Zavrieť

Porady

Výška dôchodku????

ta som to ja :-)
Prosím Vás,
poraďte mi , ako vypočítať predpokladanú výšku dôchodku z "Informácie o stave individuálneho účtu poistenca k 31.12.2003"
odchod do dôchodku podľa zákona aj s pridaním 9 mesiacov má byť 23.1.2005
je mi jasné..
1. že sa tu nenachádzajú údaje za rok 2004
2. nenachádza sa tu údaje z ČSSZ za 6 rokov a 106 dní / 2296 dní, kde 966 dní je do 18 rokov života/ odrobené v bývalej ČSSR terajšej ČR /v rokoch 1963-1970/

ale aj tak by ma to zaujímalo...???

odpracovaných : 12134 dní 33 rokov a 89 dní = 33,2439 roka
POMB 0,82685
ADH za rok 2004 183.58 Sk
vynásobení týchto hodnôt prídem na hodnotu 5046,- Sk a čo ďalej?!

Neviem totiž, ako postupovať..keď hodnota POMB je menšia ako 1,25????
Je pravda, že za tie roky odrobené v ČR bude chodiť dôchodok z ČR?! ak áno..akým spôsobom si ho žiadať?!
Je lepšie odísť do dôchodku ešte tento rok, alebo až na budúci?! / zmena ADH v roku 2005?/

Ďakujem za ochotu..a pomoc
SILVIA
Naposledy upravil Hlinkovx : 27.11.04 at 22:44
Usporiadat
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Ok..ďakujem pán Mihál...budem určite čakať
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Manual
Máme zamestnanca, ktoý je na čiast.inv.dôchodku, a ktorý poberá v súčasnej dobe z ČR na zákl. zákona deď sa delila ČSFR. Pretože má "pár rokov pred odchodom do dôchodku" zaujímalo by ma, aký môže mať max. príjem, aby mal "slušnný" aj slovenský dôchodok a aby mu dôchodk z ČR nekrátili, alebo nezrušili ? Netreba toto zisťovať v
ČR? Alebo ako na to ? Prosím citujte prípadný paragraf konkrétneho zákona. Ďakujem za odpoveď.
Manual - ide o čiastočný invalidný dôchodok vyplácaný z ČR, vyplácaný podľa príslušných českých zákonov, o ktorých toho máločo viem. Skúste položiť túto otázku na porada.cz.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ebeš
Zamestnancovi vznikol nárok na starobný dôchodok v júli roku 2001. Naďalej pracoval a nepožiadal o žiadny dôchodok. Do dôchodku odíde v r.2004.
Jeho rozhodným obdobím sú roky 1990-2000.
POMB je 2,5676 ( vypočítaný z rokov 1990-2000),obdobie dôchodkového poistenia 41 rokov ( do júla 2001) a aktuálna dôchodková hodnota 183,58.
Úprava POMB 1,25 + 0,4(2,5676-1,25) = 1,7770
1. časť dôchodku: 1,777*41*183,58=13375
1.Zvýšenie dôchodku
POMB 2,581 ( za obdobie 2002-2003), obdobie dôchodkového poistenia po vzniku nároku na st. dôchodok 2,4446, akt.dôch.hodnota 183,58
Úprava POMB 1,25+0,4(2,581-1,25)=1,7824
2.časť dôchodku: 1,7824*2,4446*183,58 =800
2.Zvýšenie dôchodku
počet 30-dňových období od vzniku nároku na st.dôchodok 29
3. časť dôchodku 29*0,005(13375+800)=2055
Dôchodok 13375+800+2055=16230
ebeš:

1. Rozhodujúce obdobie sú roky 1991 až 2000 ( § 261 ods.1 predposledná veta). Dĺžka rozh.obdobia by totiž mala byť 10 rokov. Takže si asi opravíte POMB tak, aby bol za roky 1991 až 2000 vrátane. Ďalší postup pri výpočte 1.časti dôchodku je dobre.

2. Zvýšenie dôchodku - toto počítate zle - treba spočítať OMB od augusta 2001 po dátum odchodu do dôchodku. Výsledok násobíme 183,58 (§ 66 ods.2, prvá veta).

3. Sumu z bodu 1. a bodu 2. treba spočítať a zvýšiť o 0,5% za každých celých 30 dní od augusta 2001 po dátum odchodu do dôchodku (§ 66 ods.2, druhá veta).

Ešte malá rada, ale asi je už neskoro - keby dotyčná osoba požiadala o dôchodok až v roku 2005, tak z časti POMB nad 1,25 sa jej započíta nie 40%, ale až 60%. Skúste si spočítať, čo to urobí.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

P.Mihál ďakujem, spýtam sa tam
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Prosim o radu - POMB sa vypocita -
1.sucet OMB delim poctom rokov
2.sucet OBM delim poctom rokov vypocitanych len z odpracovanych dni bez nahradnych dob /PN/
Ktory vypocet je spravny?

Priklady

1. 15/10 sa rovna 1,5
2. 15/9,22 sa rovna 1,6269
Dakujem za radu, Olga.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
olga88 - delíme počtom rokov trvania dôchodkového poistenia. Teda čím viac PN-iek, tým nižší dôchodok...
Naposledy upravil Jozef Mihál : 07.03.05 at 07:10
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Pán Mihál využívam že ste tu ale "hambím sa za otázku"
Na stránke MZ nemôžem nájsť zákon o zdravotnom poistení 580/2004. Je tam vôbec ? Ak áno prosím dajte link. No neviem nájsť...
Ďakujem a pekný večer želám...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Manual - zdravím Vás, na health.gov.sk zdá sa v súčasnosti naozaj nie je zákon...
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Jozef Mihál
Manual - zdravím Vás, na health.gov.sk zdá sa v súčasnosti naozaj nie je zákon...
Vďaka za ochotu, pekný deň...
0 0
sanopal sanopal

sanopal je offline (nepripojený) sanopal

Pán Mihál poprosila by som Vás,v jednom staršom príspevku ste hovorili,že pri výpočte dôchodku sa zajde až k roku 1984,Ak je POMB nižší ako 1.Kdesa to dá nájsť v zákone? Ďakujem.Nikde som to totiž nenašiel v 461/2003
Pálová Margita
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Mala by som na Vás jednu otázočku, počula som, že dôchodca keď pracuje má možnosť si požiadať o zvýšenie dôchodku, čo je na tom pravdy? Viete mi niekto poradiť? Ďakujem
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

nikulik
Mala by som na Vás jednu otázočku, počula som, že dôchodca keď pracuje má možnosť si požiadať o zvýšenie dôchodku, čo je na tom pravdy? Viete mi niekto poradiť? Ďakujem
Pozri príspevok http://www.porada.sk/showthread.php?t=14335&
0 0
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

Áno, je to pravda. V našej organizácii pracuje niekoľko dôchodcov na pracovnú zmluvu. Keďže pracovný pomer trvá, po poslednom vyúčtovaní za rok 2004 som vypísala evidenčný list dôchodkového poistenia. Zamestnanec si napísal žiadosť o prepočet dôchodku a priložil originál ELDP. Dôchodok im prepočítali a navýšili o nejakú korunu. Prepočet dôchodku môže žiadať pracujúci dôchodca 1x za rok.
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
Máme zamestnanca, ktorý v rokoch 1985 až 1999 pracoval pre českú firmu.
Teraz prišiel za mnou, že v liste, ktorý mu poslala sociálna poisťovňa, vôbec tam nemá započítané tie vyššie uvedené odpracované roky. Vôbec som mu nevedela odpovedať, že ako to má byť. Preto sa pýtam Vás, milí poraďáci, má si tie roky, ktoré odpracoval za českú firmu uplatniť v čechách, alebo urgovať v sociálnej poisťovní, že mu tie roky nezarátala. Vopreď ďakujem.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ale môže požiadať o zvýšenie len ak je v TPP? Lebo ja mám dohodára.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

nikulik
Ale môže požiadať o zvýšenie len ak je v TPP? Lebo ja mám dohodára.
Dohodári sa neberú do úvahy. ELDP je iba pre zamestnanca na TPP.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Takže ak bude pracovať na TPP, tak vypíšem ELDP, priloží si k tomu žiadosť o prepočet dôchodku, a zanesie to do SP? Ok, ďakujem, ale este jedna otazočka, ten ELDP tam bude napisany len začiatok poistenia, a VZ? Koniec vynecham, kedze stale pracuje vsak?
0 0
Ingrid G. Ingrid G.

Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

Doplním Tweety - o prepočet žiadajú zamestnanci v pracovnom pomere, lebo sa za nich platí (a aj oni si platia) starobné poistenie. Dohodári nemajú odvod na starobné poistenie, platí sa za nich len úrazové poistenie.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

No tak to mu musím povedať, ďakujem za vaše príspevky, ste úžasné, a úžasne rýchle :-)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Dôchodok sa prepočíta podľa § 66, ods. 2 až 4 zákona č. 461/2003 Z.z., a to podľa toho, či poistenec poberal starobný dôchodok, alebo nie.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať