Zavrieť

Porady

Preddavky zo zamestnania podla par.35 a danova strata zo zivnosti

Dobrý deň,
prosím o radu s následujúcim problémom.
Podávam DP za rok 2022 pre fyzickú osobu typ B (závislá činnosť + živnosť, všetko na SVK). Uplatňujem skutočné výdavky, vediem daňovú evidenciu.
- za rok 2022 mám príjmy zo závislej činnosti z ktorých zamestnávateľ odviedol preddavky.
-v roku 2022 som si zakladal aj živnosť, z ktorej mi vychádza strata (výdaje väčšie ako príjmy).
Našiel som si interaktívny formulár pre vyplnenie daňového priznania, v ktorom sa mi ale nezdá výpočet dane. Formulár odčíta od zaplatených preddavkov daňovú ztratu. Je to v poriadku? Znamená to, že sa mi bude DÚ vracať preplatok? Pretože sa mi zdá, že spája dve rôzne veci - zaplatenú daň zo zamestnania a mínusový základ dane zo živnosti. Alebo mám chybu niekde úplne inde?

Veľmi ďakujem predom za odpoveď!
9 komentárov     zbaliť
kn-alka určite neodčítava od zaplatených preddavkov daňovú stratu!!!! musíš si mýliť pojmy, základ dane a strata sa s preddavkami dane nedajú nijako započítavať
kn-alka ... a aké interaktívne tlačivo myslíš? vyplňuj na stránkach finančnej správy !
veronikasad Uved základ dane zo zamestnania, sumu preddavkov, ktoré ti strhol zamestnávateľ a výšku preplatku
Pepin2 Základ dane zo zamestnania 5003,23; suma preddavkov 588,09 a výška preplatku mi vyhadzuje 507,54. Je to reálne? Ďakujem za všetky príspevky
veronikasad Áno. Výška preplatku po uplatnení ročnej NCZD je správna. Ročná daň 80.55€, zamestnávateľ ti strhol 588.09€, rozdiel 507,54€=preplatok, ktorý ti daňový úrad vráti
veronikasad Aký príjem=tržby si mal z podnikania?
Tweety Áno zabudol.
Pepin2 ano, zabudol som na NCZD. Podnikanie som zacal az na konci roka, tam som mal prijmy len 421,62 a vydaje 876,54. Problem vyrieseny dakujem vsetkym
veronikasad Na príjem som sa pýtala len kvôli prip. povinnej registrácii SZČO v soc.poistovni, nevznikla ti...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    základy dane zo SZĆO a zamestnania sa nezrátavajú ani neodpočítavajú navzájom, máš teoreticky 2 výsledky

    Zo SZČO máš daňovú stratu, ktorú neskôr v ďalších rokoch môžeš započítať so ziskom zo živnosti.
    Zo zamestnania máš preplatok dane (nakoľko si nepracoval celý rok), ktorý ti DÚ vráti.


    daňová strata sa ti zobrazí na r.46 a ďalej sa už s ňou nikde nepočíta.

    Preddavky zo zamestnania podla par.35 a danova strata zo zivnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.