Zavrieť

Porady

Navsteva lekara neexistuje u zamestnavatela

V spolocnosti, kde som doteraz pracovala, absolutne neakceptuju potvrdenie od lekara, na ktore ma kazdy zamestnanec podla zakona narok. PNku samozrejme akceptuju, ale beznu navstevu lekara nie.

Kedykolvek potrebuje clovek ist na par hodin k lekarovi, zubarovi ci doprovod rodinneho prislusnika, musi si vybrat dovolenku na CELY den! Zbytocne ma potvrdenie od lekara, zamestnavatel to neakceptuje.

Takto to zial funguje uz velmi dlhe roky, zamestnanci nezmozu nic, pohrozili im vypovedou a pod.

X krat tam bola uz inspekcia a rozne kontroly, zrejme im nebolo podozrive, ze nikdy nikto nechodi k lekarovi, alebo to mal nejak vymyslene, aby ich oklamal, alebo sa dohodol ci pohrozil zamestnancom, aby tvrdili, ze je vsetko v poriadku. Zrejme je tam aj nejake politicke napojenie, kvoli ktoremu mu taketo veci prechadzaju.

Uz nevieme, na koho sa obratit, zbytocne zas podavat podnety, kedze vysledok bude nulovy.
8 komentárov     zbaliť
Mila123 IP
veronikasad Keď to nevyriešil IP, očakávas, že to za teba urobia poradaci?
icequeen ocakavam niekde v mojej otazke vyriesenie? Porada je od slova poradit. IP to nevyriesi, to je pravda
veronikasad Však aj ty si poradak, tak navrhni nejaké riešenie...
Mila123 politické napojenie???? uvažujte, 12 rokov bol Váš zamestnávateľ smerák a teraz je sme rodina???? oľano? pobavilo ma to ........písomne sa sťažujte na IP, nie anonymne!
icequeen Citajte prosim poriadne, IP a ine kontroly tam boli za 30 rokov uz tisickrat a nic nevyriesili. A ano, politicke napojenie na isteho ministra, ktory aj dohadzuje ksefty a zmuri oko nad kazdym porusenim zakona
ivka70 Narok na navstevu lekara je v pripade, ze nebolo mozne vysetrenie alebo osetrenie vykonat mimo pracovneho casu. Robite standardne 5 dni v tyzdni jednu zmenu?
Aj ked som tiez v takej firme robila, kde THP nemohli mat navstevu lekara, lebo robotnici, ked ju mali, prisli o pritomnostnu premiu a THP nemali o co prist .... a tiez to ziadna kontrola nevytykala, nezistila.
icequeen nie je mozne vysetrenie mimo pracovnej doby, robia 8h denne bezna pracovna doba od 6, ziadne zmeny
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Inšpektorát práce

    Choď k lekárovi, vypíš ospravedlnenku, prefoť si ju, odovzdaj zamestnávateľovi.
    Po spracovaní výplat, zober výplatnú pásku a keď tam nebudeš mať platené voľno - lekár, ale dovolenku, napíš na inšpektorát práce a dolož tieto dokumenty.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    icequeen uz som odtial odisla, ale kto by toto spravil, tiez by uz nemusel prist na druhy den do prace. A on by dostal mozno jednu pokutu (aj to by ututlali) a robil by to dalej, iny zamestnanec to uz znova nespravi
    kn-alka .... a ako inak chceš IP dokázať, že zamestnávateľ ťa nepustí k lekárovi? len tam tak zavoláš? HA-HA vtipné
    icequeen len tak, ze stratis zamestnanie. garantujem vam, ze ani jeden zo zamestnancov to nechce
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Pohrozili výpoveďou? A aj to niekedy realizovali?

    Ak mi je prekážka známa, oznámim to v práci vopred (písomne a dám si na kópii potvrdiť prevzatie).
    Po návrate od lekára odovzdám potvrdenie od lekára, znova si dám potvrdiť prevzatie na kópii.
    Sledujem si evidenciu dochádzky u zamestnávateľa, robím si kópie plánu dovoleniek. Čítam pracovný poriadok čo je tam uvedené o prekážkach v práci.
    A nakoniec skontrolujem výplatnú pásku.
    Ak nesedia hodiny a dali mi namiesto prekážky dovolenku, písomne vyzvem zamestnávateľa na opravu aj s určením primeranej lehoty.
    Ak to nesplní, dám podnet na IP - nie anonymný ale vo vlastnom mene s predložením dôkazov.
    Návšteva lekára nemôže byť dôvodom na výpoveď.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    icequeen to, nie, dovod bude zarucene iny a s okamzitou vypovedou, viem ako to tam chodi. Hrube porusenie pracovnej discipliiny si lahko vymysli. A ano, par ludi uz tam nerobi kvoli tomu, ze sa domahali toho co im nalezi. Ti ludia potom aj posielali kontroly a inspekciu, kedze im uz nic nehrozilo, avsak zbytocne, nic sa nezmenilo. Dalsi ludia uz nechcu o pracu prist
    mari2x môj rekord je
    4 hrubé prušenia za týžden
    celkom 6 za mesiac
    všetky zamietnuté
    Nandrolon "Hrubé porušenie" sa nedá iba tak vymyslieť. Zamestnávateľ si to môže myslieť, ale u určitých typov ľudí by proste "narazil".
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    A čo ťa drží u takého zamestnávateľa? Ja by som bol už dávno odišiel. Keď si necháte skákať po hlave, tak to bude robiť stále. Ale verím, že keby aj polovica firmy odišla, tak nebude mať problém zamestnať nových ľudí a bude im robiť to isté. Ale teba to už nebude musieť trápiť, keď budeš inde.

    A výhovorky, že nie je ľahké nájsť si prácu ... neplatia. Nie je to asi jediný zamestnávateľ v meste či regióne.
    icequeen problem je, ze vacsina si necha skakat po hlave, su z dedin a v sirokom okoli je jediny zamestnavatel v tomto obore. Vela je tam starsich zamestnancov, ti uz sa inde nezamestnaju a nechcu prist o pracu. Zbytocne sa jeden dvaja ozvu, ked ich ostatni nepodrzia

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    1. mal som zamestnavatela, kde jedinou evidenciou navstevy lekara bol sanon na stole sefa. V Sanone mal euroobal pre kazdeho zamestnanca a donho si zakladal priepustky. Na priepustkach si napisal iba ci cely den, pol den, 2 hodiny a podobne.
    2. Aj ked som mal cely den lekara, na vyplatnej paske som mal vykazane ako keby som normalne pracoval.
    3. Akakolkvek kontrola by tiez nenasla, ze by niekto chodil, alebo nechodil k lekarovi, pritom zamestnavatel poskytoval benefit nad ramec zakona, pretoze aj za celodenneho lekara poskytol prispevok na stravne.
    4. Je potrebne konkretne upozornit IP na konkretny pripad, alebo si najst ineho zamestnavatela.

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    keďže tam už nerobíš, je to pasé.

    každopádne, očividne to zamestnancom nevadí. je tam akási rovnováha. škoda, že ešte nepochopili, že vyhodiť ich len tak nemôže. že to sú plané vyhrážky a dá sa s tým jednoducho vysporiadať. ešte nepochopili, že pracovnej sily (aj tej najjednoduchšej, najslabšie platenej) je stále veľmi málo a zamestnávateľ by mal problém nájsť náhradu čo i len za 5 vyhodených zamestnancov. takže títo sa ozaj nemusia nechať využívať a zneužívať nad rámec. len to musia pochopiť, čo asi vo svojej jednoduchosti nie je také jednoduché.


    mimochodom, ak je to väčšia firma, tak si predstav, že by si každý chodil "po lekároch" - schválne v úvodzovkách, ako sa mu zachce. osobne poznám ľudí, ktorí skrátka musia a využijú všetky paragrafy a očr a všetko, čo sa len dá. lebo môžu. to je ich prístup k životu. normálneho človeka (vrátane zamestnávateľa tohto človeka) môže z toho šlak trafiť. veď ho aj patrične "odmeňuje" v rámci zákonných možností...

    asi si nebol/a nikdy v roli zamestnávateľa a empatia asi nieje silná stránka. využívanie a zneužívanie paragrafov dokáže slušne zamávať s organizáciou práce vo firme. väčšej i menšej. ako vravím, rovnováha vo firme je krehká vec. a keď je to možné, dosahuje sa aj spôsobmi ďaleko v čiernej zóne. vo firme má každý svoje miesto a nie je jednoduché/často nemožné ho z minúty na minútu nahradiť (lebo nečakane šiel k lekárovi a donesie P).
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka takže budeš chorý,ale nepôjdeš k lekárovi,lebo ťa nie je možné z minúty na minútu nahradiť? Ale keď si zoberieš dovolenku,tak to už je v pohode,to už ťa z minúty na minútu nahradia?? lebo o toto tam ide,ak si si nevšimol.dovolenka áno,paragraf nie na návštevu lekára.
    jslancik keď si chorý, tak pôjdeš na PN. tie zamestnávateľ uznáva. dovolenku si nahlásiš vopred. tak, ako vieš aspoň pol roka, kedy máš ísť na vyšetrenie... a ak si si iba toto vypichla z môjho elaborátu, tak je to smutné. každopádne si asi ešte nikoho nezamestnávala.
    kopretinka ale nechápeš,že oni si môžu nahlásiť vopred aj rok,že idú na vyšetrenie,a neuzná im paragraf? okrem toho zuby ťa začnú bolieť hocikedy,to si nevieš pol roka vopred zariadiť.
      zbaliť

    Navsteva lekara neexistuje u zamestnavatela

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.