Zavrieť

Porady

Nárok na dedičstvo

Zdravím, mám otázku. Partner je vlastníkom bytu platí naňho ešte hypotéku. V byte žila jeho mama ktorá platila energie a jemu posielala peniaze za hypotéku (ked jej to nevyšlo zaplatil to partner). Mama zomrela a partnerove sestry sa chcú právne dožadovať aby nyt predal a rozdelil rovným dielom aj medzi ich...Majú na to nárok? Ak sa obrátia na právnika Majú šancu získať podiel z bytu. Ďakujem
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Z akého dôvodu bola hypotéka na partnera a nie na matku ?
Karolína09 Mama už mala vyšší vek a nedostatočný príjem.
veronikasad myslím, že až také jednoduché to "s vydedením" sestier nebude ... Ako dlho žila matka v tomto byte ? Kde bývala predtým ?
Karolína09 Mama žila v byte sama cca 11 rokov, predtým bývala s bývalým manželom vo firemnom byte(z manželovej práce)...po rozvode rodičov si syn vzal hypotéku a kúpil byt do ktorého išla bývať mama.Sestry žili samostatne v podnájmoch.Platila energie priamo z účtu a sumu hypotéky posielala na účet synovi(partnerovi) ak jej nevyšli financie platil to partner/syn. Po jej smrti prebieha dedičské konanie avšak byt nie je predmetom dedičstva. Na čo majú teda sestry nárok? Ďakujem
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Nemajú, keďže byt nebol majetkom poručiteľky ( ich matky),nepatrí do dedičstva po matke.

  Chobot je offline (nepripojený) Chobot

  Chobot
  Dôležité je, kto bol vlastníkom bytu. Uvádzaš, že byt vlastnil partner. Ak je to naozaj tak, tak potom byt nie je predmetom dedičstva po mame. Partnerove sestry môžu žiadať čo len chcú, na byt ako dediči po matke nemajú nárok.
  6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Karolína09 Byt vlastní len partner...iba on je uvedený na liste vlastníctva tak je to aj na katastri.
  Ďakujem že odpoveď na môj dotaz.
  Mária27 Musel ho vlastniť po celý čas iba on, aby sestry nemali žiaden nárok.
  Karolína09 Odkúpil ho od mesta,Mama ani sestry nikdy neboli vlastníci bytu.Od začiatku bol vlastníkom len on.
  Mária27 Tak čo sa bojíte? Mama mu vlastne platila nájomné
  Oliwa Nájomné v tomto prípade = energie + hypotéka.Tú platil, len keď to nevyšlo jej, ako píše zadávateľka. Dobre vymyslené...
  Karolína09 Ďakujem pekne za informáciu. Ja som si to aj myslela len partner chcel uistenie.
    zbaliť

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Musel ho vlastniť po celý čas iba on, aby sestry nemali žiaden nárok. Ak by ho matka v minulosti vlastnila a darovala, mohli by jeho hodnotu v dedičstve započítať, prípadne tvrdiť neplatnosť zmluvy.
  14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Karolína09 Ďakujem za informáciu, nedostal ho darom ani ho neodkúpil od nikoho z rodiny. Zobral si hypoteku kúpil byt a žila v ňom mama sama,on pracuje aj žije v inom meste tak tam bola len ona. Platila si energie keďže v ňom žila, výšku hypotéky keď jej to vyšlo lebo sa chcela podieľať na platení keďže tam žila. Keď jej to finančne nevyšlo hypotéku platil partner. Lenže mama teraz zomrela a sestry si nárokuju byt a dôvod že to nie je jeho byt lebo tam nežil a keďže tam žila mama tak oni majú tiež nárok..no ako podla mňa právne nárok nemajú len sme chceli vedieť ci by mali nejakú šancu ze by sa do toho právnik,,obul".
  Chobot Tie sestry majú divnú predstavu a názory. Nie je podstatné, kto v byte žije, ale kto je vlastníkom. Iba vlastníctvo sa stáva predmetom dedičstva. Byt zostáva tvojmu partnerovi a môže s ním nakladať podľa vlastného rozhodnutia.
  Karolína09 O jeho sestrách už sme zistili svoje. Keby hlúposť kvitla....
  Ale ďakujem za informácie. Budeme sa aj týmto riadiť že môže z bytom naložiť ako uzná za vhodné.
  kn-alka to fakt si tie sestry myslia, že môžu dediť z cudzieho vlastníctva?
  ... to akože budem bývať celý život v hoteli a moje deti zdedia po mne ten hotel?
  Karolína09 Áno presne to si myslia. Partner chcel byť najskôr zrekonštruovať a dať do prenájmu. Lenže to prišli ony z nápadom že on z prenájmu zaplatí hypotéku,energie a zvyšok sa rozdelí im...tak sme na nich pozerali že kde na to prišli ????. Následne teda že keď tak nie tak nech byt predá že nech sa láskavo rozdelí zo sestrami každý 1/3...Akože ja neviem no, každá z nich býva v podnájme lebo asi to tak plánovali že ten byt je rodičovský ale žiaľ nie je...Ja sama som sa ich pýtala že keď ich majiteľ vysťahuje z bytu lebo ho ide predať ci budú chcieť tiež podiel lebo tam bývali a platili nájom ????*♀️No ako hovorím, keby hlúposť kvitla ????Ale vyhrážajú sa že majú 2 právnikov ktorí to dávajú dokopy tak ,,čakáme" na vyjadrenie čo teda dali dokopy. Vypýtali sme si písomné vyjadrenie.
  Oliwa Koho písomné vyjadrenie - sestier, ich právnikov? Žiadne písomné vyjadrenie nepotrebujete. Co je psáno, to je dáno. Sestry odkážte na katasterportál, nech si pozrú čierne na bielom, kto je vlastník a prečo teda byt nie je predmetom DK. Môžu mať aj 10 právnikov.
  dmc Každý právnik ich pošle do ... ta tam. Niekedy ma fascinuje právne bezvedomie obyvateľstva. Priateľ nech si bez obáv naloží z bytom podľa ľubovôle. Nebol predmetom dedičstva - podľa popisu je priateľ výhradným majiteľom.
  Karolína09 Písomné vyjadrenie od tých ich právnikov. Pretože vieme že nevybavia nič. Maximálne to že nemajú nárok čo sme im aj my povedali ale keď majú peniaze na právnikov tak nech...
  Chobot To je bežná prax, že sa krikľúni vyhrážajú "právnikmi", pričom žiadneho právnika nemajú.
  Mária27 Prebehlo už dedičské konanie? Byt sa do dedičstva nemôže dostať.
  Karolína09 Dedičské konanie je ešte stále v riešení. Mama zomrela v máji. Byt nie je predmetom dedičského konania. Mama nevlastnila nič, jediné čo zanechala bol osobný účet v banke a II.pilier.
  Mária27 Nepomôžu im ani právnici ani súdy.
  Oliwa Ak v zmluve k II. pilieru mama uviedla oprávnenú osobu, budú peniaze vyplatené jej a nebudú predmetom DK.
  Ak uviedla viaceré oprávnené osoby, peniaze sa im rozdelia podľa podielov, aké uviedla.
  Ak neuviedla nikoho, pôjdu do DK a rozdelia sa podľa dedičských podielov.
  Dá sa predpokladať, že na osobnom účte toho asi veľa nebude, keďže nie vždy jej to vyšlo...
  Rovnako sa dá predpokladať, že dcéram na nájom neprispievala (veď prečo aj, keď u nich nebývala), keďže platila synovu hypotéku (o akú sumu sa jedná, vie už len on, no za tých 11 rokov to asi málo nebolo).
  Aj keď to bolo jej rozhodnutie (zrejme z vďaky, že sa mala kam uchýliť), bolo by z tohto pohľadu férové, ak by syn peniaze z jej osobného účtu (za predpokladu, že je na ňom viac ako nula €) a z II. piliera prenechal sestrám (aj keď by bol on tou oprávnenou osobou).
  Ale to je už o inom...
  Jarka 1 Dá sa na to pozerať aj tak, ako Oliwa. No potom sa trochu zamyslela. Mama po rozvode nemala kde bývať a nemala ani vek, ani príjem, aby si mohla vziať hypotéku. Ak by si hypotéku nevzal syn, musela by ísť do podnájmu a tam by tiež platila energie a nájomné. Možno by to nájomné bolo viac ako hypo splátka, ktorú platila synovi. No a vtedy by sestry tiež nič nedostali. Nakoniec len toľko. Sestry si predsa tiež mohli zobrať hypotéku a pomôcť matke.
    zbaliť

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.