Zavrieť

Porady

Vyhlaska

Je pravne zaväzne dodrziavat vyhlasky ? Aky hrozi postih pri ich nedodrzani ?
Pretoze napriklad pri opatreniach proti Covidu sa mudrosraci odvolavali na to, ze to nie je zakon

Mna by konkretne zaujimalo, keby sme sa vlastnici bytov dohodli na vlastnych pravidlach pri rozuctovani tepla a vykaslali sa na " Kontroly mechanizmus " vyhlasky 503/2022 ?
Naposledy upravil Chobot : 17.05.23 at 08:39
4 komentárov     zbaliť
kn-alka ak sa vyhlášky nemajú dodržiavať, tak načo do pekla vlastne existujú?
misoft Vyhláška síce nie je zákonom, ale odkazuje na niektorú časť zákona. Takže je to istá forma opatrenia. Zákony sa schvaľujú v parlamente, musia byť v zbierke zákonov, musia byť v súlade s ústavou. Vyhláška upresňuje podrobnejšie to, čo sa nemohlo zverejniť v zákone (pre obsiahlosť problému), neprechádza plným legislatívnym procesom.
Dell Tor Hlavne ze "najmudrejsi pravnik" a dalsi mudrosraci vyvrieskovali o neplatnosti vyhlasky na Covidove opatrenia
kn-alka a tí "najmúdrejší" im aj uveria :P
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

red john je offline (nepripojený) red john

red john
Vyhlaska ako taka ma svoje presne vymedzene pravidla :

" Vyhláška (neoficiálne a staršie edikt) je na Slovensku všeobecne záväzný právny predpis vydávaný ministerstvami alebo ostatnými na to zmocnenými ústrednými orgánmi štátnej správy, a to na základe zákonov a v ich medziach. Je to právny predpis nižšej právnej sily ako je zákon (v užšom zmysle). Pokiaľ je vyhláška v rozpore so zákonom, platí to čo hovorí zákon. "
https://sk.wikipedia.org/wiki/Vyhl%C...(ministerstvo)

Co sa tyka samotnej otazky o dodrziavani vyhlasky a postihu by som upriamil pozornost napriklad na dopravnu vyhlasku, kde su jasne urcene sadzby pokut za nedodrziavanie dopravnych predpisov.
Takze ano, je zaväzne dodrziavat aj vyhlasky.

Fica by som do toho nemiesal, nakolko v jeho pripade islo o politicky boj. To by sa dalo potom kludne operovat aj inymi politikmi a ich mudrostami ohladom prava a za chvilu by tu bola anarchia.

Co sa tyka vlastnikov bytov, tak tito si mozu odsuhlasit len to, co povoluje zakon alebo vyhlaska. V opacnom pripade by doslo k nespravodlivemu rozpocitavaniu nakladov.

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Chobot
Vyhláška je rovnako záväzný právny predpis, ako napr. zákon, len je nižšej právnej sily, ako zákon, tzn., že ak je v rozpore so zákonom, tak platia ustanovenia uvedené v zákone. To, že neurčuje sankcie za jej dodržanie neznamená, že ustanovenia vyhlášky sa nemusia dodržiavať.

Neviem, o čo konkrétne ti ide, ale ak je napr. vo vyhláške ustanovené, že:

"Ak sú v objekte rozpočítavania zapojené pomerové rozdeľovače alebo určené meradlá na meranie tepla u konečného spotrebiteľa, celkové náklady na množstvo dodaného tepla na vykurovanie za kalendárny rok sa rozdelia na spotrebnú zložku a základnú zložku, pričom podiel základnej zložky je 60 %. Vlastníci bytov a nebytových priestorov môžu rozhodnúť o zmene podielu základnej zložky, nemôže byť však nižší ako 30 %."

tak si nemôžete stanoviť nižšiu základnú zložku, ako 30%. Prvý by vás na to mal upozorniť správca, ktorý by nemal dovoliť odchýlku, ktorá je v rozpore s vyhláškou. Ak by to predsa len umožnil, môže sa ktorýkoľvek vlastník voči takémuto rozhodnutiu ostatných vlastníkov dovolať na súd.

Ak si napriek všetkému odsúhlasíte inú základnú zložku a správca vám to aplikuje na vyúčtovanie, tak to budete mať tak. Kontrolovať to nikto okrem vás vlastníkov a správcu nebude.
3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
Dell Tor Nemam problem so zakladnou zlozkou 30 %, ale s " kontrolnym mechanizmom - 2.5 ", ktorym chcu este zakladnu zlozku prepocitavat. Zbytocne setrenie teplom, zbytocne merace tepla
Mozeme sa vlastnici dohodnut, aby sa prepocitavanie nerobilo ?
Chobot Nie, nemôžete. Správca je povinný tento prepočet urobiť automaticky, nemusí sa vás pýtať.
Dell Tor Tak si odsuhlasime zrusenie meracov tepla. Zbytocne platit za merace a este za odpocty a vyuctovanie tepla
  zbaliť

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.