Zavrieť

Porady

živnostník či zamestnanec v s.r.o-čke

v našej s.r.o. pracuje niekoľko zváračov na živnosť - pracujú v princípe ako zamestnanci robia si dochádzku ako zamestnanci akurát na začiatku mesiaca vystavia faktúru za vykonané zváračské práce za predchádzajúci mesiac a my im faktúru uhradíme.
teraz však máme vo firme audítorov a tí nás upozornili že už u dvoch klientoch sa stretli s problémom zo strany daňového úradu.
daňový úrad im pri kontrole dorubil preddavky na dani z príjmov fyzických osôb ktoré vraj mali odvádzať za týchto živnostníkov pretože v princípe ide o vzťah ako pri závislej činnosti.
tieto spoločnosti vraj mali pouzatvárané aj mandátne zmluvy a zmluvy o dielo s takýmito živnostníkmi ale vraj im to pri odvolaní vôbec nepomohlo.
chcem sa spýtať či už niekto máte podobnú skúsenosť pretože pre mňa je to úplne nová informácia a zdá sa mi hlúposť odvádzať predddavky na daň z príjmov za živnostníka to už môžem rovno odvádzať aj odvody a počítať mu mzdu.
Usporiadat
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

hm hm hm mám z tejto témy veľmi zmiešané pocity a neviem na ktorú stranu sa prikloniť a čo povedať konateľovi u nás takýmto štýlom pracuje okolo dvadsať živnostníkov - podotýkam dobrovoľne (v tv nám beži oznam v zmysle príjmeme do pracovného pomeru alebo na živnosť) a je to na slobodnom rozhodnutí dotyčných ako sa rozhodnú. ale asi ho upozorním na riziká a rozhodnutie nechám naňho.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

a ešte jedna otázka. Keby sme sa rozhodli že im z fakturácie budeme zrážať 19% a odvádzať na daňový úrad preddavky akým spôsobom to máme spraviť a akú sumu nám majú živnostníci faktúrovať už poníženú o tých 19% predpokladám a na základe akého zmluvného vzťahu??????
je to podľa mňa maximálne nelogické keď to chcú dodaňovať tak nech najprv vymedzia presne v zákone čo sú to príjmy zo živnosti a čo zo závislej činnosti a ich podmienky a nie odvolávať sa na § 2 ods.6
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

daniek
a ešte jedna otázka. Keby sme sa rozhodli že im z fakturácie budeme zrážať 19% a odvádzať na daňový úrad preddavky akým spôsobom to máme spraviť a akú sumu nám majú živnostníci faktúrovať už poníženú o tých 19% predpokladám a na základe akého zmluvného vzťahu??????
je to podľa mňa maximálne nelogické keď to chcú dodaňovať tak nech najprv vymedzia presne v zákone čo sú to príjmy zo živnosti a čo zo závislej činnosti a ich podmienky a nie odvolávať sa na § 2 ods.6
tieto otázky sa mi najviac páčia, to len dokazuje, že je to číry nezmysel a musí to vyriešiť zákon
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Johanka
Ak máš Ty dovolenku, tak oni majú menej dokladov v účtovníctve ...? Alebo čas Tvojej dovolenky v ich účtovníctve preskočíš?
Toto je na Vašom vzťahu choré a podozrivé.
V ďalšom mesiaci mám zas viac hodín a vtedy mám zas vyššiu fa. Nevidím v tom nič zlé, mám zaplatené za prácu. Vo svojej odmene mám zohľadnené dane aj sociály, takže nevidím dôvod, prečo by mala firma za mňa platiť preddavky. Stále som sa nedozvedela ďalší paragraf, okrem toho nič nehovoriaceho (2. ods.6).
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

JAJA11
V ďalšom mesiaci mám zas viac hodín a vtedy mám zas vyššiu fa. Nevidím v tom nič zlé, mám zaplatené za prácu. Vo svojej odmene mám zohľadnené dane aj sociály, takže nevidím dôvod, prečo by mala firma za mňa platiť preddavky. Stále som sa nedozvedela ďalší paragraf, okrem toho nič nehovoriaceho (2. ods.6).
nič nehovoriace a na prvý pohľad úplne neškodné § typu § 2 ods. 6 niekedy ale vedia narobiť poriadnu šarapatu takže pozóóór na tieto §.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

daniek
nič nehovoriace a na prvý pohľad úplne neškodné § typu § 2 ods. 6 niekedy ale vedia narobiť poriadnu šarapatu takže pozóóór na tieto §.
Ja viem, ale na súde s týmito paragrafmi daňováci nevyhrávajú - daňováci mi musia dokázať, že spĺňam všetko, čo ich oprávňuje preklasifikovať ma na závislú činnosť. A to až také ľahké nie je. Vyhrávajú len preto, že sa s nimi nikto nechce súdiť, lebo mu to môžu 10 krát vrátiť.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

JAJA11
Ja viem, ale na súde s týmito paragrafmi daňováci nevyhrávajú - daňováci mi musia dokázať, že spĺňam všetko, čo ich oprávňuje preklasifikovať ma na závislú činnosť. A to až také ľahké nie je. Vyhrávajú len preto, že sa s nimi nikto nechce súdiť, lebo mu to môžu 10 krát vrátiť.
aj ja viem a veľakrát ide podľa môjho názoru o zaujatosť správcu dane voči konkrétnemu daňovému subjektu ale na druhej strane zase keď im to prikáže niekto s drsr v pláne kontrol tak potom ten hore by sa asi mal zamyslieť nad tým že najprv treba upraviť zákon až potom robiť kontroly.
vymeňme za veď je pred nami víkend huráááá
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

daniek
aj ja viem a veľakrát ide podľa môjho názoru o zaujatosť správcu dane voči konkrétnemu daňovému subjektu ale na druhej strane zase keď im to prikáže niekto s drsr v pláne kontrol tak potom ten hore by sa asi mal zamyslieť nad tým že najprv treba upraviť zákon až potom robiť kontroly.
vymeňme za veď je pred nami víkend huráááá
Ja by som chcela nakoniec povedať, že som nikdy nemala problémy s kontrolórmi z DÚ, keď mi našli chybu a videla som, že majú pravdu, tak som si uznala a zaplatila pokutu. Mňa skôr hnevá, že sú aj takí ako píšu niektorí poraďáci a to ma hnevá. U nás sú zatiaľ solídny a nesnažia sa nájsť chybu za každú cenu. Možno je to tým, že sa snažíme robiť čo najmenej chýb, dane platíme a aj papiere vždy posielame načas. Príjemný víkend.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

Ešte raz sa vrátim k tejto téme a poprosím Vás o názor. Keby sme tým našim živnostníkom dali podpísať zmluvu o dielo v ktorej bude uvedené že im poskytneme priestory a náradie a dohodneme hodinovú sadzbu napr. 150,- Sk/hod. ale napr. 20,- Sk budú naše náklady za používanie naších priestorov, nástrojov... Takže faktúru bude vystavovať živnostník tak že napr.
Fakturujem Vám v zmysle zmluvy o dielo č.... zváračské práce za mesiac január 2007:
100 hodín x 150,- Sk = 15 000,- Sk
z toho:
100 hodín x 20,- Sk = 2 000,- Sk cena za použitie priestorov a náradia objednávateľa
k úhrade: 13 000,- Sk.
To by znamenalo že do príjmov si živnostník musí priznať 15 000,- Sk ale do výdavkov zahrnúť len do výšky 13 tis.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Daniek, pozor na DPH.
Ak ste platiteľom DPH, tak minimálne prenájom náradia ide s DPH a teda tým svojim návrhom obchádzaš povinnosť faktúrovať vami poskytnutú službu - prenájom náradia - s DPH a DPH patrí štátu.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

hm tak to ma teda nenapadlo. právnik nám totižto spravil takú zmluvu o dielo v ktorej sa píše že cena diela je tvorená dohodu tak, že objednávateľ zaplatí zhotoviteľovi sumu ...Sk/hod.
a ďalší bod zmluvy súčasťou ceny za dielo je aj poskytnutie mechanizmov, strojov tak to asi nebude v poriadku čo?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať