Zavrieť

Porady

Som povinny registracie pre DPH ked je prijemca mnou dodanej sluzby so sidlom v CR podnikatel - neplatitel DPH?

Som neplatitel DPH a chystam sa poskytnut sluzby v oblasti IT konzultacii do CR:

- prijemca sluzby je podnikatel - neplatitel DPH so sidlom v CR
- inymi slovami neplatitel DPH (ja) fakturuje neplatitelovi DPH v EU (klient)

Som povinny k registracii pre dan podľa § 7a zákona o DPH?

Otazka nie je smerovana k povinnosti stat sa platitelom DPH, ani dobrovolne. Zaujima ma, ci sa stavam "identifikovanou osobou", ktora ma povinnost suhrnnych vykazov a spomenutej registracie.

Predpokladam, ze moja sluzba nespada pod vynimky v oblasti podnikania (napr. sluzby v nehnutelnostiach a pod. su osetrene inak) a taktiez neriesim nakup sluzieb alebo tovaru. Ide iba o poskytnutie sluzby (prevazne na dialku).

V § 7a zákona o DPH sa uvadza, ze sa nemusim registrovat, pokial je mnou dodana sluzba oslobodena od dane v mieste dodania sluzby (v inom clenskom state). Spada pod "oslobodenie od dane" aj fakt, ze odberatel v inom clenskom state je neplatitel DPH?

Alebo naopak, mam v mojom pripade, ked je prijemca sluzby v zahranici (EU) neplatitel DPH aj tak povinnost registracie a vykazov?

Vdaka!

-----

vlastna odpoved:
ano - v mojom pripade je nutna registracia identifkovanej osoby.

> Spada pod "oslobodenie od dane" aj fakt, ze odberatel v inom clenskom state je neplatitel DPH?

nie, pokial je podnikatel. pod pojmom neplatitel DPH sa v tomto kontexte rozumie koncovy spotrebitel, co nie je moj pripad.

taktiez nenastava vynimka z pohladu dodania sluzby - dodana sluzba by musela byt vynimkou v mieste dodania.
Naposledy upravil dsk : 16.02.24 at 08:27 Dôvod: vlastna odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Som povinny registracie pre DPH ked je prijemca mnou dodanej sluzby so sidlom v CR podnikatel - neplatitel DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.