Zavrieť

Porady

Nesprávne odvedené odvody do SP

Nesprávne odvedené odvody do sociálnej poisťovne zistené pri kontrole môže odvod za zamestnanca vymáhať od zamestnanca, vzhľadom na navýšenú mzdu za nesprávne odvody?
Naposledy upravil ivka70 : 30.03.23 at 09:22
10 komentárov     zbaliť
veronikasad vysvetli "vzhľadom na navýšenú mzdu za nesprávne odvody"
pavol54 veronika, neviem ako sa môžu nesprávne vyrátať odvody? Ak zadáš do výkazu mzdu tak ti hodí výsledok. tiež tomu nerozumiem.
zslnv Netýka sa to sice mňa ale kamarátky, zsdala nesprávne výšku inv. dôchodku 7nad 70% a tym mala zamestnankyňa úľavu na odvodoch
veronikasad Za aké obdobie? Pracovný pomer ešte trvá?
zslnv Od roku 2017, pracovný pomer trvá
ivka70 znizili ste odvody, ale zvysili dan .... to by som dokopy za 7 rokov nechcela davat
veronikasad Ak by mala SP poriadok vo svojom systéme takáto chýba by sa dlhodobo nemala opakovať, mesačný výkaz by nemal zamestnávateľovi prejsť.. zdr.poistovna na znížený odvod upozorní, tam sa ale percento nesleduje
veronikasad Nech sa skúsi so zamestnancom dohodnúť na zrážkach, dostal navyše 2.4% mzdy, bude treba opraviť aj dan
pavol54 veronika v SP je taký bordel, počas platnosti starého zákona bolo napísané ak je viac ako 30% znevýhodnených odvádza zam len cca 11% miesto cca 35, 5 rokov osobne som nosil výkazy až pri zániku mal závodu. kontrola SP zistila že som to mal znížené len čid Komu vyrúbili doplatiť 130 000 Sk a 100% pokuty?
veronikasad Pred rokom suseda riešila opačný prípad. Nenahlásila zamestnávateľovi zvýšenie percenta invalidity nad 70%, zamestnávateľ jej viac rokov strháva poistenie v nezamestnanosti. Prišla som na to až keď skončila pracovný pomer a chcela dávku v nezam. Samozrejme nemala na ňu nárok, mzdárka mala radosť, tu ale urobil chybu zamestnanec, kontrolný systém SP nezachytil ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak to dokazete napasovat na ZP § 131-132 Zrážky zo mzdy a poradie zrážok
    ... (2) Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len
    a) preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,
    ...
    tak ano, inak by to mal zaplatit zamestnanec, ktory to svojou chybou sposobil (mozno aj z poistenia za skody sposobenej pri vykone povolania).
    Naposledy upravil ivka70 : 31.03.23 at 04:49
    zslnv Ďakujem

    Nesprávne odvedené odvody do SP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.