Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti a odpis budovy

Živnosť prerušená k 30.12.2023 do 18.03.2024. Jedná sa mi o odpis budovy. K 31.12.2023 už nepodniká t.z. že nie je možné uplatniť ročný odpis. Môžem uplatniť odpis za mesiace 1 - 11/2023? Budova sa používala na podnikateľské účely až do 30.12.2023 - prenajímala sa. Prerušovať odpisy je pre nás nevýhodnejšie vzhľadom na vysoký základ dane. Ďakujem za usmernenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Základ dane si môžeš znížiť len daňovým odpisom. Keďže podnikanie netrvalo k 31.12.2023, za rok 2023 si živnostník odpis nehnuteľnosti nemôže uplatniť
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zaja Ďakujem za Vaše stanovisko. Iba pre info, teraz mi potvrdili v DÚ že ak obnoví činnosť do lehoty na podanie DP (u nás áno, pretože obnovuje 18.3.2024) a majetok bude k 31.12.2023 v evidencii firmy tak môže uplatniť plné ďaňové odpisy v priznaní za 2023 aj keď prerušil živnosť a OBNOVÍ ju do lehoty na podanie v 2024. V zákone som naštudovala postup ak neobnoví - úprava ZD o všetky prip. a odpoč. položky, to mi bolo jasné že sa ma to netýka ale o odpisoch tam nie je zmienka. Budem sa ale držať odporúčaní z DU. Budem vďačná ak by mi niekto na uvedené stanovisko vedel konkretizovať prislušný paragraf, pani z hlavy nevedela, aby som si to mohla priložiť k takémuto postupu.
    veronikasad K čomu je dobré to krátke prerušenie živnosti?
    zaja žiada o predčasný starobný dôchodok a nemôže mať žiaden príjem.
    veronikasad Napíš písomny dotaz na finančnú spravu
      zbaliť

    Prerušenie živnosti a odpis budovy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.