Zavrieť

Porady

Škodová udalosť spôsobená zamestnancom

Dobrý deň,
zamestnanec nám spôsobil škodu pri výkone svojho povolania /bol u zákazníka a poškodil mu zariadenia pri prepätí v elektrickej sieti/. Má uzavretú poistku. Škoda bola spôsobená cca 2 500 EUR. Poprosím Vás o informáciu do akej výšky môžeme od neho žiadať výšku škody? Jeho poisťovňa od nás žiada Zápis zo škodovej komisie, ale nevieme do akej výšky mu môžeme dať k náhrade? Môžeme mu dať aj zrážky zo mzdy? Poisťovňa mu potom škodu vyplatí na jeho účet? Je to prvý prípad tak Vás poprosím o pomoc.

Ďakujem
faro1 sona 33
poškodil mu zariadenia pri prepätí v elektrickej sieti/.
-----------------------------------------------------------------------------
To váš zamestnanec zodpovedá za prepätie v elektrickej sieti? Kto určil že zariadenie poškodil váš zamestnanec? Ako sa k tomu vyjadril váš zamestnanec? Téma prepätia v elektrickej sieti je komplexnejšia a nedá sa jednoducho určiť, pretože prepätie môže mať viacero príčin.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  Zamest nanec zodpoveda za skody sposobene zamestnavatelovi do vysky 4-nasobku priemernej mzdy.

  Vy musite spravit skodou komisiu, zhodnotit skodu, spravit zapis a ten dat zamestnanovi na odsuhlasenie.Skoda moze mbyt aj milionova, nahradu mozete ziadat do 4nasobku mzdy.

  Ak ma poistenie, poistovna zaplati sposobenu skodu po vydokladovani priamo firme (okrem spoluucasti, ktoru si doplati zamestnanec).


  §179

  (1)Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185.


  §186

  ...;

  (2)Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Toto obmedzenie neplatí, ak ide o osobitnú zodpovednosť zamestnanca podľa § 182 až 185 alebo ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok.
  ...
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  sona 33 Ďakujem za krásne vysvetlenie. Ale nerozumiem tomu, ak zasadne škodová komisia a schváli zrážky vo výške 4-násobku mzdy zamestnanca /2 500 EUR/ a ešte potom príde aj úhrada od poisťovne firme?

  Ďakujem
  marco Ako sa to vysporiada závisí od toho či má zamestnanec poistenie za škodu spôsobenú zamestnávateľovi alebo nie. Ak nemá..tak sa mu strhne max do výšky 4-násobku. Ak má tak len spoluúčasť, pretože zvyšok uhradí poisťovňa.
  sona 33 Ďakujem za vysvetlenie. Zamestnanec má poistenie za škodu spôsobenú zamestnávateľovi. Máme odovzdať poisťovni Zápis zo škodovej komisie. My teraz , ale nevieme koľko uhradí poisťovňa a koľko bude mať spoluúčasť zamestnanec. Ako to uvedieme do Zápisu zo škodovej komisie?
  ivka70 Do zapisu to neuvediete. Zauctujete celu vysku skody voci zamestnancovi a odpisete na 2x, to, co pride od poistovne a zvysok od zamestnanca.
  Kadopadne vy musite mat zapis zo sposobenej skody a jej ocenenie od zakaznika, lebo tam sa udalost udiala.
    zbaliť

  Škodová udalosť spôsobená zamestnancom

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.