vedeli by ste mi prosim poradit? Riesili ste niekedy podobny problem?

ZA VASE EVENTUALNE ODPOVEDE VELMI DAKUJEM ????

PS: Bola som v nemenovanej firme na okna a akosi tento problem neriesia. Myslim si, ze k zdarnemu rozsireniu kuchyne v co najlepsom tepelnom standarte (umerne ostatnemu zatepleniu domu, ktore je momomentalne 5 cm polystyren) sa tento problem pred osadenim okna proste musi vyjasnit.

Prilohy: podorys povodnej kuchyne a foto podobneho panelaku s rovnakymi loggiami a vonkajsim zateplenim
typ panelaku a zateplenia.jpg  
plan_kuchyne.jpg  
1/1
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ako budeš potom riešiť ten panel medzi loggiou a kuchyňou? Budeš ho odstraňovať? Ak áno - potrebuješ stavebné povolenie, súhlas spoluvlastníkov ostatných bytov, posudok statika, pretože to by bol zásah do konštrukcie bytového domu a zásah do spoločných častí bytového domu a zmena dispozičného usporiadanie bytovej jednotky - ten panel nie je len tvoj, patrí všetkým!!! Tak isto i loggia patrí do spoločného vlastníctva.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad My sme tam pri nasťahovaní nemali žiadny panel, drevená stena vyplnená haraburdim, čo zostalo na stavbe...Stenu si muroval postupne každý sám pri výmene drevených dverí a okná za plastové
    misoft To bolo možné kedysi - teraz aj na toto je potrebné stavebné povolenie - jednoducho preto, lebo sa zmenia statické pomery - tá drevená "stena" váži cca 250kg (komplet aj s oknami a dverami a sklom), ale pokiaľ sa tam dá hoci aj yporka - ihneď sa zmení zaťaženie v tej časti podlahového (vodorovného) panelu - a to už musí posúdiť statik.
    veronikasad To bolo pred 40 rokmi, keď som sa tam sťahovala. Samozrejme že som mala povolenie statika aj oznamovaciu povinnosť mestu...
    misoft No vidíš - tak si predsa postupovala správne - s povoleniami a posudkom.
    a_nc Dobry, dakujem vsetkym za odpovede Panel bude odstraneny. Zaujima ma tentokrat ale cisto to teplotechnicke riesenie ku ktoremu sa mi nikto nevyjadril - za reakcie vopred dakujem.
    buchač a_nc (Dnes 21:26) teplotechnicke riesenie ku ktoremu sa mi nikto nevyjadril
    =======================
    Hehehe...na fóre účtovníkov (ja ním ale nie som) je stavbárov, zateplovačov a podobných profesií až do het...
    a_nc na zaklade Vasich komentarov menim teda strategiu a nebudem ju realizovat, dakujem za vysvetlenia.
    sito Na komentáre z porady sa vy... Ak si zoženieš súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých spoluvlastníkov domu, jeho spoločných častí, splníš všetky podmienky. A zoženieš si odborníka, ktorý ti to odborne spraví, bude to paráda. No nebude mať na tom zásluhu porada.
    romana147 dáš 10 cm EPS , sieťku , 2 mm omietku // nezabudni na strop , , podlahu
    sito Bože, aké jednoduché ...
    romana147 pre pribrzdených dopíšem :
    podklad očistiť , napenetrovať, zasieťkovať do roviny
    romana147 vonkajšia fasáda je (výplnové murivo, takže nejaký velký zásah do konštrukcie BD to nebude )
      zbaliť

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    "Je to standartna situacia a zrejme ju uz muselo riesit x ludi."

    Noo, isto to nie je štandardná situácia, isto NIE! Dva - tri krát si prečítaj misoftovú odpoveď, 100 % pravda je to. A kto ti bude tú zväčšenú kuchyňu vykurovať, budeš platiť väčší percentuálny podiel zo spoločných nákladov domu na vykurovanie domu? Budeš platiť do FPÚaO za tie 3,61 m2 lodžie plnú dohodnutú, schválenú sumu na 1 m2 za jej užívanie a či len za 25 % jej plochy?
    kopretinka 12.06.22 10:33 odstránil(a) z Porady

    Ako vyriesit problem - zateplenie panelakovej loggie zvnutra vs. ram okna

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.