Zavrieť

Porady

Daň z výhry

Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Moja známa vyhrala v súťaži jedného nemenovaného časopisu perlový prsteň v hodnote 22.000,- Sk. Spolu s výhrou jej prišiel aj list o hodnote výhry.
Má z tejto výhry zaplatiť daň? Ak áno, kedy? V daňovom priznaní za rok 2006? V ktorom riadku priznania typu B to treba uviesť? Je potrebné priložiť k DP aj kópiu listu o hodnote výhry?
Vďaka.
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

JanaT. Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím Vás poraďte mi, jedna pani ma požiadala aby som jej vyplnila daňové priznanie - vyhrala na vkladnú knižku cca 330 eur a hneď jej stiahli daň cca 71 eur. /Chela by vátiť daň/ Pani je dôchodkyňa /starobný dôchodok už asi 15 rokov/ a ešte berie aj opatrovné na manžela.
Vyplním jej DP typu B? výhru vpíšem do kolónky úroky výhry a iné... len celkom neviem o čo ponížim základ dane, Ako nezdaniteľnú časť uvediem NČ /4025,70/ mínus príjmi z dôchodku a aj z opatrovného? alebo je nejaká určená čiastka pre dôchodcov ? ďakujem pekne za odpoveď
Výhra bola zdanená zrážkovou daňou.
Vrátenie zrazenej dane môžeš žiadať cez DP - typ B.
Napriek tomu, že dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku, v tomto prípade môžeš využiť ustanovenie §46.
Ak je príjem bol do 1/2 nezdaniteľnej čiastky (2,012,85) - čo bol - píšeš, že výhra bola 330 €, tak celá zaplatená daň sa jej vráti (cez podané DP).

Pozri napr.:,
http://www.porada.sk/t130578-dp-poda...-z-urokov.html
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
azla Pozri príspevok
Výhra bola zdanená zrážkovou daňou.
Vrátenie zrazenej dane môžeš žiadať cez DP - typ B.
Napriek tomu, že dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku, v tomto prípade môžeš využiť ustanovenie §46.
Ak je príjem bol do 1/2 nezdaniteľnej čiastky (2,012,85) - čo bol - píšeš, že výhra bola 330 €, tak celá zaplatená daň sa jej vráti (cez podané DP).

Pozri napr.:,
http://www.porada.sk/t130578-dp-poda...-z-urokov.html
Anka v tom linku som nenašiel podobný príklad. V tom paragrafe mi nesedí to podčiarknuté.

§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

čítaj ďalej ...

§ 43
(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy. Ak bola daň vybraná zrážkou z príjmov uvedených v odseku 3 písm. j), môže daňovníkovi preddavok odpočítať od dane aj zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane122) pri vykonaní ročného zúčtovania.

0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
azla Pozri príspevok
čítaj ďalej ...

§ 43
(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126)
marjankaj Pozri príspevok
Anka v tom linku som nenašiel podobný príklad. V tom paragrafe mi nesedí to podčiarknuté.

§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.
Anka, skontroloval som si to na drsr v tlačive. Je to tak ako hovoríš ty.
Ja som si doteraz myslel, že viem po slovensky.
Teda ak je príjem 330 € to je menej 2012,85 € a nemal by platiť daň. Ale druhá veta tvrdí, že toto neplatí, lebo daň bola zrazená podľa §43.
Z 330 € mi vyšla daň 62,70 €. Preddavok je 71 €, Teda by mali vrátiť 8,30 €.
Ale tlačivo na drsr vypočítalo vrátiť 71 €. Teda máš pravdu ty, len teraz neviem podľa čoho.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
JanaT. Pozri príspevok
čítala som tu niečo takéto -
Nie je to celkom pravda, že keď k 1.1. je starobným dôchodcom tak nemá nárok na NČ. Môže nastať situácia, keď výška starobného dôchodku je nižšia ako nezdaniteľná čiastka. A v tom prípade má nárok na rozdiel medzi nezdaniteľnou čiastkou a sumou starobného dôchodku.

tak som si myslela že rozdiel medzi 4025,70 a výškou dôchodku za rok 2009 si môže uplatniť ako nezdaniteľnú časť...
Veľmi rada by som tej pani pomohla, pretože viem že ten dôchodok má biedny ...
Vyplň tlačivo typu B na drsr a tam ťa to povedie. Na zvýraznené políčka stačí dvakrát kliknúť myšou a doplní sa to samo.
0 0
wladimiiir wladimiiir

wladimiiir je offline (nepripojený) wladimiiir

Dobry den,
v roku 2009 som sa stal vyhercom auta. K autu som dostal preberaci protokol, ten som vsak odovzdal na policii pri zapise auta. Mam k dispozicii aj kopiu faktury od daneho auta (faktura samozrejme nie je na moje meno ale na meno organizatora sutaze). Moja otazka vsak znie, ci mozem k danovemu priznaniu prilozit kopiu faktury ako doklad o vyske ceny auta, teda o vyske vyhry. Za odpoved vopred dakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

wladimiiir Pozri príspevok
Dobry den,
v roku 2009 som sa stal vyhercom auta. K autu som dostal preberaci protokol, ten som vsak odovzdal na policii pri zapise auta. Mam k dispozicii aj kopiu faktury od daneho auta (faktura samozrejme nie je na moje meno ale na meno organizatora sutaze). Moja otazka vsak znie, ci mozem k danovemu priznaniu prilozit kopiu faktury ako doklad o vyske ceny auta, teda o vyske vyhry. Za odpoved vopred dakujem
Nie.-faktúra nestačí (aj ked Vy viete, že to je fa za auto z Vašej výhry).

Pri poskytnutí nepeňažnej výhry alebo ceny je prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry .
Ak takýto doklad nemáte, požiadajte organizátora o takéto potvrdenie (s vysvetlením, že pôvodné ostalo na polícii).
V doklade (môže byť aj preberací protokol) musí byť vyčíslená hodnota výhry podľa §8, odst.10 zákona o dani z príjmov.
0 0
freeman77 freeman77

freeman77 je offline (nepripojený) freeman77

Dobry den, mám otázočku súvisiacu s vyhrou auta. vyhrali sme v roku 2009 auto v hodnote cca 10000€. ja som na materskej, manžel nie je živnostnik - teda za seba nepodava žiadne DP. chcem sa spytat ake treba vyplniť na tu vyhru DP, či A alebo B a či si tam mozeme aj odpocitat zo základu dane na danovnika a manželku. vdaka
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Vyplňa sa daňové priznanie typ B.
V daňovom priznaní si môže daňovník uplatniť všetky nezdaniteľné položky, ktoré sa na neho vzťahujú (na seba, na manžela).
0 0
freeman77 freeman77

freeman77 je offline (nepripojený) freeman77

Vdaka za radu.
0 0
freeman77 freeman77

freeman77 je offline (nepripojený) freeman77

este ma napadlo, že máme 3 detičky. daňový bonus si potom mozeme uplatniť alebo to už nie? vdaka
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

freeman77 Pozri príspevok
este ma napadlo, že máme 3 detičky. daňový bonus si potom mozeme uplatniť alebo to už nie? vdaka
Príjem z výhry je príjem podľa § 8.

Daňový bonus sa môže uplatniť pri príjmoch podľa § 5 a 6 (závisla činnosť a podnikanie)

§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
0 0
363 363

363 je offline (nepripojený) 363

(vyriesene, zmazat)
Naposledy upravil 363 : 25.03.10 at 15:35
0 0
soke soke

soke je offline (nepripojený) soke

Ja by som prosila tiez o radu. Vyhrala som notebook, v hodnote 761,60 €. Pisu mi v liste ze som povinná splnit si svoju danovu povinnost spojenu s vyhrou sama. Kedze som studentka a popri skole nepracujem, ani nebrigadujem, nemam ziadne prijimy.....Citala som predchadzajuce prispevky, takze som sa dozvedela, ze musim podat DP typu B zaciatkom roku 2011. A kedze moje "ziadne" prijmy nepresiahli nezdanitelnu časť, mam narok na vratenie celej zaplatenej dane. Ako si ale toto vratenie dane mam uplatnit? Nie je mi to jasne. Dakujem za pripadnu reakciu a odpoved.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
soke Pozri príspevok
Ja by som prosila tiez o radu. Vyhrala som notebook, v hodnote 761,60 €. Pisu mi v liste ze som povinná splnit si svoju danovu povinnost spojenu s vyhrou sama. Kedze som studentka a popri skole nepracujem, ani nebrigadujem, nemam ziadne prijimy.....Citala som predchadzajuce prispevky, takze som sa dozvedela, ze musim podat DP typu B zaciatkom roku 2011. A kedze moje "ziadne" prijmy nepresiahli nezdanitelnu časť, mam narok na vratenie celej zaplatenej dane. Ako si ale toto vratenie dane mam uplatnit? Nie je mi to jasne. Dakujem za pripadnu reakciu a odpoved.
A koľko si zaplatila z tej dane? Vrátia ti iba toľko,koľko si zaplatila.
0 0
soke soke

soke je offline (nepripojený) soke

marjankaj Pozri príspevok
A koľko si zaplatila z tej dane? Vrátia ti iba toľko,koľko si zaplatila.
No ja som este neplatila nic. Oznamenie o vyhre mi prislo pred par dnami. Chcela som len vediet ako mam postupovat, teda ako tu dan mam zaplatit a ako nasledne ziadat o jej vratenie,kedze nemam ziadne prijmy.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

soke Pozri príspevok
No ja som este neplatila nic. Oznamenie o vyhre mi prislo pred par dnami. Chcela som len vediet ako mam postupovat, teda ako tu dan mam zaplatit a ako nasledne ziadat o jej vratenie,kedze nemam ziadne prijmy.
Ak nebudeš mať v roku 2010 žiadne iné príjmy, nemusíš podávať daňové priznanie, lebo príjem z výhry nepresiahol 1/2 nezd.časti základu dane (2012,85€). DP si povinná podať na výzvu daňového úradu. Daňová povinnosť bude nula.
0 0
soke soke

soke je offline (nepripojený) soke

veronikasad Pozri príspevok
Ak nebudeš mať v roku 2010 žiadne iné príjmy, nemusíš podávať daňové priznanie, lebo príjem z výhry nepresiahol 1/2 nezd.časti základu dane (2012,85€). DP si povinná podať na výzvu daňového úradu. Daňová povinnosť bude nula.
Dakujem za odpoved. Takze ak tomu spravne chapem, pokial nebudem mat ziadne prijmy za tento rok, vobec sa o to nemusim starat, ziadnu dan z vyhry platit nemusim, tak?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

soke Pozri príspevok
Dakujem za odpoved. Takze ak tomu spravne chapem, pokial nebudem mat ziadne prijmy za tento rok, vobec sa o to nemusim starat, ziadnu dan z vyhry platit nemusim, tak?
ano, ak ťa však DU vyzve na podanie DP, treba ho podať
0 0
soke soke

soke je offline (nepripojený) soke

veronikasad Pozri príspevok
ano, ak ťa však DU vyzve na podanie DP, treba ho podať
Velmi pekne dakujem za odpoved. Moc ste tym vysvetlenim mi pomohli.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať