Zavrieť

Porady

Neaktívna časť pracovnej pohotovosti

Zdravím. Naši učitelia sa so žiakmi zúčastnili relaxačno-ozdravovacieho zájazdu v Taliansku. So zamestnávateľom sa dohodli na čerpaní NV za prácu nadčas. Keďže zájazd trval aj počas soboty a nedele, patria im aj príplatky za soboty a nedele. Zaujíma ma však plat za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku alebo náhrada za neaktívnu časť pracovnej zmeny mimo pracoviska. Keďže ide o pracovnú cestu, týka sa týchto zamestnancov neaktívna časť pracovnej zmeny mimo alebo na pracovisku? Ďakujem.
Naposledy upravil milagros208 : 20.06.23 at 08:21
7 komentárov     zbaliť
ivka70 ucitelia tam pracovali? boli tam s detmi ako dozor alebo len relaxovat?
Tweety Relaxačno ozdravovací zájazd učiteľov ako pracovná cesta? Zvláštne.
milagros208 Ospravedlňujem sa, že som zabudla spomenúť, že tento zájazd bol organizovaný pre žiakov a učitelia tam boli ako dozor.
ivka70 pozri si usmernenie Ministerstva skolstva k poctaaniu nadcasov a odmenovaniu v skolach v prirode ...to ej ten isty princip
milagros208 Čítala som viaceré príspevky a problém je v tom, že sa rôznia. Niektoré vyjadrenia považujú pracovnú pohotovosť na služobnej ceste za pohotovosť na pracovisku a niektoré už mimo pracoviska. Najnovšie som našla toto :
Učiteľ sa zúčastní niekoľkodňového lyžiarskeho výcviku a okrem vyučovacích hodín strávi
počas celého dňa so žiakmi navyše hodiny dozoru počas aktivít lyžiarskeho výcviku.
Účasť na lyžiarskom výcviku je ostatnou činnosťou súvisiacou s priamou výchovnovzdelávacou činnosťou učiteľa. Ak čas, napr. od 7.30 h do 15.30 h je riadnym pracovným
časom učiteľa, výkon pracovnej činnosti v tomto čase sa považuje za výkon práce. Vychádza
sa zo skutočného pracovného času, ako je ustanovený na pracovisku v škole. Od 15.30 h
najviac do 22.00 h učiteľ vykonáva napr. dozor nad žiakmi alebo ich sprevádza, teda ide
o výkon práce nad rámec pracovného času učiteľa, a túto prácu je možné považovať za prácu
nadčas. Od 22.00 h do 6.00 h ide o pracovnú pohotovosť (neaktívna časť, resp. aktívna časť
pracovnej pohotovosti). Pracovnú pohotovosť spravidla učitelia na lyžiarskych výcvikoch
(viacdňových exkurziách, ale aj školách v prírode) vykonávajú striedavo. Čas, počas ktorého
sa učiteľ zdržiava na dohodnutom mieste mimo pracoviska (v mieste konania lyžiarskeho
výcviku) a je pripravený na výkon práce, ale prácu nevykonáva, je neaktívna časť pracovnej
pohotovosti, ktorá sa nezapočítava do pracovného času. Ak učiteľ počas pracovnej
pohotovosti vykonáva prácu (napr. rieši výchovný problém), ide o aktívnu časť pracovnej
pohotovosti, ktorá sa považuje za prácu nadčas. Výšku náhrady za neaktívnu časť pracovnej
pohotovosti mimo pracoviska ustanovuje § 21 zákona č. 553/2003 Z. z.
ivka70 a co z toho ti nie je jasne?
milagros208 No nie je mi jasné prečo sa pracovná pohotovosť na pracovnej ceste raz považuje za pohotovosť na pracovisku a raz mimo pracoviska. Napr. tu :
https://www.skolskyportal.sk/odborni...ne-volno-za-lv
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Neaktívna časť pracovnej pohotovosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.