Zavrieť

Porady

nadobudnutie tovaru a jeho vyvoz

Prosim o radu.
Mam podnikatela platcu DPH, ktory nakupuje tovar v Polsku. Uvedeny tovar dovezie na Slovensko o tom ma CMR a ja to evidujem ako nadobudnutie tovaru z krajin EU.Tovar nalozi na kamion ukrajinskeho prepravcu a ten ho odvezie dodavatelovi na Ukrajine, co evidujem ako vyvoz. Problem je v tom, ze tovar preclieva na Polsko-Ukrajinskych hraniciach, lebo Ukrajina je Ukrajina ale v Polsku nie je registrovany a tomu sa chce aj vyhnut. Je uvedeny sposob spravny? Nie je to v rozpore s nejakymi ustanoveniami zakona? Myslim hlave to preclievanie az v Polsku.
Dik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    horka
    Prosim o radu.
    Mam podnikatela platcu DPH, ktory nakupuje tovar v Polsku. Uvedeny tovar dovezie na Slovensko o tom ma CMR a ja to evidujem ako nadobudnutie tovaru z krajin EU.Tovar nalozi na kamion ukrajinskeho prepravcu a ten ho odvezie dodavatelovi na Ukrajine, co evidujem ako vyvoz. Problem je v tom, ze tovar preclieva na Polsko-Ukrajinskych hraniciach, lebo Ukrajina je Ukrajina ale v Polsku nie je registrovany a tomu sa chce aj vyhnut. Je uvedeny sposob spravny? Nie je to v rozpore s nejakymi ustanoveniami zakona? Myslim hlave to preclievanie az v Polsku.
    Dik
    Neviem, či som to pochopila správne, ale tento tovar ide na Slovensko, a potom cez Poľsko do Ukrajiny? Ak máš CMR aj na Slovensko, ide o intrakomunitárne dodanie a poľský dodávateľ vystavuje faktúru bez DPH (ak je platcom DPH). Vy robíte samozdanenie. Nasleduje vývoz do tretej krajiny, mimo územia EÚ, preclievanie v Poľsku je v poriadku, i keď sa mi to zdá komplikované, aby tovar takto behal hore dole. Preclievanie sa môže urobiť v ktorejkoľvek krajine, ktorá hraničí s tretími krajinami, ak by napr.česká firma vyvážala tovar do Ukrajiny cez Slovensko, preclieval by sa tovar na Slovensku na slovensko-ukrajinskej hranici. Ide o vývoz mimo hranice EÚ.
    Regidtrácia v Poľsku by bola nevyhnutná, ak by presiahol sumu stanovenú zákonom o DPH v Poľsku za vývoz pre odberateľov v Poľsku. Tento vývoz nie je určený poľským spotrebiteľom, a v tomto prípade by som posudzovala Poľsko ako tranzitnú krajinu na vývoz do tretej krajiny.

    nadobudnutie tovaru a jeho vyvoz

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.