Zavrieť

Porady

živnosť-zač.od nuly

Ahoj!priatelia!Chcem pracovať na živnosť,a potreboval by som poradiť.Napr.:
-co všetko budem platiť
-aké položky si môžem odpísať?
Za každú odpoveď budem vďačný!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    tero
    Ahoj!priatelia!Chcem pracovať na živnosť,a potreboval by som poradiť.Napr.:
    -co všetko budem platiť
    -aké položky si môžem odpísať?
    Za každú odpoveď budem vďačný!
    A čítal si ty tak trošku túto tému? Všetky odpovede sú určite v nej. No, takže určite by som sa v tvojom prípade zverila do rúk skúsenej účtovníčky. Čo sa týka platenia odvodov, budeš platiť do ZP a do SP môžeš dobrovoľne. Nezdaniteľná čiastka je 90 816,- Sk. Nezabudnúť sa všade poprihlasovať. Ale ozaj skús prelistovať túto tému, uvidíš, že je toho tu dosť.

    tero je offline (nepripojený) tero

    Som človek,ktorého už nebaví "makať" na iných! Teraz to chcem skúsiť pre seba a svoju rodinu. ...viac tero
    O.K.Začínam "fest"podrobne čítať!

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    Prečítaj celé Začiatky podnikania - ako na to? a ak by si potom mal z toho ešte väčší chaos, - čo predpokladám, tak sa pýtaj. Poradíme.

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    tero
    Ahoj!priatelia!Chcem pracovať na živnosť,a potreboval by som poradiť.Napr.:
    -co všetko budem platiť
    -aké položky si môžem odpísať?
    Za každú odpoveď budem vďačný!
    Použitý prameň: SŽK

    peeel je offline (nepripojený) peeel

    peeel
    tero
    Ahoj!priatelia!Chcem pracovať na živnosť,a potreboval by som poradiť.Napr.:
    -co všetko budem platiť
    -aké položky si môžem odpísať?
    Za každú odpoveď budem vďačný!
    Prídeš na živnostenský úrad, podáš žiadosť o vydanie živnosti. Ak žiadaš o vydanie koncesovanej alebo viazanej, potrebuješ zdokladovať potrebné dokumenty, že takú prevádzkovať môžeš (viď Obchodný zákonník a jeho prílohu). Do 30 dní ti bude vydaní ŽL, potom musíš obehnúť (a odporúčam v tomto poradí): banku (s kópiou ŽL) a založiť účet, ZP (s kópiou ŽL), daňový úrad (s kópiou ŽL) - tam nahlásiš číslo účtu a požiadaš o daňové číslo, a nakoniec SP.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    peeel
    Prídeš na živnostenský úrad, podáš žiadosť o vydanie živnosti. Ak žiadaš o vydanie koncesovanej alebo viazanej, potrebuješ zdokladovať potrebné dokumenty, že takú prevádzkovať môžeš (viď Obchodný zákonník a jeho prílohu). Do 30 dní ti bude vydaní ŽL, potom musíš obehnúť (a odporúčam v tomto poradí): banku (s kópiou ŽL) a založiť účet, ZP (s kópiou ŽL), daňový úrad (s kópiou ŽL) - tam nahlásiš číslo účtu a požiadaš o daňové číslo, a nakoniec SP.
    ...ak budeš mať prevádzku, tak ju nahlásiť na živnostenskom úrade, kde budeš potrebovať inšpekčnú knihu, 50 Sk kolok, kópiu ŽL, nájomnú resp. vlastnícku zmluvu.

    Pýtali odo mňa aj nejaké potrvrdenie od mesta, ale nevedeli mi povedať aké, tak to nechali tak:p . Možno poraďáci budú vedieť, čo to vlastne chceli...

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    Janka6685
    ...ak budeš mať prevádzku, tak ju nahlásiť na živnostenskom úrade, kde budeš potrebovať inšpekčnú knihu, 50 Sk kolok, kópiu ŽL, nájomnú resp. vlastnícku zmluvu.

    Pýtali odo mňa aj nejaké potrvrdenie od mesta, ale nevedeli mi povedať aké, tak to nechali tak:p . Možno poraďáci budú vedieť, čo to vlastne chceli...
    Rozhodnutie o povolení/určení času prevádzky v prevádzke. Vydáva to obec, mesto.

    Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

    mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac Janka6685
    Zdeni
    Rozhodnutie o povolení/určení času prevádzky v prevádzke. Vydáva to obec, mesto.
    Oni skôr hovorili o niečom takom, že by som mala mať povolenie od mesta na to, že prevádzka stojí na pozemku, ktoré vlastní mesto. Proste, že potvrdenie o prevádzke je nájomná alebo kúpna zmluva, ale nemám nič o pozemku. Ale nevedeli sa poriadne vykoktať, tak to nakoniec nechali tak.

    JanS je offline (nepripojený) JanS

    JanS
    Dobry den,

    dovolte mi nadviazat na tuto temu.
    chcel by som sa spytat na nalezitosti ohladom preukazovania vztahu k nehnutelnosti, v ktorej budem mat miesto podnikania.

    Ak to spravne chapem, pokial miesto podnikania je totozne s adresou trvaleho pobytu nepotrebujem dokladovat nic. Pokial budem podnikať v prenajatých priestoroch budem sa preukazovat nájomnou zmluvou.

    Opravte ma ak sa mylim, prosim. Ak podpisem najomnu zmluvu ako sukromna osoba, nebudem moct si uplatnit naklady za prenajom v danovom priznani ako zivnostnik. Pochopitelne nemozem mat este zmluvu pisanu na zivnostnika ked sa len prave chystam zalozit zivnost. Myslim, ze toto sa da osetrit zmluvou o buducej zmluve, ktorou by som sa snad mohol preukazat na ziv. urade (ZU) a potom uzavriet zmulvu o prenajme uz ako zivnostnik. Ake su Vase skusenosti?

    Pri predkladani zmluvy (o buducej zmluve) na ZU musi byt overena notarom?

    Ak je byt, z ktoreho cast si chcem prenajat, vlastneny viacerymi vlastnikmi (5 osob) musia byt vsetci vymenovany a podpisany v zmulve o prenajme?

    Dakujem vam vopred za odpovede,
    Jano

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.