Zavrieť

Porady

Lapače snehu na starú strechu

Dobrý deň.
Bývame v starom cca 60rocnom dome so skridlovou strechou, ktorá nebola nikdy menená. O nejaké dva roky sa odtiaľto plánujeme odsťahovať, lebo začíname stavať nový dom a tento sa potom iba zvalí, keďže už iba chátra.
Pred nejakými 5 rokmi si sused nasadil stromčeky rovno popod túto strechu popri hranici pozemkov. Samozrejme, že teraz mu sneh z našej strechy padá rovno na tieto stromčeky a on sa každú zimu vadí s nami, aby sme si dali na našu strechu lapače.
Príde nám to ale úplne zbytočné a mimo, keďže staviame niečo nové a toto sa zvali, investovať do toho vôbec nejaké peniaze. Tiež si myslíme, že sused mal mnoho iných moznosti, kde stromčeky zasadiť, keďže tu býva vedľa celý život.
Má nejaké právo toto od nás žiadať? Sme niečím zaviazaní mu vyhovieť? Ako by vyzerala takáto inštalácia lapacov, čítali sme, že to je už rozsiahla rekonštrukcia celej strechy. Mala by strecha ešte po tomto vôbec nejakú statiku?
Je to úplne mimo chodníkov, nikto tadiaľ neprechádza, ohrozené sú iba stromčeky, žiadne ľudské životy ani cennejšie majetky.
Ďakujem vopred za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wilby je offline (nepripojený) wilby

    wilby
    Obidvaja mate svoj podiel, nakolko :

    1. Vyhláška č. 532/2002 Z. z. Ministerstva životného prostredia o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu týkajúca sa okrem iného aj pádu snehu na verejné priestranstvá v rámci § 26 stanovuje, že strešná konštrukcia musí zachytávať sneh a ľad tak, aby nedošlo k ohrozeniu chodcov a účastníkov cestnej premávky, a zároveň stanovuje, že šikmá strecha stavby so sklonom strešných rovín strmším ako 25° musí byť vybavená zachytávačom zosúvajúceho sa snehu.

    2. Minimálne vzdialenosti pre výsadbu stromov od budovy sú:

    5 m od budovy s výškou viac ako 7 m
    4 m od budovy s výškou menšou ako 7 m
    https://sk.standupforcorn.com/301-at...ees-be-planted

    3. Aby som odpovedal na otazky, tak ja osobne by som urcite neinvestoval do domu, z ktoreho sa mienim odstahovat.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    romana147 a to je zachytávač, alebo iba "rezancovač snehu" ?
    misoft Pred 60-timi rokmi o nejakom zákone 532/2002 ani nechýrovali - takže pokiaľ je to stará strecha, ktorá v dobe vybudovania spĺňala normy, tak je zbytočné niečo robiť. Okrem toho - podľa popisu - ten sneh neohrozuje ani chodcov, ani vozidlá, ale padá na stromčeky suseda, ktorý ich vysadil práve v rozpore so spomínaným zákonom. T.z. - sused nerešpektovaním platného zákona si ničí stromčeky vlastne sám.
    Nandrolon Môj názor je taký, že sused to tam vysadil naschvál.
    Žiadne zachytávače by som neinštaloval a suseda by som upozornil /písomne a doporučene/, že sa odmietaš finančne podieľať na prípadných škodách, nakoľko stromčeky boli vysadené v rozpore s vyhláškou xyz....
    pavol54 ja by som upozornil na znenie vyhlášky, naviac by som ho upozornil na možné poškodzovanie domu od porastu a koreňovej sústavy z dôvodu bližšieho umiestnenia KU STAVBE.
    romana147 ty korenová sústava, čo poškodí základy domu , aj fasádu
    ( o viniči už boli také klebety, že smerom DOLU !!!!!! je koreň schopný prejsť cez skalu )
    moje oči skalu/koren nevideli
    moje uši parametre skaly nepočuli
    Chobot To, na čo sa odvolávaš, nie právny stav na Slovensku. Ten článok je zahraničný a vzdialenolti nie sú záväzný. Ten sused neporušil nič, jedine nejakú doporučenú, nezáväznú normu pre výsadbu stromov.

    Tu je článok pre Slovenské podmienky:

    https://www.nehnutelnosti.sk/magazin...-mozeme-sadit/
    wilby 1. Ten clanok moze byt zahranicny, no nemusi. Ze je na konci com, to este neznamena, ze ide o zahranicie.
    2. Ak je zahranicny, potom ako je mozne, ze v clanku sa spomina Obciansky zakonnik ?
    3. Kto tu vravi, ze sused nieco porusil ?
    4. Uvedene vzdialenosti su doporucene pre pripad razrastania korenoveho systemu, ktory by mohol poskodit stavbu samotnu.
    5. Tvoj link uvadza vzdialenosti vysadby stromov od plota a nie stavby, co je elementarny rozdiel.
    6. Tu je slovensky link
    https://www.baumagazin.sk/amp/ako-da...-zaklady-domu/
    pavol54 Zákon 200/2022 zrušil vyhlášku 532/2002 tak čo platí, alebo ako?
    misoft Pali - čo má spoločné zákon 200/2022 (o územnom plánovaní) s vyhláškou 532/2002 (o technických požiadavkách na stavbu) - NIČ.
    Okrem toho - vyhláška je stále platná.
    https://www.zakonypreludi.sk/zz/2022-200
    https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2002/532/ (časová verzia platná odo 2024).
    pavol54 duški otvor si vyhlášku a na vrchu je napísané že bola zrušená zákonom 200/2022 a v zákone v prechodných ustanoveniach je v bode 10 napísané že ruší vyhlášku 532/2002 a nie som na všetko odborník preto som dal otázku na ktorú by mohli tu prítomní odborníci odpovedať a tom je PORADA
    misoft OK - beriem na vedomie.
      zbaliť

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Neviem, akú širokú strechu máš na tom dome, ale keby si kúpil nejakých 40-50 kusov takýchto lapačov, tak teba by to stálo možno niečo okolo 50 € a sused by bol spokojný.

    https://www.nonstopstavebniny.sk/pro...IaAlEyEALw_wcB

    Je jedno, či tam má stromy alebo nie, ale sneh z tvojej strechy by nemal padať na cudzí pozemok. Podľa mňa tie stromy sú len ako zámienka, podstatné bolo, že ten sneh padal k nemu asi odjakživa a ty (a ani možno pôvodný majiteľ domu) ste s tým nič nerobili.
    Ja mám napr. prístrešok pre auto na hranici pozemku a ani sneh ani voda nepadajú k susedovi. Dal som aj háky, aj odkvap.
    Prístrešok.jpg  
    romana147 a podstatné je aj to, že tam neparkuješ a cez tú 3/4m stenu
    susedovi NESMRADÍŚ
    NEHUĆÍŚ

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    pásovinu prišróbovať o kontralatu pomedzi škridľu a dať do nej guľatinu nie je nákladné
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pavol54 myslím si že 60 rokov stará stavba nepozná pojem kontralata
    marleau tak rovno o krokvu
    pavol54 to áno
      zbaliť

    Lapače snehu na starú strechu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.