Zhrniem to stručne. Rosenie je obyčajný fyzikálny jav - v prípade, že vodné pary sú dostatočne nasýtené vo vzduchu tak skondenzujú na chladnom povrchu, ktorého teplota dosiahne rosný bod pre určitú relatívnu vlhkosť vzduchu.
Takže buď je vysoká vlhkosť vzduchu, alebo nejaký predmet v interiéri sa ochladí natoľko, že sa na ňom tá vlhkosť vyzráža.
Nepíšeš, akú máš relatívnu vlhkosť vzduchu v byte. Paradoxne vyššia teplota v interiéri len napomôže roseniu okien, lebo pri vyššej teplote sa vzduch dokáže viac nasýtiť vodnými parami. Ak máš v byte vysokú relatívnu vlhkosť, treba hľadať príčinu, čo to spôsobuje a to odstraňovať. Ak je relatívna vlhkosť do 50%, tak potom problém bude v to studenom okennom ráme, lebo zase nie je zdravé príliš znižovať vlhkosť vzduchu.
Ak je problém v ráme okna, tak dôvodov môže byť viac, napr.:
- málo izolačné rámy okien
- dvojsklo, prípadne chyby v tesnení
- chybne inštalované okná - chlad môže prechádzať cez škáru medzi rámom a ostením.
Napriek všetkým opatreniam a dokonalej inštalácii okien sa v zime bežne môže stať, že sa okno na spodku zarosí a netreba kvôli tomu panikáriť. Keď je aj vonku vlhko (napr. prší) aj mne sa spodky okien niekedy zarosia. Buď to utriem, alebo to v priebehu dňa vyschne.
==================
Slovami klasika ..." Nie som natoľko bohatý, aby som kupoval lacné veci. "