Zavrieť

Porady

Rezervný fond

Ahojte kolegovci,
neviem sa celkom vyznat v tvorbe RF.V spoločenskej zmuve sa ma RF vytvarať každoročne 5% zo zisku...v zakone sa pise ze RF sa tvori do výšky 10% základného imania...ZI firmy je 200 000.- sk a RF ma na učte uz vyse 200 000.- Sk.Mám ho aj dalej vytvarat?
Dakujem
Usporiadat
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

ingi
Vieri, si perfektná, tak toto by sa mi nechcelo :-)).
Pamätala som si iba, že to pred pár rokmi platilo.
Cez JASPI sa novelizácie dajú nájsť celkom ľahko...
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_mini_fr0.htm

Dík Ingi
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Kedysi dávnejšie pán Mihál v niektorom z príspevkov odporučil JASPI, odvtedy sa mi fakt ľahšie pracuje, hlavne keď potrebujem niektorú novelu. Nemyslím tým literárne dielko :-)).
Som rada, že máme Poradu.
0 0
Pavol Urbanič Pavol Urbanič

Pavol Urbanič je offline (nepripojený) Pavol Urbanič

RF sa môže tvoriť už od začiatku, alebo z prveho vykázaného zisku.Každoročne sa doplňa 5% zo zisku do výšky 10% ZI
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

O tvorbe je tu toho dost, ale ako sa cerpa? V suvztaznostiach je len jedina moznost: na krytie strat. Je este stale povinnost prednostne umorit stratu z RF a az potom dalsich 5 rokov? Je aj ina mozno cerpat z RF? V ObchZ je aj na preklenutie neprizn. stavu hospodarenia. Ak nemam z coho zaplatit dodavatela, mozem pouzit? Ako uctujem?
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

ZRF možno použiť v zmysle §67 ods.1 Obch. zákonníka iba na krytie strát spoločnosti.
Preto sa v súvzťažnostiach píše iba o tejto možnosti jeho použitia.
Možnosť použitia ZRF na preklenutie nepriaznivého stavu hospodárenia bola vypustená z ObchZ, myslím, v roku 1998, ale nie som si týmto rokom istá.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
poradíte aj ne? - prosím, ak mám nerozd. zisk z roku 2003 na 428 v sume 6 313 578 sk, tak musím tvoriť RF 5% z tej sumy? - teda 315 679 a účtovať to MD 428 a DAL 421 ??? moc dííííík ak poradíte.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

sway, o tom rozhoduje valna hromada spoločnosti. RF tvoríš podľa spoloč. zmluvy. Ak nemáš žiadny zápis z valnej hromady, tak zisk z r. 2003 vedieš ako nerozdelený na 428 AU.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Zuzka
sway, o tom rozhoduje valna hromada spoločnosti. RF tvoríš podľa spoloč. zmluvy. Ak nemáš žiadny zápis z valnej hromady, tak zisk z r. 2003 vedieš ako nerozdelený na 428 AU.
Zuzka, a neradili sme už na túto otázku v inej téme pre pár minútami?! Aspoň ja mám ten pocit, že áno! Alebo ak sa mýlim, tak idem radšej spinkať, asi som už unavená z návštev!
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Ano, sway to napísala do dvoch tém, ten svoj problém
A čože tak zavčasu spinkať, ja to u seba takto nevidím.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Zuzka
Ano, sway to napísala do dvoch tém, ten svoj problém
A čože tak zavčasu spinkať, ja to u seba takto nevidím.
Ahá! A ja som začala mať mindrák!
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ondrejvla
Ahá! A ja som začala mať mindrák!
omlúvam sa moc !!!! - ale v tej prvej téme to bolo schované a bála som sa že si to nik nevšimne.... moc ďakujem, nechám to tak a hotovo!!!!
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať