Zavrieť

Porady

Nákup auta a DPH

Milí poraďáci, potrebujem jednu radu, aby som nespôsobil chybz. Od 1. októbra som sa stal platiteľom DPH. 2. októbra som predal svoje auto, vedené v majetku - zinkasoval som 170 000 Sk,- 1. otázka: Je potrebné odviesť DPH z tejto sumy? Následne som doložil 35 000 SK,- a kúpil nové auto na živnosť - samozrejme keďže nie je úžitkové DPH odpočítať nemôžem. 2. otázka: Auto som kúpil v akcii 50/50, čiže 50 % som zaplatil v hotovosti a druhých 50 % zaplatím o rok - môžem auto do majetku zaviesť v celkovej sume 399 990 Sk,-. No a na záver 3. otázka: Mesačne platím poistku 1380 Sk,- môžem si s nej odpočítať DPH?

Viem, že je toho veľa, ale neviem si rady.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    1 otázka:nie
    2 otázka:auto je vo vlastníctve? potom áno
    3 otázka: na poistke je DPH?

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ak sa jedna o osobne auto, z toho sa DPH nenarokuje pri kupe a teda sa ani nepredava (a nuctuje) s DPH. Poistne sluzby su bez DPH. Auto sa do majetku zavedie v cene, ktora je na fakture, nie v hodnote, ktora sa zan v danom momente v skutocnosti zaplati. Auto mozno kupovat aj na splatky. Predpokladam, ze uctovnictvo je podvojne.

    hajnala je offline (nepripojený) hajnala

    hajnala
    Ďakujem Vám za odpovede. Účtujem v jednoduchom účtovníctve (mení sa niečo), keďže som živnostník. Faktúra za auto bola je vystavená na mňa ako živnostníka a i v dokladoch od auta som vedený ako majiteľ.

    Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.