Zavrieť

Porady

DPFO A 2023 - daňový bonus na dieťa

Dobrý deň. Daňovník (matka) s príjmamy zo závislej činnosti dosiahol za rok 2023 čiastkový základ dane 8598,12€. Nakoľko otec dieťaťa bol celý rok nezamestnaný a matka si počas roka neuplatňovala daňový bonus, chce si ho uplatniť teraz v DP. Dieťa majú 1 x vek 14rokov. Mesačne by jej teda vychádzalo 140€. ja som to prepočítala cez čiastkový základ dane t.j. 8598,12/12=716,51 x 20% =143,30€. Vychádza tam mesačne rozdiel 3,30€ x 12mes. = 39,60€. Keď som všetky vstupné údaje nahodila do DP stále mi však vyhodí len sumu 12 x 140€ = 1680€ (riadok 57 a 60). Má nárok na doplatenie rozdielu daňového bonus na dieťa? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Maximálny nárok na DB na dieťa do 18 rokov je 140€*12.
    Čo jej chces doplácať navyše?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zuska1 Ďakujem za odpoveď. Ja som si ten nárok na DB dieťa skúsila vypočítať tak ako som uviedla vyššie podľa % z ČSD príjmov. Keďže mi tam vyšiel rozdiel, tak som to pochopila, že si to môže v DP douplatňovať.
    veronikasad Zle si pochopila, % základu dane, maximálne 12*140€. Aj keby si mala czd 100 000€, viac ako 140€/mes. na jedno dieťa nedostanes
    kn-alka zuska1: ako chceš douplatňovať DB na dieťa vo výške 143,30 €, keď MAXIMÁLNY DB je vo výške 140€?
      zbaliť

    DPFO A 2023 - daňový bonus na dieťa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.