Zavrieť

Porady

Príplatok za sobotu - mzdové zvýhodnenie ak má menej ako 20 zamestnancov

Zákonník práce umožňuje uplatniť výnimku pre skupinu zamestnávateľov, u ktorých sa vzhľadom na povahu práce alebo podmienky prevádzky vyžaduje, aby sa práca pravidelne vykonávala v sobotu . Zákonník práce umožňuje v kolektívnej zmluve, resp. v pracovnej zmluve dohodnúť nižšiu sumu mzdového zvýhodnenia a stanovuje jeho minimálnu výšku. V pracovnej zmluve je možné dohodnúť nižšiu sumu mzdového zvýhodnenia iba v prípade, že ide o zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí odborová organizácia a ktorý k 31. decembru predchádzajúceho kalendárneho roka zamestnával menej ako 20 zamestnancov. Do uvedeného počtu zamestnancov sa započítavajú len zamestnanci pracujúci na pracovnú zmluvu, alebo aj zamestnanci vykonávajúci práce na základe dohody (dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce, dohoda o brigádnickej práci študenta)? Nemám v tom jasno. Poprosím o radu.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Negoce je offline (nepripojený) Negoce

  Negoce
  na tento, vyššie spomínaný účel sa počet zamestnancov posudzuje podľa § 11 ods. 1 ZP - ako počet zamestnancov vykonávajúcich pre zamestnávateľa závislú prácu v pracovnom pomere (bez ohľadu na výšku úväzku) alebo na dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti, dohody o brigádnickej práci študentov)
  pripomínam ďalšiu povinnosť:

  ak u zamestnávateľa nepôsobí odborová organizácia, nižšia sadzba sa dá aplikovať len u zamestnávateľa, ktorý k 31.12. predchádzajúceho roka zamestnával menej ako 20 zamestnancov a len u tých zamestnancov, ktorí s tým súhlasia a dohodlo sa to s nimi v ich pracovných zmluvách
  Ronyxx Ďakujem

  Príplatok za sobotu - mzdové zvýhodnenie ak má menej ako 20 zamestnancov

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.