Zavrieť

Porady

Nepriznany zisk z predaja nehnutelnosti

Dobry den.
Asi od roku 2010 som vlastnila spolu s mamou (dochodkynou) dom, ktory sme zdedili. Asi v roku 2018 sme ho predali. Za peniaze z predaja sme ihneď kupili byt rovnakej hodnoty. Ten sme uz ale na katastri nemali zapisany ako moj a mamin, ale ako moj a mojho priatela - teraz uz sme 3 roky manzelia. Moja otazka ale znie. Mala som v roku 2018 priznat dan z predaja nehnutelnosti? Pretoze ako pisem, ja som v podstate nic neziskala predajom, iba sme ako keby vymenili nehnutelnost - cize dom za byt. V tom case sme vobec netusili, ci treba este niekde nieco nahlasovat. Mozem mat z toho este teraz ja alebo manzel nejake problemy? Mama uz pred casom zomrela.
Dakujem.
buchač Mala som v roku 2018 priznat dan z predaja nehnutelnosti? Pretoze ako pisem, ja som v podstate nic neziskala predajom,
=============================
Nie, nebolo potrebné...a to aj v prípade, ak by ste dom predali za 3násobne vyššiu cenu.

V tomto prípade sú najdôležitejšie roky
- Rok 2010 nadobudnutie vlastníctva nehnuteľnosti.
- Rok 2018 bol urobený predaj.
- Medzi tými dvoma prešlo viac ako 5 rokov, čo je minimálna doba vlastníctva na predaj bez zdaňovania.
wATAw Super, dakujem, spadol mi kamen zo srdca ????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nemala si povinnosť podať daňové priznanie DzP, byt si vlastnila pred predajom viac ako 5 rokov.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    wATAw Dakujem ????
    wATAw Neviete mi este, prosim, povedat, ci mozem mat problem z toho, ze nemam na katastri zmenene priezvisko od sobasa, co su 3 roky? Urcite to v najbližších dnoch pojdem osobne na kataster napravit, ale na co sa mam pripravit. Dakujem
    buchač wATAw (Dnes 10:08) Neviete mi este, prosim, povedat, ci mozem mat problem z toho, ze nemam na katastri zmenene priezvisko od sobasa, co su 3 roky?
    ===================
    Nie jeden nemá zmenené iné (dôležitejšie) údaje na kadejakých úradoch, no nič sa nedeje.
    Problém nastáva vtedy, ak dôjde k určitým úradným krokom a následne taká prkotina (zmena údajov) zbytočne predĺži celú anabázu.
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Príjem z predaja bol podľa §9 ZoDzP od dane oslobodený.
    Odst1,písm.b
    Od dane je oslobodený príjem
    z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    wATAw Ďakujem ????
    wATAw Neviete mi este, prosim, povedat, ci mozem mat problem z toho, ze nemam na katastri zmenene priezvisko od sobasa, co su 3 roky? Urcite to v najbližších dnoch pojdem osobne na kataster napravit, ale na co sa mam pripravit. Dakujem
    kopretinka to isté si sa už pýtala a máš tam aj odpoveď
      zbaliť

    Nepriznany zisk z predaja nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.