Zavrieť

Porady

Odpisy-súbor hnuteľných vecí?

Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu.
Nakúpili sme z Nemecka počítače. Resp. ide o 5počítačových zostáv, 3laptopy, fax, 2tlačiarne, scannery, a 6zariadení kôli pripojeniu na internet. Kúpili sme to všetko v jeden den, na jednu faktúru. Môžeme to zaradiť do HIM ako súbor hnuteľných vecí alebo každé zvlášť(zariadenia na internet ale slúžia pre všetky počítače)? A aj to tak odpisovať? V prípade, že dojde k technickému zhodnoteniu navýšiť túto cenu celého súboru?

Ďakujem za skorú odpoveď.
Maťa
Usporiadat
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Ninna
Mňa by zaujímalo čo robiť v prípade ak mám jeden celok napr. odsávaciu stenu priestoru lakovne pozostávajúcu z dvoch rovnocenných dielov pričom jedným je ventilátor a druhým je kalorifer. Ako určiť kód produkcie a odpisovú skupinu podľa hlavného predmetu. Aj keď sa obidve časti v mojom prípade nachádzajú v 3.skupine môže sa stať že súčasťou celku bude časť z 2.odp.skupiny a časť z 3.odp.skupiny. Čo v takom prípade?
Prepáčte ale trápi ma to!
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Ninna
Prepáčte ale trápi ma to!
Neviem, čo je kalorifer . Ale podľa § 26 ods. 2 ZoDP sa súbor hnuteľných vecí zaraďuje do odpisovej skupiny podľa hlavného funkčného celku. Spôsob, postup alebo zásady posudzovania, čo je hlavný funkčný celok, zákon neurčuje. Podľa mňa by to nemal posudzovať účtovník. Aj v Tvojom prípade by asi technik alebo niekto, kto používa odsávaciu stenu, by asi vedel posúdiť, čo je hlavným funkčným celkom. A ak sú oba rovnocenné a v rôznych OS, treba podľa môjho názoru hlavný funkčný celok zvoliť tak, aby to bolo pre vás daňovo najvýhodnejšie.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Ninna
Prepáčte ale trápi ma to!
nevidím dôvod na trápenie. Alebo máš dlhodobý hmotný majetok zaradený ako samostatnú hnuteľnú vec, alebo ako súbor hnuteľných veci - a o tomto prípade sa zmieňuješ. Keďže súborom hnuteľných vecí je súhrn samostatných hnuteľných vecí, so samostatným technicko-ekonomickým určením, účtuje a eviduje sa samostatne tak, aby boli preukázateľne zabezpečené hodnotové a technické údaje o veciach, zaradených do súboru. A čo je pre Teba
dôležité, že musíš mať v takto zaradenom súbore výslovne určenú hlavnú funkčnú vec. Podľa nej odpisuješ súbor, stanovíš si to v odpisovom pláne, ktorý je dôležitou internou smernicou.
0 0
d0d0 d0d0

d0d0 je offline (nepripojený) d0d0

andrej_rv
Neviem, čo je kalorifer . .....
Len na objasnenie pojmu, kalorifer je zariadenie produkujúce teplo, akýsi fukár, niečo podobné čo v niektorých obchodoch pri dverách v zimnom období sála teplý vzduch.
ahojte
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Danila
nevidím dôvod na trápenie. Alebo máš dlhodobý hmotný majetok zaradený ako samostatnú hnuteľnú vec, alebo ako súbor hnuteľných veci - a o tomto prípade sa zmieňuješ. Keďže súborom hnuteľných vecí je súhrn samostatných hnuteľných vecí, so samostatným technicko-ekonomickým určením, účtuje a eviduje sa samostatne tak, aby boli preukázateľne zabezpečené hodnotové a technické údaje o veciach, zaradených do súboru. A čo je pre Teba
dôležité, že musíš mať v takto zaradenom súbore výslovne určenú hlavnú funkčnú vec. Podľa nej odpisuješ súbor, stanovíš si to v odpisovom pláne, ktorý je dôležitou internou smernicou.
Asi by som mala upresniť moj prípad.Odsávacia stena sa skladá z dvoch rovnocenných vecí ktoré bez seba nemajú význam aspoň pri tejto stene nie. Fungujú ako celok.Aj keď som len účtovník mám technickú univerzitu tak že ovládam veci ktoré sú aplikované v prevádzke.
Podľa nej odpisuješ súbor, stanovíš si to v odpisovom pláne, ktorý je dôležitou internou smernicou. Tomuto nerozumiem celkom
0 0
adato adato

adato je offline (nepripojený) adato

V podobných prípadoch sa snažím určiť, ktoré zariadenie je hlavné a ktoré doplnkové. V tomto prípade sa mi zdá, že hlavným zariadením je odsávanie výparov, nakoľko sa jedná o lakovňu a doplnková funkcia je ohrev vracaného vzduchu. Javí sa mi to ako zariadenie, ktoré by som určite zaradila s KP 29.23...
0 0
cathyna cathyna

cathyna je offline (nepripojený) cathyna

s.r.. odkúpila si prenajala reštauráciu a odkúpila v nej kompletné zariadenie (stoly, stoličky, pult, vybavenie kuchyne, pokladňu....) za cenu 12 000 eur, môže sa to považovať ako súbor hnuteľných vecí 022 alebo to dať priamo na 5xx do spotreby?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať