Zavrieť

Porady

Moze podat ziadost na kataster sam kupujuci?

Idem kupovat od pribuznych stary dom. Spisali sme spolu kupne zmluvy, kedze predmetna nehnutelnost je v spoluvlstnickych podieloch.
Ked chcem podat navrh na vklad vlastnickeho prava na kataster, staci ked to podam ja ako kupujuci a v ziadosti teda budem uvedeny len ja?

Co som nasiel nejaky vzor, pise sa tam, ze "Súčasne prehlasujem, že som oprávnený s predmetom zmluvy nakladať .."

Ako to mam chapat? Kedze som kupujuci, mam uz pravo s predmetom kupy nakladat alebo to musia spolu so mnou podat aj predavajuci?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Je jedno, kto poda vklad do katastra.
    Ak prilohy splnaju vsetky zakonne poziadavky, moze to byt aj kupujuci.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Návrh na kataster je v podstate sprievodný list ku kúpnym zmluvám. Je to ale povinná súčasť, takže to musí byť.

    A áno, stačí, ak ty napíšeš a podpíšeš návrh na vklad. To prehlásenie tam nemusíš dávať.

    Návrh je vlastne list, ktorým ten, kto žiada urobiť vklad, požiada kataster o vklad. A je jedno, či to bude predávajúci, alebo kupujúci. Dôležité je, aby zmluva obsahovala všetky potrebné náležitosti.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    V roku 2018 sa dosť menil katastrálny zákon - pozor, aby si nemal starý vzor.
    Pozri zákon, najmä § 24 a § 28 tu https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...5/162/20230201
    V návrhu musí byť vlastne všetko, čo v zmluve.

    Moze podat ziadost na kataster sam kupujuci?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.