Zavrieť

Porady

Kotol maga 23 zapojenie

Ahojte poradaci . Viete mi poradit ? Kupil som kotolmaga 23 d pred tym som mal 20 rrocnu viaadrusku , Kurenar mi zapojil kotol ako bola pred tym viadruska na samotiaz , ale nie somm si isty ci je to v poriadku ked tam nemam ziadnu ochranu spiatocky ani zmiesavaci ventil nic ... Podla neho to bezne sa takto zapaja Nebude problem s nizkoteplotnovkoroziou ???Dakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  faro1 je offline (nepripojený) faro1

  faro1
  Ku kotlu je dodaný manuál. V ňom máš odporúčanie výrobcu ohľadom správnej funkcii kotla a životnosti, cit: 2. Kvôli ochrane proti nízkoteplotnej korózií musí byť za kotlom inštalovaný štvorcestný zmiešavací ventil (alebo Laddomat, resp. iné zariadenie zabezpečujúce minimálnu teplotu vratnej vody do kotla), ktorý nastavujeme tak, aby prevádzková teplota vody v kotle bola v rozmedzí 75 – 90ºC.
  Predpísaná minimálna teplota vratnej vody je 55ºC.
  3. Pri použití obehového čerpadla musí byť zaistený teplotný spád
  vykurovacieho média 15 – 20 °C a minimálna teplota vratnej vody 55 ºC.
  Čerpadlo musí byť napojené na teplotný spínač tak, aby pracovalo len pri
  dosiahnutí požadovanej minimálnej teploty
  Upozornenie: POZOR – Pri nedodržaní týchto zásad môže dôjsť vplyvom nízkoteplotnej korózie k podstatnému skráteniu životnosti telesa kotla. Teleso kotla tak môže skorodovať aj za dva roky.
  https://www.drevoplyn.sk/download/maga/maga-d.pdf
  Je len na tebe, či sa budeš riadiť odporúčaniami výrobcu kotla. Kúrenárovi je to jedno akú dobu ti bude kotol slúžiť bez porúch.

  choma je offline (nepripojený) choma

  choma
  Kotol Maga 23,kupeny pred 2 rokmi, montovany bez ochrany presne podla slov kurenara to ti netreba, ciastocne aj predajcu, ak by ma bol informoval ako laika o nutnosti zakupenia ochrany ktora nie je sucastou kotla tak by som tych par € investoval, dnes dohorel, prasknute clanky v kotlovej časti, zavarit sa to neda, takže zasa kupa noveho kotla lebo oprava by bola drahsia ako novy kotol.
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Michal878 A v ktorej casti Vam kotol praskol ?Mali ste ho zapojeny na samotiaz , ci obehove cerpadlo ?
  choma Mam ho na samotiaz a aj na cerpadlo, praskol dole na roste v zadu zo spodu na 2clankoch. Opravit zazvaranim sa neda lebo sa tam nedostanem a plech sa rozpada, volal som priamo vyrobcovy ktory my to presne potvrdil, ze sa to stane ak tam nebude ochrana, a bez ochrany pada reklamacia na kotol.Je to jedna z podmienok pri uplatneni reklamacie.Pred tym tiež Viadrus U22 viac ako 20 rokov. Kotol je dobry len treba dodrzat podmienky montaze, najlepsie je zavolat priamo vyrobcovi na servisne oddelenie, je tam velmy ochotny pan ktory mi dal dobre info do buducna co sa tyka zapojenia, nastavenia kotla.
  Michal878 Ja ho mam cisto na samotiaz,tak by nemal dostavat take velke soky ako cez cerpadlo ... ,ale kurim v nom zatial presne 3 mesiac tak v pondelok zavolam do servisu , pravdepodobne tam budem musiet domontovat ochranu , len pri samotiazi vraj nefunguje ziadny 3,4 cestny ventil to mi aspon tvrdil moj skveli kurenar ....Ked ste ho pouzivali bezal vacsinu na cerpadlo ?
  dakujem za info
  choma Dne som dostal kontakt na jedneho kurenara ktory mi tvrdil, ze za 2 roky z toho sa kurilo od novembra do aprila takze do kopy prevadzka kotla bola 1 rok sa 4ka plech kyselinou neda prepalit, mam este stare hrube rury kde mi povedal, ze ten bypass je zbytočny pretoze by nebol na 100% ucinny, bezne montuju bez ochrany. Problem v mojom pripade vidi v chybnom zvare co sa v jeho praxi uz viac krat stalo tak ze som uz aj ja na pochybach.
    zbaliť

  mari2x je offline (nepripojený) mari2x

  mari2x
  všeličo sa všelikade píše , ale "nízkoteplotná korózia ?"
  koróziu preds spôsobuje kyslík a NIE teplota, takže :
  odchytáš rôzne soli na zmäkčenie vody
  vyvaríš
  ak si bojko, dáš do vody 1/4 kávovej lyžičky tuším fosforečnan
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Michal878 Takze ak nemusim sa obavat poskodenia kotla nizkoteplotnou koroziou , ked popridavam napr topekor , fosforecnan aj ked to bude len zapojene na samotiaz bez zmiesavacich ventilov ?
  mari2x ked ti chemikálie primerane vyzbierajú kyslík , nevidí železo možnosť korodovať
  faro1 Nízkoteplotná korózia vzniká v prípade poklesu teploty vratnej vody. Ak teplota poklesne, dochádza k nízkoteplotnej kondenzácii, pri ktorej sa síra obsiahnutá v palive premieňa na kyselinu sírovú a oxidy dusíka na kyselinu dusičnú. Tieto dve látky pôsobia na konštrukciu kotla veľmi korozívne. Tým sa znižuje jeho životnosť a rastú náklady na údržbu alebo opravy. Avšak v prípade, že konštrukcia kotla je riešená tak, že steny splyňovacej komory nie sú priamo ochladzované vratnou vodou, je možné vzniku nízkoteplotnej korózie predísť, resp. zabrániť.
  http://trilobit.fai.utb.cz/rizika-sp...nativne-paliva
  Pri nízkotepolotnej korózii ti chémia nepomôže. Tá pôsobí na steny ohniska a konštrukciu kotla.
    zbaliť

  Kotol maga 23 zapojenie

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.