Zavrieť

Porady

Je povinnosť registrovať sa ?

Prosím vás poradíte mi ?
Ozvala sa mi firma z ČR, ktorá nevie či sa má registrovať u nás na Slovensku pre daň z pridanej hodnoty.
Ide o to, že sú platiteľmi DPH len vo svojej krajine, teda majú len
IČ DPH CZ a idú prvýkrát vykonávať práce pre jednu súkromnú FO na Slovensku, teda FO nie je žiaden podnikateľ a žiadna DPH.
Česká firma dovezie na Slovensko svoje schody, ktoré bude montovať do rodinného domu. Teda vlastne dovezie tovar z EU aj s montážou a takto to bude faktúrovať.
Problém je v tom, že hodnota schodov a práce bude viac ako 420.000,- SK. Ja osobne po preštudovaní zákona si myslím, že nie sú povinný sa registrovať na Slovensku, ale musia vystaviť súkromnej osobe faktúru s DPH. Oni mi tvrdia, že podľa českého zákona sa zase musia u nás registrovať.
Volala som na DU do Bratislavy a tam mi tiež potvrdila, že neregistrovať, ale vystaviť faktúru s DPH.
Okrem toho mi vychádza aj to, že ak nás občan bude mať dodanie tovaru 420.000 a viac, musí sa on registrovať u nás pred dodaním tovaru z EU a zaplatiť jednorázovo DPH.
Čo si o tom myslíte vy ?
Naposledy upravil Katarína STR : 19.10.06 at 11:53
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Povinnosť registrácie by nebola, keby odberateľom tovaru bola zdaniteľná osoba. Občan nie je zdaniteľnou osobou. (V prípade, že to bude dodávka tovaru s montážou.)

    Občanovi nevzniká povinnosť registrácie ... nie je zdaniteľnou osobou pre účely zákona.

    Takto mi to vychádza. Čiže registrácia českej firmy.

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Hmm, ďakujem za odpoveď.
    Takže občan nemá povinnosť registrácie a dodávateľ z ČR je povinný sa registrovať a zaplatiť DPH u nás.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Jana Acsová
    Povinnosť registrácie by nebola, keby odberateľom tovaru bola zdaniteľná osoba. Občan nie je zdaniteľnou osobou. (V prípade, že to bude dodávka tovaru s montážou.)

    Občanovi nevzniká povinnosť registrácie ... nie je zdaniteľnou osobou pre účely zákona.

    Takto mi to vychádza. Čiže registrácia českej firmy.
    § 5/1 a §3/1 zákona o DPH, ak sa nemýlim

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Okej a ak by to nebol občan, ale živnostník neplatiteľ DPH, tak by česká firma nemala povinnosť registrovať sa ?
    SZČO by bola potom povinná sa zaregistrovať nad sumu 420.000,- Sk ?
    Dobre som to pochopila ?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Katarína STR
    ...dodávateľ z ČR je povinný sa registrovať a zaplatiť DPH u nás.
    Ešte je zaujímavý dôvod. Či je to dodávka tovaru s montážou, alebo práce na nehnuteľnom majetku. Mám za to, že to môže byť posudzované aj tak, aj tak ...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Katarína STR
    Okej a ak by to nebol občan, ale živnostník neplatiteľ DPH, tak by česká firma nemala povinnosť registrovať sa ?
    Áno, ak by to bolo považované za dodávku tovaru s montážou.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Katarína STR
    SZČO by bola potom povinná sa zaregistrovať nad sumu 420.000,- Sk ?
    Keby to bola dodávka tovaru s montážou, tak nebola by povinná sa registrovať, ale bola by osobou povinnou platiť daň. Neriešila som tento prípad, ale z pohľadu § 69 mi to na prvé videnie tak vychádza.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    benka
    § 5/1 a §3/1 zákona o DPH, ak sa nemýlim
    Nemýlite ... v prípade, že to bude posudzované ako dodávka tovaru s montážou. (P.S.: musím to doplniť, lebo iba v tomto prípade to platí.)

    Je povinnosť registrovať sa ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.