Zavrieť

Porady

Dom s tromi bytmi a dane

Ahojte, uvažujem o stavbe domu s tromi samostatnými bytmi s tým, že dva byty by som predal a v treťom býval. Zaujíma ma daňová otázka, príp. odvodová. Uvediem príklad že vystavba by stála 300 tis.€. Tie dva byty by som predal po 150 tis. každý. Čiže výdavky by sa rovnali príjmom. Nemusel by som platiť daň? Alebo je to inak? ďakujem za odpoveď
kn-alka asi neovládaš matematiku
mari2x matiku možno
ekonomiku/dane sotva = nemôžeš náklady rátať kade tade, ale iba tam , kde boli použité
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ak sú výdavky na tri byty 300, potom každý jeden za 100. Ak 2 z nich predáš za 300,(každý 150) potom je v DP zálad dane 100 €.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    tak toto má veľmi veľa otázok, povedala by som, že to je dosť náročné na odpoveď. Prvá otázka by bola - keď sú to 3 byty, jedná sa o bytový dom? Dajú sa v takomto dome byty predať oddelene? Ako s vlastníckymi podielmi. Viem, že už viac krát sme riešili, že rodičia postavili dom, prízemie a poschodie. Prízemie si chceli nechať, vrch prepísať na deti. A ono to nie je také jednoduché, ako a prvý pohľad zdá. Nešlo celkom tie byty oddeliť. Respektíve viem, že nešlo nehnuteľnosť rozdeliť na výšku.

    Dalšia otázky by bola - to chceš stavať ako firma? Budeš brať zálohu na tie budúce byty? Ide teda o zákazkovú výrobu alebo to staviaš "na sklad". A čo s tým tvojim bytom? Ostane na sklade? Zaradíš ho do používania? O režimoch DPH sa mi ani nechce rozmýšlať. V každom prípade sa náklady rozpúšťajú adekvátne, nejde jeden byt postaviť zadarmo.

    Alebo to chceš robiť ako súkromník? Len tak, z dlhej chvíle?

    Máš nejaký projekt, ktorý je takto navrhnutý?
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj bytový dom má VIAC ako 3 byty. Teda minimálne 4.
    Mária27 Ak dá stavbu zapísať s bytmi a podielmi, môže s nimi nakladať (§ 118 OZ). Pre taký dom platí zákon o vlastníctve bytov primerane s výnimkou správcovstva (§ 24 ZVB).
    mari2x Mal to prezentovať ako náklady na budovu s bytmi a NIE na byty
    ivka70 Co by mu to pomohlo, aj tak by predal len 2/3 budovy za cenu nakladov 3/3.
    mari2x ved presne TO chce
    predať 2/3 budovy
    za 3/3 nákladov - alebo aj viac !
    Ferdosondo Dom chcem dať postaviť firme ako fyzická osoba nepodnikateľ. Každý byt sa dá predať samostatne, takisto pozemok pod ním
      zbaliť

    Dom s tromi bytmi a dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.