Zavrieť

Porady

schodza

dobry den -ak vo vchode byvaju aj clenovia sbd aj vlastnici ktory odkupili byty ako je to z rozhodovanim,prvykrat zazivam situaciu ze schodzu zvolava bytove druzstvo a to schodzu vlastnikov a nie ako pretym zvolaval domovy dovernik schodzu vsetkych ktory uzivali byty vo vchode a teraz je uvedene ze budu hlasovat a rozhodovat vylucne vlastnici bytov a ty ktory este neodkupili byt a su clenmi bytoveho druzstva bude zastupovat bytove druzstvo-je to spravny postup,menila sa legislativa tak ze sa obmedzili prava clenov bytoveho,uzivatelov bytu bez jeho odkupenia?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Ak nedôjde k prevodu vlastníctva všetkých bytov v dome, je pôvodný vlastník domu vlastníkom ostatných bytov v dome, a má práva a povinnosti vlastníka bytov v dome.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Členovia SBD nie sú vlastníkmi, sú len nájomcami. Práva vlastníka - teda aj hlasovať, má len vlastník bytu, t.j. bytové družstvo. Nie nájomca - člen družstva.

    Keby si byt bol odkúpil, bol by si vlastník a mohol by si hlasovať ako vlastník. Ak nemáš byt odkúpený, tak hlasuje vlastník, ktorým je bytové družstvo.
    Naposledy upravil Chobot : 28.11.23 at 19:41
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sito Tibor, zdravím. Prvý odsek, sama pravda! Druhý odsek. Ako si prišiel na to, že trisestri si už byt odkúpili?

    https://www.google.com/url?sa=t&rct=...3&opi=89978449
    Chobot Asi som to zle pochopil. Myslel som, že on už byt odkúpil. Príspevok som opravil.
    sito 182ka, 1.9.1993. A myslíš, že už sa zobudí?
    sito Och, ty jeden hore, *---*. To, že sa hlasno, hlasnejšie zasmejem je urážka?
    sito NIE! Tie sú na zamyslenie.
    sito *---*
    sito Tak funguje tvoje myslenie?
    sito No vidíš. Na to, že máš v hlave *---* , tak už vieš aj kópiu spraviť, ale nie pochopiť, pochopiť, že si *---*!
    sito One Up, One Up si ako kapustný hlúb, odstraňuje sa hlúb, aby bola kapusta, bola kapusta súca do hub. Ale ty odstraňuješ svoj sprostý názor a tým kurviš, jebeš poradu, odpredu aj odzadu, ako lambádu. Nuž čo, aj takých *---* potrebuje admin, aby bolo vidieť poradu, aj odzadu, čo je za fasádu.
    sito OneUp (Dnes 08:42) neslo by to bez povyseneckych urazok ?
    sito (Dnes 19:46) Och, ty jeden hore, *---*. To, že sa hlasno, hlasnejšie zasmejem je urážka?
    OneUp (Dnes 20:24) Tie hviezdicky nie su urazky ?
    sito (Dnes 20:27) NIE! Tie sú na zamyslenie.
    OneUp (Dnes 20:30) tak sa zamysli nad svojim povyseneckymi, urazujucimi komentarmi
    sito (Dnes 20:33) *---*
    OneUp (Dnes 20:39) Stary chuj
    sito (Dnes 20:48) Tak funguje tvoje myslenie?
    OneUp (Dnes 21:12) *------*
    sito (Dnes 21:46) No vidíš. Na to, že máš v hlave *---* , tak už vieš aj kópiu spraviť, ale nie pochopiť, pochopiť, že si *---*!
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pravdou je, že podľa § 5 ods. 7 bytového zákona za neprevedené byty do vlastníctva nájomcov hlasuje ako vlastník bytové družstvo, nie však vždy.

    V § 27 ods. 2 bytového zákona je uvedené: Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, ktorým vlastnícke právo k bytu a nebytovému priestoru v dome vzniklo alebo vznikne podľa doterajších predpisov,29) sa odo dňa účinnosti tohto zákona považujú za vlastníkov podľa tohto zákona.
    Poznámka 29 znie:
    Zákon č. 52/1966 Zb. v znení neskorších predpisov.
    Zákon č. 42/1992 Zb.
    Ak sú teda v dome nájomcovia, ktorí požiadali o prevod bytu a NP podľa uvedených dvoch zákonov, nájomcovia sa považujú za vlastníkov podľa tohto zákona a majú všetky práva vlastníkov, hoci im vlastnícke právo ešte len v budúcnosti vznikne. To treba na schôdzi dokladovať.

    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...3/182/20200201
    sito Zákon č. 52/1966 Zb. Počiatok Okresných stavebných bytových družstiev. 1.9.1993. Začiatok rozpadu Okresných stavebných bytových družstiev. 29.11.2023. Koľko bytových domov prevedených do spoluvlastníctva vlastníkov bytov v dome je v správe pozostatkov Okresných stavebných bytových družstiev? A správajú sa k spoluvlastníkom domu ako by stále boli ich nájomníci?
    Mária27 Napríklad ja som požiadala v r, 1992, previedli mi to až v r. 2020 s platnosťou 2013 (uznaný vklad). Od r. 2002 som sa s družstvom súdila, 2009 vyhrala súd, do r. 2020 opravovali vlastné chyby v rozsudku. Teraz žiadam náhradu škody aj od štátu aj od družstva.
    Družstvo podpláca všade, ani sa s tým netaja. Peňazí majú dosť. lebo si nechali všetky nebytové priestory zo všetkých domov okrem nášho - ja som ich vysúdila
    ivka70 27.11.23 18:56 odstránil(a) z Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.