Zavrieť

Porady

zapojenie elektrickej varnej dosky

Je možné zapojenie elektrickej varnej dosky na klasické vedenie v bytoch tzn. použité trojžilové káble na zásuvky a do takejto zásuvky zapojiť elektrickú varnú dosku, či je potrebné zásuvku zameniť za inú s ochranou ako navrhuje nábytkár alebo dokonca vymeniť istič v rozvodnej skrini? ďakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    canbo je offline (nepripojený) canbo

    canbo
    Zapojenie varnej dosky na zásuvku v byte je možné iba takú ,ktorá je vybavená šnúrou na pripojenie do zásuvky . Takéto varne dosky sú riadené elektronicky a napájanie jednotlivých platni je regulované ,aby nedošlo k prekročeniu odberu = 16A. čím viacej je zapnutých tým dlhšie sa varí.
    Iné zväčšia "lacné" varné dosky, ktoré majú príkon 7,5kW ktoré je možné zapojiť na 230V ,ale je potrebné zabezpečiť prívodný kábel a istenie cez 30A. Čo bytový rozvod neposkytuje .( jednofázové istenie cca 20- 25A čo je 4 až 5kW na celý byt) Preto sa zapájajú na 400V s prívodným káblom päť žilovým a istenie min 16A -trojpólový istič. S povolením správcu bytového domu je možné požiadať o vyjadrenie distribučný podnik ,čí je možné zriadiť napojenie bytu na 400V...
    A je veľa bytov ,ktoré majú zriadenú prípojku na 400V , nemali rozvod plynu ,ale elektrický šporák .
    A tak v predajni predajca povie "túto varnú dosku je možné pripojiť na 230V ,lebo to tu píšu v návode ",má len čiastočnú pravdu , alebo čí je schopný zabezpečiť jej zapojenie.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Elektricka varna doska sa da (s obmedzeniami) zapojit aj na 220 V. Niektore to podporuju (treba pozerat pri kupe).
    Kazdopadne je vysoko odporucane ju pre varnu dosku mat 380 V a zvlast istic.
    A ak ide o indukcnu, tam asi ani ina moznost ako 380 nie je.

    Urcite treba pocuvat odbornika, ktory s tym ma skusenost.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Kazdopadne je vysoko odporucane ju pre varnu dosku mat 380 V a zvlast istic.
    ========================
    Ešte som nevidel byt, ktorý by mal pripojenie na 380 V.

    Takže by som sa zvysoka vyserondial na nejakú varnú dosku, nakoľko je to pripojenie na 380 V vcelku dosť zdlhavý a aj trochu nákladnejší proces.
    https://www.porada.sk/t139906-zavadz...-pripojky.html
    ivka70 ale ja nikde nepisem o byte ... co tak citat s porozumenim
    buchač ivka70 (04.07.22 14:43) ale ja nikde nepisem o byte ... co tak citat s porozumenim
    ======================
    ALE samotná otázka pojednáva o byte ako takom....či ?
    Tak je potrebné vyjadrovať sa k téme samotnej a nie písať nejaké onačiny.
    misoft V bytovom dome (paneláku) asi tých 400V (380V bolo predtým) ťažko nejaký byt bude mať. Existujú varné ind. dosky s kombinovaným napájaním - tedy buď 400V, alebo 230V. Dajú sa na nete nájsť.
    Za ďalšie - nie je možné takúto dosku zapojiť do bežnej zásuvky - ind. dosky musia mať samostatný okruh a musia byť samostatne istené prúdovým chráničom a ističom aspoň 25A. Samozrejme - potom sa musí k tomu zohľadniť i hlavný istič (ale to už robia energetici)
    A čo je aj najhoršie - pokiaľ v paneláku je staré vedenie AL - pri odbere sa AL zahreje a mäkne - potom sú problémy s prívodom.
    ivka70 elektriku neindukcnu zapojis na normalnu zasuvku ,ale moze to bez samostatneho istica sposobovat problemy ... ad1 nebude mozct byt pustena na plny vykon (zvycajne ma sama aj blokovanie pri spusteni viac ako 1 platnicky) , ad2 odber spolu s inymi zariadeniami ... casto moze posobovat vyrazanie poistky ....
    a v bytom so starym vedenim tym skor ...
    mari2x ONééééééééé ,, IBA moc fajnoví tak majú =
    bud tam máš istič, alebo poistky
    asi Je dosku na 1 fázu = 1 zásuvka v pohode 2kW
      zbaliť

    zapojenie elektrickej varnej dosky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.